Poniedziałek, 28.05.2018, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

poseł Czochara uważa, że Polska ma prawo do reparacji wojennych od Niemiec.

  • 5.08.2017, 09:57 (aktualizacja 05.08.2017 10:32)
  • redakcja RTO
poseł Czochara uważa, że Polska ma prawo do reparacji wojennych od Niemiec.
Tu chodzi o czystą sprawiedliwość. Czochara o pomyśle wystąpienia do Niemiec o reparacje wojenne

– Kwestia odszkodowań przez 73 lata nie była rozwiązana – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” w Radio Opole posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara.

– Szkody, jeśli chodzi o Polskę są ogromne. Zarówno jeśli chodzi o szkody materialne, jak i moralne. I ta kwestia powinna być, jeśli jest taka możliwość, uregulowana – tłumaczy posłanka.

– 11 sierpnia Biuro Analiz Sejmowych przedłoży dokument, z którego będziemy mogli się jednoznacznie dowiedzieć, czy takie roszczenia w stosunku do państwa niemieckiego są możliwe, czy rzeczywiście możemy ubiegać się o te odszkodowania, które – według mnie – słusznie państwu polskiemu się należą – wyjaśnia gość porannej rozmowy w Radio Opole

– Wcześniej, za czasów Polski Ludowej nie było woli politycznej, by takie kwestie podnosić a dokument, który został podpisany w 1953 roku, w którym zrezygnowano z odszkodowań, został przygotowany pod naciskiem Związku Radzieckiego – dodała Katarzyna Czochara.

– Teraz zmieniła się opcja polityczna w Polsce. My uważamy, że takie odszkodowanie dla Polski jest słuszne i należne. Ja pragnę podkreślić, że nie tak dawno Francja otrzymała odszkodowania za szkody poniesione w I wojnie światowej, czyli ponad 100 lat temu – tłumaczyła gość Radia Opole. 

– Tu nie chodzi o to, by powodować konflikty pomiędzy oboma państwami, tu chodzi o czystą sprawiedliwość – podsumowała Katarzyna Czochara.

____________

źródło Radio Opole, foto Radio Opole

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe