Poniedziałek, 28.05.2018, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Aeropiknik Paczków 2017 - Balonowe święto w Paczkowie.

  • 30.07.2017, 09:50 (aktualizacja 30.07.2017 17:11)
  • redakcja RTO
Aeropiknik Paczków 2017 - Balonowe święto w Paczkowie.
Balonowe święto w Paczkowie trwa przez cały weekend. Płynące w powietrzu olbrzymy to pozostałość po czasach dumnych Zeppelinów. Ponad 20 Załóg w konkurencjach sportowych i tak zwanej Fieście poszybowało w niebo na oczach mieszkańców i turystów.

Do Paczkowa przyjechało 21 załóg w tym 17 balonów bierze udział w Pucharze Polski.

Paczków staje się powoli stolicą balonowych lotów przynajmniej na południu Polski. Okazuje się że ten honor zawdzięcza lokalnemu patriotyzmowi działaczy sportowych, którzy są związani z Paczkowem.
Burmistrz Paczkowa Artur rolkę docenia te okoliczności, docenia także pogodę, które mimo psikusów ostatecznie dopisała, a jest niezbędna by zawody mogły się odbyć.
Impreza jest oficjalnym elementem klasyfikacji pucharu Polski w lotach balonowych, podkreśla Artur Rolka, że to jedyna impreza tego typu województwie.

Konkurencje polegają na wykonywaniu różnych często skomplikowanych geometrycznie zadań w powietrzu. Jedna z prostszych do wytłumaczenia konkurencji to zrzucenie z balonu woreczka z piaskiem do wyznaczonego na ziemi celu. Można stosować i wiele strategii luźny rzut grawitacyjny, albo próbować jak Wilhelm Tell dostosować siłę rzutu, kierunek wiatru i odległość do celu.

Balon rzeczywiście płynie w powietrzu jak statek po nieskazitelnie płaskiej tafli wody. Można lecieć ponad kolorami drzew, albo smagać wysokie trawy.
Wytrawny pilot pokieruje balonem z precyzją do centymetrów, choć trzeba do tego nie lada wprawy, ponieważ balon będący sporą masą ma dość dużą bezwładność, dlatego na efekty sterowania reaguje z pewnym opóźnieniem. Kapitan ma do dyspozycji przepustnicę palnika gazowego, którym podgrzewane jest powietrze, Żeby utrzymać się na stałej wysokości trzeba dość często używać palnika. Duża powierzchnia czaszy balonu powoduje dość szybko wymiana ciepła i ochłodzenie powietrza wewnątrz.

Lot balonem w piątkowy wieczór trwał około godziny przez ten czas udało się przelecieć kilkanaście kilometrów. Konkurencje rozgrywa się do zachodu słońca. W nocy balonów sportowych się nie pilotuje byłoby  to niebezpieczne.
 

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe