Poniedziałek, 28.05.2018, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Nie ma rozstrzygnięcia w sprawie bonu wychowawczego. WSA odroczył rozprawę z powodów proceduralnych.

  • 18.07.2017, 23:08 (aktualizacja 23.07.2017 13:22)
  • redakcja RTO
Nie ma rozstrzygnięcia w sprawie bonu wychowawczego. WSA odroczył rozprawę z powodów proceduralnych.
Nyski bon wychowawczy czeka na swój dalszy los w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym. Rozprawa z dnia 18 lipca nie zakończyła się jednak rozstrzygnięciem. Przeszkodą stał się wniosek fundacji Ordoiuris, która po raz drugi zwróciła się do sądu o włączenie jej do sprawy na zasadach strony.

Sąd odrzucił wniosek fundacji jednak Ordoiuris przysługuje na tę decyzję zażalenie do NSA w terminie 14 dni. Sędzina WSA w Opolu w uzasadnieniu odroczenia wyjaśniła, że z ostrożności należy odroczyć rozprawę by brak uprawomocnienia się odrzucenia wniosku fundacji nie stał się po orzeczeniu wyroku przesłanką do unieważnienia go przez NSA z powodów proceduralnych.

Decyzje sądów maja zwykle dość zawiłą treść, mówiąc prostym językiem chodzi o to, żeby nie dać się złapać fundacji na proceduralne kruczki. W rezultacie dzięki temu zabiegowi gmina Nysa zyskała być może nawet kilka miesięcy spokoju, bowiem nie przesądzając wyniku sprawy szanse na pozytywne rozstrzygniecie dla gminy wyglądają dość słabo. Jeśli uda się sprawę przeciągać, być może przyjdą wybory i sprawa się rozmyje w przyszłej kadencji samorządu.

_______________________

- Regulamin Nyskiego bonu wychowawczego dyskryminuje. - Tak orzekło samorządowe kolegium odwoławcze po rozpatrzeniu skargi samotnej matki wychowującej dwójkę dzieci. Skarżąca matka otrzymuje już świadczenie, jednak to rozstrzygnięcie dotyczy wyłącznie jej sprawy. Jest ona więc jedyną samotną matką w Nysie, która ma prawo do bonu wychowawczego. Żeby mogło dojść do otwarcia świadczenia dla innych osób w podobnej sytuacji niezbędny jest wyrok sądu. Ten jednak nie zapadł w zaplanowanym terminie, ponieważ sprzyjająca gminie Fundacja Ordoiuris złożyła wniosek o dopuszczenie fundacji do sprawy na warunkach strony. Sąd odmówił, jednak z powodu terminów na wniesienie zażalenia na tę decyzję rozprawa zostanie przesunięta by nie doszło do uchybienia, formalnego, które zniweczy działania sądu.

W sprawę jest zaangażowany oprócz samotnej matki z Nysy Rzecznik praw Obywatelskich, który nie ma wątpliwości, że regulamin przyznawania świadczenia dyskryminuje wielu mieszkańców gminy, którzy powinni otrzymać pieniądze.

Wygląda na to, że odroczenie rozprawy jest na rękę gminie, która współpracując z fundacją Ordoiuris przyjęła strategię opóźniania rozstrzygnięciach tej sprawy.

 

 

 

 

 

 

 

polecane artykuły:

Nyski bon wychowawczy trafił do sądu.

Nyski bon wychowawczy trafił do sądu.

===================================

Nyski Bon Wychowawczy został zaskarżony przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Sądu Administracyjnego.

Nyski Bon Wychowawczy został zaskarżony przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Sądu Administracyjnego.

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

radni dali bon dla siebie
radni dali bon dla siebie 21.07.2017, 15:15
Zelent i Bogdanowski zadbali, aby ich rodziny dostały gminna kasę. Dostają diety, pracują na gminnych stanowiskach, a jeszcze im mało. Jeden jest grafikiem, a drugi teologiem, skandal , że tacy udzie decydowali o bonie.
Bogdanowski i Zelent zaradni za gminna kasę
Bogdanowski i Zelent zaradni za gminna kasę 21.07.2017, 14:33
Matka samotnie wychowująca dzieci nie jest zaradna, za to radni Zelent i Bogdanowski, którzy nie mają żadnego wykształcenia i kwalifikacji do zajmowanych stanowisk nadanych przez burmistrza, są zaradni. Zelent i Bogdanowski dostają bony na dzieci, a innym odradzali, aby nawet wniosków nie składali, bo nie dostaną
Gmina pomaga bogatym
Gmina pomaga bogatym 21.07.2017, 14:09
Artykuł w wyborczej
http://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,22120046,bon-dla-rodzin-z-nysy-trafil-do-sadu-szykuje-sie-ideologiczne.html

Gmina pomaga tylko rodzinom zaradnym. Płacimy po datki wszyscy, a dostają je ci, korzy już mają kasę.
kolo
kolo 20.07.2017, 12:32
Nie szkodzi, wisi nad Kolbiarzem ten miecz, może i dobrze, że później bo to pogrzeb Kolbiarza z dużą pompą przed wyborami będzie.
Teatr nyski im. KK
Teatr nyski im. KK 20.07.2017, 09:13
Czyli uroczystość pogrzebu bonu wychowawczego Kolbiarza, a wraz z nim jego warszawskiej kariery, zostaje odroczona. Szkoda- takie widowisko!
sPISek
sPISek 19.07.2017, 09:02
Pamiętamy jak Adrian Czubak, mówił, że uchwała nyskiego bonu nie spełnia wymogów polskiego prawa i mimo to nie uchylił tej uchwały??
To był dla mnie mistrz!!!
Teraz to inny facet (podstawili sobowtóra)
sPISek
sPISek 19.07.2017, 09:00
PISowy wojewoda ma wybiórczą wrażliwość prawną, przeszkadza mu DEKADA, sprawy bonu dla dzieci zlewa ciepłym moczem.
Umówmy sie chodzi o walkę o władzę i NIC więcej. Poseł Czochara chce władzy w Nysie i nic jej nie powstrzyma - ta baba jest jak Sanocki tylko z c..., dała rozkazy wojewodzie Czubakowi i idą do ataku. GALERIĘ może zbudować tylko PISOWY wojewoda?!?@?#?
Ordonka
Ordonka 19.07.2017, 07:16
Sprawy w sądach ciągną się po kilka lat. Konieczna jest reforma sądownictwa. Zaraz za chwilę kolejna fundacja złoży kolejny wniosek i sprawa się przedawni. Wojewoda nic dobie nie robi z tego, ze uchwała w sprawie bonu nyskiego jest niezgodna z prawem. Najbardziej ucierpią na tym mieszkańcy, ktorych szanse na bon makeją z każdym dniem . Kolbiarz obiecał bon na wszystkie dzieci i oszukał wyborców.

Pozostałe