Poniedziałek, 28.05.2018, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Czy nowego nyskiego basenu może nie być? Powód? Niedoszacowany kosztorys.

  • 7.08.2017, 08:50 (aktualizacja 07.08.2017 22:00)
  • redakcja RTO
Czy nowego nyskiego basenu może nie być? Powód? Niedoszacowany kosztorys.
Planowany koszt inwestycji miał wynieść 8,5 mln zł netto. Prace miały ruszyć zaraz po wakacjach. Z tego powodu zrezygnowano z otwarcia sezonu na kąpielisku miejskim przy ulicy Ujejskiego. Niestety firm zainteresowanych przebudową Nyskiego basenu znalazło się jak na lekarstwo. Zaoferowana cena przewyższyła prawie dwukrotnie zakładany kosztorys.

 

Jedynym oferentem okazała się Firma MTM budownictwo z Tarnowa, ta sama która buduje halę sportową. Cena oferty to prawie 19_mln. zł. Ta kwota prawie dwa raz większa niż miasto zamierzało wydać na przebudowę basenu.

Brak innych oferentów może być związany z mało precyzyjną dokumentację projektu, która mogła utrudnić oszacowanie realnych nakładów na budowę. Wśród odpowiedzi na pytania zadane przez potencjalnych oferentów w przetargu, oprócz tych o charakterze specjalistycznym dotyczących ilości stali, czy rysunków konstrukcji żelbetowych znalazły się zupełnie proste, na które ujawniły, że zamawiający czyli gmina Nysa nie sprecyzowała w projekcie ilości urządzeń siłowni zewnętrznej, nie mówiąc nawet o parametrach tych urządzeń.

Kolejne pytanie dotyczące urządzeń rekreacyjnych pozostają także bez konkretnej odpowiedzi:
Pytanie 9. W dokumentacji brak danych dotyczących parku linowego.
Odpowiedź: Zamawiający przekazał cały posiadany opis, szczegóły dopracowania w projekcie wykonawczym na etapie realizacji zamówienia.
Co oznacza że wykonawca ma samodzielnie zaprojektować i wykonać ten obiekt bez precyzyjnych wytycznych zamawiającego.
Czy nie jest to jak kupowanie przysłowiowego Kota w worku?

Taka dowolność w dokumentacji może skutkować przykrymi niespodziankami podobnymi do tych, których byliśmy świadkami przy budowie hali sportowej, gdzie nie zaplanowano elementów wyposażenia widowiskowego.

Jednak te wątpliwości mogą się okazać bezprzedmiotowe w konfrontacji z niedoszacowaniem kosztów inwestycji. Przy zakładanych 8,5 mln zł., cena 18 666 000 brutto zakrawa na żart, albo na rażące błędy projektanta, który niedoszacował kosztu inwestycji dla gminy.

W tej sytuacji mało aktualny wydaje się argument by nie otwierać w tym roku kąpieliska z powodu zbliżającej się inwestycji.
W nieoficjalnej ocenie radnych kwota 19 mln na tę inwestycję jest absolutnie nie do przyjęcia dla Nysy. Ponieważ wymagałaby znalezienia dodatkowych 8 mln, w i tak bardzo napiętym budżecie miasta.
Na oficjalne komentarze burmistrza i koalicji w radzie będziemy musieli poczekać do zakończenia okresu urlopowego, czyli do końca miesiąca.

________________________________________________

Prezes ARN Bogdan Wyczałkowski przekazał nam informację, że przetarg został unieważniony i będzie ogłoszony powtórnie. Tym razem spółka liczy na niższe oferty. Prezes poinformował nas także, że boom inwestycyjny z jakim mamy do czynienia w ostatnim czasie nie sprzyja oszczędnościom. Na rynku jest bardzo dużo zamówień publicznych więc firmy mają dużo pracy.

 

_______________________________________

Mimo, że nie ma jeszcze decyzji rady czy zwiększyć dofinansowanie dla ARN, burmistrz Nysy w kilka godzin po naszym artykule opublikował na swoim profilu Facebooka następujący wpis:

redakcja RTO

Załączone pliki do pobrania (1)

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

georg
georg 9.08.2017, 18:50
I tak kroi Kolbiarz tą naszą Nysę, kto mu będzie jeszcze ufał po takich przewałkach na grube miliony. nawet Warszawka już go nie chce-ale my też nie
fachowiec
fachowiec 9.08.2017, 17:26
To jest nieprawdopodobne - wszystko ustalać z projektantami później, na etapie budowy?
A czym maja być wykończone niecki? Wykonawca ma sobie o tym zdecydować, o standardzie materiałów - oczywiście zrobi z najtańszego surowca. Pytania i odpowiedzi czyta się jak dobry kryminał. Biedna Nysa.
budowlaniec
budowlaniec 7.08.2017, 15:57
remont basenu bez projektu robimy na oko kto będzie robił - nyski cis, ta jak już przedszkole nr 10 zrobili
PRZEDSZKOLAK
PRZEDSZKOLAK 9.08.2017, 17:22
P10 JESZCZE NIE ZROBILI...
kuku
kuku 7.08.2017, 14:26
Braki w dokumentacji to SZOK, czegoś takiego nie widziałem. To tak jakby ktoś kupował ziemniaki na kilogramy. Siłownia bez określenia ilości urządzeń. To znaczy, że mogą być 2 i 20 sztuk wszystko zgodnie z projektem.
kolo
kolo 8.08.2017, 07:01
Może być kilkanaście tak jak z umowami w ARN, potem zrobi się naście aneksów i 18 baniek skroi swojak MTM, główny i jedyny wykonawca dla gminy i tej pseudo agencji.
Rafał
Rafał 7.08.2017, 14:06
Zamiast wydawać tak duże kwoty za modernizację które się nawet by nie zwróciły z biegiem lat prostszym rozwiązaniem było by chyba szukanie inwestora żeby zbudować akwapark lub rozbudować basen miejski teren bo starym lądowisku akurat się do tego nadaje

Pozostałe