Piątek, 18.08.2017, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Dekada może budować galerię w Nysie. Wojewoda utrzymał w mocy plan. Jednak walka, sądząc po determinacji Sanockiego, Wierdaka i Millera będzie trwała do końca.

  • 11.08.2017, 10:21 (aktualizacja 11.08.2017 11:28)
  • redakcja RTO
Dekada może budować galerię w Nysie. Wojewoda utrzymał w mocy plan. Jednak walka, sądząc po determinacji Sanockiego, Wierdaka i Millera będzie trwała do końca.
Wojewoda mimo wszczęcia postępowania nadzorczego uznał, że podnoszone przez (jego własny dział nadzoru prawnego) usterki są nieistotne. Tym samym nie ma przeszkód prawnych by inwestor wystąpił do Starostwa Powiatowego o pozwolenie na budowę.

Decyzja wojewody oznacza, że plan przestrzenny dla terenu , na którym ma powstać Dekada wszedł w życie. Na jego podstawie, po przygotowaniu projektu, inwestor może uzyskać pozwolenie na budowę.

Prace nad planem trwają od początku kadencji burmistrza Kolbiarza. Rada miejska i urbaniści zajmują się sprawą już 2,5 roku. Pierwsza uchwała  planu miejscowy dla Dekady została uchylona w trybie nadzoru przez wojewodę opolskiego w lutym tego roku. Gmina poprawiła kwestionowane zapisy i 3 lipca rada uchwaliła plan po raz kolejny. Tym razem, jak się wczoraj (10/08/2017) okazało z pełnym sukcesem.

Jak informuje Sławomir Piwowarczyk, naczelnik miejskiego wydziału architektury w Nysie,nadzorczym

Wojewoda w swoim najnowszym rozstrzygnięciu ponownie stwierdził naruszenie prawa. Jest nim sporządzenie jednego z towarzyszących planowi dokumentów, czyli prognozy finansowej wprowadzenia planu, przez osobę nie posiadającą uprawnień rzeczoznawcy. Mimo tej uwagi wojewoda nie uchylił samej uchwały, a zastrzeżenia traktuje jako zalecenie do wykorzystania na przyszłość.

Galeria Dekada w Nysie mimo, że oczekiwana przez mieszkańców napotyka na silny opór polityczny. Trudno się więc spodziewać, że przeciwnicy ustaną w swych wysiłkach zablokowania inwestycji. Należy się więc przygotować na burzę w Nowinach Nyskich oraz kolejne pozwy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wcześniej 9 mieszkańców, oraz osobno także wojewoda, zaskarżyli do WSA inny dokument planistyczny - studium uwarunkowań i kierunków rozwoju. Sąd administracyjny w Opolu oddalił te skargi, ale dwie osoby prywatne oraz wojewoda odwołały się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Do głównych wrogów galerii należy Janusz Sanocki ze swoją lokalną formacją Ligą Nyską oraz lokalna Platforma Obywatelska, o której złośliwi mówią, że broni prywatnych interesów swojego lidera Bogusława Wierdaka, którego rodzina po wybudowaniu galerii może stracić prywatne kino z powodu zbyt silnej konkurencji. Mówi się także o zagrożonych interesach zasobnych właścicieli nieruchomości obawiających się spadków atrakcyjności ich lokali i spadku czynszów.

 

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gość
gość 14.08.2017, 12:12
Do Antykk. Właśnie że burmistrz powinien robić wszystko żeby dogadzać inwestorowi , a szczególnie takiemu który deklaruje tyle miejsc pracy ,i podnosi atrakcyjność miasta .A pracujący ludzie w tej galerii oraz robiący tam zakupy to też mieszkańcy miasta i pośrednie to właśnie im dogadza .I dlatego galeria leży w interesie miasta i jej mieszkańców .A mącicielom od Sanockiego i i tym innym cwaniakom podziękujemy na wyborach ,już nie długo .
B.
B. 11.08.2017, 11:52
Nysa potrzebuje galerii i dyskusja na temat tego czy ktoś ją chce czy nie jest zupełnie niepotrzebna. Patrząc na poniższe zestawienie, trzeba ożywić miasto, sprawić żeby ludzie mieli po co je odwiedzać. Aspekty turystyczne to nie wszystko. Potrzebna jest praca i rozwój. Burmistrz zdecydowanie idzie w tym kierunku, jednak posłowie opozycji chcą żeby Nysa dalej była miastem słabo się rozwijającym.

Przy okazji lista to chyba fajny temat do podjęcia dyskusji, dlaczego w Nysie sytuacja nie jest najlepsza!

http://samorzad.pap.…
Antykk
Antykk 13.08.2017, 15:51
To że Nysa potrzebuje Galerii nie znaczy że burmistrz ma dbać o interes inwestora zamiast miast ...
Wszystko podane na tacy ... czy Nysanie tez mogą liczyc na specjalne wzgledy u burmistrza?
*//*-**/--**/
*//*-**/--**/ 2 dni temu, 12:15
Sanocki, Miller i Wierdak won z Nysy. Jesteście politycznymi pasożytami i "trujakami" zgniłymi produktami polityki lokalnej. Strażnikami lokalnych urzędniczo-partyjnych interesików.
Kto pamięta nielegalną rozbudowę kina Wierdaka? Jak Biłobran tylnymi drzwiami niezgodnie z planem zagospodarowania przepychał pozwolenie na budowę.
Cwaniaki, cholera. Nie chcecie galerii? To wyprowadźcie się na wieś.
*/*/*//*//*/
*/*/*//*//*/ 2 dni temu, 12:18
Dlaczego doktor laryngolog Miller nie skrytykował wtedy Wierdaka i nie odsunął się od kłamcy i kombinatora (kłamał o dotacja na kino i próbował z urzędu Marszałkowskiego dotować prywatne kino swego syna - dokumenty są w necie.)
Dlaczego Panie doktorze dalej trzyma Pan z tym człowiekiem. Przecież jest Pan Barankiem zbawienia bez skazy? Czy nie jest? Czy jest zwykłym politykiem cwaniakiem jak cała ta banda?

Pozostałe