Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 16:17
Reklama

Monodram Małgorzaty Pieńkowskiej "Zofia"

Monodram Małgorzaty Pieńkowskiej "Zofia"

Kategoria:

25.11.2016,  18.00 / sala widowiskowa Nyskiego Domu Kultury / bilety: parter - 50 PLN 



Monodram Małgorzaty Pieńkowskiej "Zofia" został przeniesiony na 25 listopada 2016 r. W sprawie biletów prosimy o kontakt z NDK.



Ile trwa tydzień, jeśli składa się z nieustającej niedzieli?



Kim są starsze panie w tramwajach? Te, których powolne ruchy ironicznie komentują młodzi i zdrowi? Co myśli trzydziestolatka, gdy bawi się z dziećmi? Do czego tęsknią panie w domu starców? Co jest w głowie czterdziestolatki, która musi pogrzebać dzieci? Zofia to historia jednego życia, w którym mieściło się żyć co najmniej kilka. To historia, która nie dzieje się w podręcznikach, tylko w pojedynczym istnieniu. To wreszcie historia tych, którzy musieli dać sobie radę z najcięższym zadaniem po wojennej zawierusze - z życiem. Tekst inspirowany jest biografiami matek Powstańców Warszawskich (m.in. Zofii Rodowiczowej, matki porucznika Jana Rodowicza pseudonim "Anoda")



Jak opowiedzieć o Zofii ? Niezmiernie łatwo popaść w gotowe klisze, sięgając po martyrologiczną laurkę, albo – przeciwnie – lekkomyślnie odcinając się od niemodnego dzisiaj heroizmu. Prawdziwą sztuką jest odrzucenie tych prostych figur w poszukiwaniu autentyzmu ludzkiego doświadczenia.Tekst Ani Wakulik ucieka przed pułapkami uproszczeń. Ważniejsze są w nim moralne dylematy, poczucie odpowiedzialności i poczucie winy, nadzieja i rozpacz. I właśnie ten uniwersalizm staraliśmy się oddać w pracy nad spektaklem.



Beniamin Bukowski, reżyser



Młodzi twórcy spektaklu, we współpracy z Małgorzatą Pieńkowską tworzą opowieść o doświadczeniu  matek pokolenia Kolumbów. O traumie po śmierci dzieci, zakamarkach pamięci, przemijaniu i bezradności wobec wojny i stalinowskiego terroru.



Małgorzata Pieńkowska (ur. 1965 r.) -  aktorka i producentka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 1988 - 1995 związana z Teatrem Polskim w Warszawie. W kolejnych latach (1996 - 2011) aktorka Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Gościnnie występowała na deskach Teatru Scena Prezentacje i Teatru Kwadrat. Zagrała w ponad 20-stu realizacjach Teatru Telewizji. Brała udział w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia oraz dubbingu. W 2012 r. wyprodukowała spektakl Więzi rodzinne Daniela Gordona, w którym gra jedną z głównych ról. Laureatka wielu nagród m.in. za rolę w przedstawieniu Czyste szaleństwo na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi, nagroda TVP za rolę w Teatrze Telewizji Księżyc świeci nieszczęśliwym.



„Zofia”

Anna Wakulik

Reżyseria: 
Beniamin Bukowski



Kostiumy: Elżbieta Radke



Muzyka: Aleksandra Goetzen



Światło: Maciej Majchrzak



Obsada: Małgorzata Pieńkowska



Czas spektaklu: 50 minut bez przerwy.



Producent spektaklu: Narodowe Centrum Kultury



Bilety do nabycia w kasie Nyskiego Domu Kultury oraz przez system sprzedaży internetowej  od 3 lutego 2016 r



Organizator zastrzega sobie przeniesie publiczności na scenę w przypadku nie sprzedania kompletu na widowni. 



Lokalizacja
Nysa
Rozpoczęcie: 25.11.2016 18:00
Zakończenie: 25.11.2016 18:00
Reklama
Reklama
Reklama