Poniedziałek, 28.05.2018, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Chcemy wiedzieć kto jak głosuje, mamy do tego prawo - mówi Hankus

  • 6.08.2017, 13:16 (aktualizacja 07.08.2017 12:03)
  • redakcja RTO
Chcemy wiedzieć kto jak głosuje, mamy do tego prawo - mówi Hankus
Patrząc na przykład Tomasz Hankusa, można odnieść wrażenie, że napędem do pozytywnych zmian nie musi być grupa, wystarczy aktywna jednostka. Mimo upalnej pogody ten młody człowiek nie zasypuje Gruszek w przysłowiowym Popiele i pracuje nad tym by ulepszyć jakość naszej demokracji. Kolejny projekt to doprowadzenie do imiennych głosowań radnych co pozwoli na większa kontrolę społeczną naszych reprezentantów we władzach samorządowych.

----
Pomysł nie jest nowy i od lat funkcjonuje zarówno w sejmie jaki w Senacie, tam można sprawdzić w jaki sposób głosował poseł z naszego okręgu. Jakie zawierał sojusze i czy był obecny na głosowaniach. Zwyczaj rejestracji jak głosowali poszczególni radni jest z powodzeniem stosowany w wielu miastach Polski np. Krakowie i Warszawie.
Choć nie wynika z przepisów i nie jest to tryb formalny głosowania imiennego, nowoczesne oprogramowanie, które działa również w naszym urzędzie pozwala na dokumentowanie kto jak głosował.

Burmistrz Nysy ma jednak zastrzeżenia, po konsultacji z prawnikami oświadczył że nie można zmienić regulaminu w taki sposób by głosowanie imienny było obligatoryjnie dokumentowane. Jednak Hankus uważa, że zgodnie ze stanowiskiem ministra MSWiA czynność rejestracji tych danych umożliwia system elektronicznych głosowań i dopuszcza zawieranie takich informacji w protokołach sesji bez zmian w formalnych regulaminach.


Według Hankusa możliwość weryfikacji jak głosował radny z naszego okręgu jest krokiem w kierunku jawności i zwiększenia społecznej kontroli poczynań radnych. Reakcja radnych na wniosek Hankusa jest większości przypadków pozytywna.
Trudno się nie zgodzić, że jawność to krok w dobrym kierunku. Trzymamy kciuki aby ta pozytywna zmiana także udała się w naszej gminie.

 

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe