Niedziela, 17.12.2017, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Dekada może budować galerię w Nysie. Wojewoda utrzymał w mocy plan. Jednak walka, sądząc po determinacji Sanockiego, Wierdaka i Millera będzie trwała do końca.

  • 11.08.2017, 10:21 (aktualizacja 11.08.2017 11:28)
  • redakcja RTO
Dekada może budować galerię w Nysie. Wojewoda utrzymał w mocy plan. Jednak walka, sądząc po determinacji Sanockiego, Wierdaka i Millera będzie trwała do końca.
Wojewoda mimo wszczęcia postępowania nadzorczego uznał, że podnoszone przez (jego własny dział nadzoru prawnego) usterki są nieistotne. Tym samym nie ma przeszkód prawnych by inwestor wystąpił do Starostwa Powiatowego o pozwolenie na budowę.

Decyzja wojewody oznacza, że plan przestrzenny dla terenu , na którym ma powstać Dekada wszedł w życie. Na jego podstawie, po przygotowaniu projektu, inwestor może uzyskać pozwolenie na budowę.

Prace nad planem trwają od początku kadencji burmistrza Kolbiarza. Rada miejska i urbaniści zajmują się sprawą już 2,5 roku. Pierwsza uchwała  planu miejscowy dla Dekady została uchylona w trybie nadzoru przez wojewodę opolskiego w lutym tego roku. Gmina poprawiła kwestionowane zapisy i 3 lipca rada uchwaliła plan po raz kolejny. Tym razem, jak się wczoraj (10/08/2017) okazało z pełnym sukcesem.

Jak informuje Sławomir Piwowarczyk, naczelnik miejskiego wydziału architektury w Nysie,nadzorczym

Wojewoda w swoim najnowszym rozstrzygnięciu ponownie stwierdził naruszenie prawa. Jest nim sporządzenie jednego z towarzyszących planowi dokumentów, czyli prognozy finansowej wprowadzenia planu, przez osobę nie posiadającą uprawnień rzeczoznawcy. Mimo tej uwagi wojewoda nie uchylił samej uchwały, a zastrzeżenia traktuje jako zalecenie do wykorzystania na przyszłość.

Galeria Dekada w Nysie mimo, że oczekiwana przez mieszkańców napotyka na silny opór polityczny. Trudno się więc spodziewać, że przeciwnicy ustaną w swych wysiłkach zablokowania inwestycji. Należy się więc przygotować na burzę w Nowinach Nyskich oraz kolejne pozwy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wcześniej 9 mieszkańców, oraz osobno także wojewoda, zaskarżyli do WSA inny dokument planistyczny - studium uwarunkowań i kierunków rozwoju. Sąd administracyjny w Opolu oddalił te skargi, ale dwie osoby prywatne oraz wojewoda odwołały się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Do głównych wrogów galerii należy Janusz Sanocki ze swoją lokalną formacją Ligą Nyską oraz lokalna Platforma Obywatelska, o której złośliwi mówią, że broni prywatnych interesów swojego lidera Bogusława Wierdaka, którego rodzina po wybudowaniu galerii może stracić prywatne kino z powodu zbyt silnej konkurencji. Mówi się także o zagrożonych interesach zasobnych właścicieli nieruchomości obawiających się spadków atrakcyjności ich lokali i spadku czynszów.

 

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ble ble ble
ble ble ble 22.08.2017, 18:57
Nikt nie wybuduje budynku za 100 mln by oddać go za darmo. To co piszecie jest histeryczne. Cenę ustala rynek. Może na placu Paderewskiego powinna powstać druga galeria i byłby komplet. A na FSD centrum typu Leroy Merlin i Tesco.
Zasada jest prosta im więcej powierzchni do wynajęcia tym takiej wynajęcie. Brak podaży niższe ceny.
Klon
Klon 22.08.2017, 19:00
Jak mają sie do tego co piszesz slowa Prezesa Dekady obtym iz m2 bedzie kosztowal maksymalnie 50-60zl?

Propaganda?
%_%_%_%
%_%_%_% 26.08.2017, 21:39
daj link do tej wypowiedzi zamieszczonej w jakiejś prasie.
Mały Kłamczuszek
Mały Kłamczuszek 22.08.2017, 09:19
A jeszcze niedawno Walczak ZAPEWNIAŁ na łamach NTO że czynsze będą na poziomie 50-60zł / m2 !!! Nic dziwnego, że nie ma chętnych ... Facet kłamie na każdym kroku a ciemny lud widzi w nim jakiegoś zbawce co to uratuje Nyse hahahahaha
Janik
Janik 22.08.2017, 11:50
Bo to mały kłamczuszek jest ... swoją drogą dlaczego wielmożnie nam panujący nie zabezpieczył sie w żaden sposób na wypadek odstąpienia od inwestycji i sprzedaży działki z gigantycznym zyskiem? Przecież czysto teoretycznie Dekada może działke sprzedać i zarobić krocie a galerie postawić w innym miejscu ... Oczywiści Walczak deklaruje budowe itd. ale przecież taki scenariusz jest możliwy ? To w końcu biznes tu nie ma sentymentów ...
Leonidas
Leonidas 22.08.2017, 16:25
taki sygnał poszedłby w całą Polskę i nikt by już DEKADZIE nie uwierzył po takim numerze. A w tym biznesie się nie ukryjesz tak jak w akcjach charytatywnych. U dewelopera wiarygodność ma wymierna wartość policzalną w pieniądzach. To nie dziki zachód.
Janik
Janik 22.08.2017, 16:38
Ok zgadzam się ale sytuacje można łatwo odwrócić na swoją korzyść: "tyle lat czekamy, ciągle kłody pod nogi, nie możemy dłużej czekać itd" byliby na rynku "usprawiedliwieni" przy niezłym zarobku a miasto z niczym. Nie przesadzajmy z tą "twarzą" bardzo łatwo się z tego wywinąć
Leonidas
Leonidas 22.08.2017, 17:31
Deweloperka to nie wybory do rady miasta gdzie można wcisnąć kit 20 staruszkom jak to robi np. Przemusio Dziadusio. Widzę, że to twój model...PRu
Polak
Polak 22.08.2017, 00:19
Ku..a to za czynsz zapłaci się przy lokalu 50m2 ok 7650zł nie liczę czynszu obrotowego.
To lekka przesada i tak do zwolenników dekady te koszty będą przerzucone na was, i nie chodzi o to że jestem żeby nie budować ale tak patrząc obiektywnie budowa dekady została sprowadzona do mega sukcesu.
A ja widzę to tak jesteśmy dymani przez obcy kapitał czynsz w euro to już jest nienormalne jeśli walutą polski jest pl, pan walczak nie straci nic bo tak jest skonstruowana umowa że pogrąży ewentualnie wynajmującego ale nie siebie. (tu można poczytać o galeriach http://przeliczeni.b…
Ktoś może powiedzieć że najemca biznesmen czy zwał jak zwał sam decyduje, wie że ryzykuje i takie tam, a jak mu się nie uda to od razu zgodnie z mentalnością polaka będzie - dobrze mu tak. Ale właśnie takim podejściem ułatwiamy tym cwaniakom skubać nas i tak wcześnie kadrugi wierdaki tak teraz walczaki kolbiarze.
Za pewnie niejedne spotkał się z sytuacją że zagranicą murzyn czy ciapaty walczył o swoje to za nimi byli jego rodacy a, a polacy cichutko w duchu już obliczali ile mogą zyskać na tym że jego rodak spróbował o coś powalczyć.
"dać polakom władzę to sami się wykończą" przykre ale prawdziwe.
GMO
GMO 22.08.2017, 17:37
To nie inwestuj tylko warz piwo w swoim kraftowym browarku. A ile czynszu płaci Biedronka Jaworskiemu? Albo inne sklepy Bieńkowi, lub Kadrugowi? Dekada ściągnie do Nysy klienta, a ty otworzysz sklep w tanim lokalu u Kadruga - sama radość.
Żal
Żal 22.08.2017, 20:55
To takie polskie, czemu Jaworski ma a ja nie?heh żenada,nie ważne że ty nie masz ważne żeby przysłowiowy Jaworski miał mniej niż ty, wtedy bedzie ok? Nie rob nic zeby miec wiecej, wazne zeby inni mieli mniej. Polaki Cebulaki ...
Żal x 2
Żal x 2 22.08.2017, 21:11
To takie polskie, czemu Walczak ma a ja nie?heh żenada,nie ważne że ty nie masz ważne żeby przysłowiowy Walczak miał mniej niż ty, wtedy bedzie ok? Nie rob nic zeby miec wiecej, wazne zeby inni mieli mniej. Polaki Cebulaki ...
Antycebulak
Antycebulak 22.08.2017, 21:15
I powiem więcej. Czemu inni mają na czynsz i potrafią prowadzić biznes, zapłacić czynsz w galerii i zarobić, a TY CEBULAKU NIE?!?
Kordek
Kordek 23.08.2017, 07:01
Podaj nazwe firmy lub nazwisko z przyjemnością nominuje Cie do Trytona w przyszłym roku !!! ... że co ? jesteś urzednikiem za 2000 brutto ? aha to sorry ...
GTW
GTW 22.08.2017, 21:19
Mówisz o tych tłumach zabijających się o interes życia w Dekadzie ?
GTW
GTW 22.08.2017, 18:37
Biedronka niech płaci ile chce, Dekada miała być obiektem dostępnym również dla Nysan. Walczak kilkakrotnie deklarował czynsz na poziomie 60zl / m2, fakty są zupełnie inne. Przy kosztach tu przytoczonych to żadna inwestycja, zarobią tylko sieciówki z zagranicznym kapitałem w większości, zresztą jeśli to prawda że wynajęte jest tylko 30% to pokazuje że to wcale nie jest taki miód ...
Polak
Polak 22.08.2017, 18:23
Inestycja ? Za takie pieniądze ? Hahaha
Jawor
Jawor 22.08.2017, 18:18
Haha najpierw niech skomercjalizuje obiekt potem bedziemy o klientach rozmawiać
Klon
Klon 22.08.2017, 18:50
A co ty się tak ciskasz? Trzeba było wybudować z Januszem, Rajkiem i Bogusiem swoją galerię i sami liczylibyście pieniądze z sieciówek.
Jawor
Jawor 22.08.2017, 18:54
Najpierw te sieciówki musiałyby tu walić drzwiami i oknami ... a jak widać nie walą
RR
RR 22.08.2017, 08:40
Dokładnie tak, mali będą dymani przez pierwsze lata funkcjonowania galerii. To są warunki zaporowe
Ciekawy
Ciekawy 20.08.2017, 20:48
Pytanie do właściciela sklepu jak to wygląda.
1 Na jaki okres jest umowa ( czy jest minimalny czas jak w innych galeriach czyli, czy jest to na 5, 10 lat)
2 Kwota za metr ile wynosi (czy płatność jest w euro, czy w pl)
3 Czy płaci się sam czynsz (czy jest też opłata eksploatacyjna - jeśli tak to w jakiej wysokości)
4 Czy jest kaucja i w jakiej wysokości
5 Czy koszt reklamy jest przerzucony na najemców
Smiech na sali
Smiech na sali 21.08.2017, 18:58
Maly blad ... sprawdzilem dokladnie co mi wciskali polnroku temu

3. Koszty wspolne 27 zl / m2

Smiech na sali
Smiech na sali 21.08.2017, 19:08
Koszty lokalu 50m2 za czas trwania umowy to ok 1 mln zl
Śmiech z Smiechu na sali
Śmiech z Smiechu na sali 26.08.2017, 08:38
dochód średnio zarabiającej rodziny przez 10 lat to ok 1 milion. (czyli jak napisałeś, czasu trwania umowy) .Jak masz 1500 złoty na miesiąc to musisz podwyższyć swoje kwalifikacje bo w biznesie nie poszalejesz.
Ja jestem Pit a tobie nie pomoże żaden kit
Ja jestem Pit a tobie nie pomoże żaden kit 26.08.2017, 10:14
Umowa jest na 5 lat nie 10 ... a są to tylko koszty czynszu i adaptacji lokalu. Rzeczywiście interes życia. Kwalifikacje? Hahaha, co ty trollu możesz wiedziec hahaha
pit kit srit
pit kit srit 26.08.2017, 20:19
wyzywamy się. Hahaha
Smiech na sali
Smiech na sali 21.08.2017, 18:50
1. Umowa na 5 lat
2. Ok. 30 Euro / m2
3. Czynsz + czynsz obrotowy (6-8%)+ koszty eksploatacyjne ok. 12 zl / m2 ... do tego koszty wspólne akcji reklamowych itd
4. W zalezności od wynegocjowanych warunkow
5. Patrz pkt 3.

6. Koszt adaptacji lokalu ponosi najemca, ktory dostaje "gole 4 sciany", czesto jest to kilka tys. Zl / m2 wszelkie prace muszą byc wykonane zgodnie z zalacznikiem do umowy

Powodzenia hahaha
Wyzysk
Wyzysk 21.08.2017, 19:06
Kaucja 3 miesięczny czynsz + 3 miesieczne koszty eksplatacyjne + 24 krotnosc czynszu zaprwniona notarialnie ... umowa wraz z zalacznikami ok 50 stron ...
Właściciel sklepu
Właściciel sklepu 20.08.2017, 11:53
Bzdury gadasz, ja juz mam umowę na sklep i znam innych, którzy mają. Zmyślaniem się zajmujesz, bajki tworzysz.
Ciekawy
Ciekawy 21.08.2017, 18:52
Pochwal się ile cie wydoili hahah
lol
lol 18.08.2017, 10:43
No to bardzo ciekawe, ta cała Dekada to wielka ściema , dzisiaj NTO podało że nie ma chętnych do wynajmu na sklepy w tej galerii . Nic z tego nie będzie , budowy też nie , bo kto zainwestuje 100 baniek nie mając wizji zarobku z wyrentowania . Walczak tylko czeka żeby to odsprzedać teraz z zyskiem , a to gwóźdź dla Kolbiarza
Żelazny
Żelazny 19.08.2017, 07:42
Walczak obiecywał Nysanom lokale po 50zl / m (ze to niby stawka rynkowa itd.) i ze dla nikogo nie zabraknie miejsca w Galerii ... Dzisiaj nikt nie mowi jakie są koszty (150zl /m2) ... Klamca i nic wiecej. Wejdą tylko sieciówki a podatki pojadą do Warszawy albo jeszcze dalej ...
gość
gość 14.08.2017, 12:12
Do Antykk. Właśnie że burmistrz powinien robić wszystko żeby dogadzać inwestorowi , a szczególnie takiemu który deklaruje tyle miejsc pracy ,i podnosi atrakcyjność miasta .A pracujący ludzie w tej galerii oraz robiący tam zakupy to też mieszkańcy miasta i pośrednie to właśnie im dogadza .I dlatego galeria leży w interesie miasta i jej mieszkańców .A mącicielom od Sanockiego i i tym innym cwaniakom podziękujemy na wyborach ,już nie długo .
Antykk
Antykk 19.08.2017, 07:39
Deklaruje ? hahah ... Burmistrz ma negocjować z inwestorami w wyprostowanej pozycji a nie z pozycji KOLAN
B.
B. 11.08.2017, 11:52
Nysa potrzebuje galerii i dyskusja na temat tego czy ktoś ją chce czy nie jest zupełnie niepotrzebna. Patrząc na poniższe zestawienie, trzeba ożywić miasto, sprawić żeby ludzie mieli po co je odwiedzać. Aspekty turystyczne to nie wszystko. Potrzebna jest praca i rozwój. Burmistrz zdecydowanie idzie w tym kierunku, jednak posłowie opozycji chcą żeby Nysa dalej była miastem słabo się rozwijającym.

Przy okazji lista to chyba fajny temat do podjęcia dyskusji, dlaczego w Nysie sytuacja nie jest najlepsza!

http://samorzad.pap.…
Antykk
Antykk 13.08.2017, 15:51
To że Nysa potrzebuje Galerii nie znaczy że burmistrz ma dbać o interes inwestora zamiast miast ...
Wszystko podane na tacy ... czy Nysanie tez mogą liczyc na specjalne wzgledy u burmistrza?
*//*-**/--**/
*//*-**/--**/ 16.08.2017, 12:15
Sanocki, Miller i Wierdak won z Nysy. Jesteście politycznymi pasożytami i "trujakami" zgniłymi produktami polityki lokalnej. Strażnikami lokalnych urzędniczo-partyjnych interesików.
Kto pamięta nielegalną rozbudowę kina Wierdaka? Jak Biłobran tylnymi drzwiami niezgodnie z planem zagospodarowania przepychał pozwolenie na budowę.
Cwaniaki, cholera. Nie chcecie galerii? To wyprowadźcie się na wieś.
*/*/*//*//*/
*/*/*//*//*/ 16.08.2017, 12:18
Dlaczego doktor laryngolog Miller nie skrytykował wtedy Wierdaka i nie odsunął się od kłamcy i kombinatora (kłamał o dotacja na kino i próbował z urzędu Marszałkowskiego dotować prywatne kino swego syna - dokumenty są w necie.)
Dlaczego Panie doktorze dalej trzyma Pan z tym człowiekiem. Przecież jest Pan Barankiem zbawienia bez skazy? Czy nie jest? Czy jest zwykłym politykiem cwaniakiem jak cała ta banda?

Pozostałe