Poniedziałek, 28.05.2018, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Najciekawsze dyskusje z internetu - Liga Nyska w wymianie zdań z Mariuszem Nasiborskim.

Najciekawsze dyskusje z internetu - Liga Nyska w wymianie zdań z Mariuszem Nasiborskim.

 Liga Nyska

- Odpowiedzią pana Kolbiarza na raport PAN, w którym Nysa zajmuje 13 miejsce na liście miast zdegradowanych gospodarczo i społecznie, jest dynamiczny wzrost zadłużenia Gminy Nysa. W oficjalnej propagandzie burmistrz nie podaje wszystkich planowanych długów. Nie podaje np. zobowiązania do spłaty długów z budżetu gminy (np. 12,145 mln - kąpielisko, 31 mln - mieszkanie plus). W następnym raporcie zajmiemy 1 miejsce w tym niechlubnym rankingu. Takie miejsce, jakie działanie.

__________________________

Mariusz Nasiborski Jeśli bawimy się w cyfry to nie róbmy wykresu w połowie flamastrem, a przeliczmy wszystko do końca np 2000-2017.

___________________________

Liga Nyska Ma pan rację. Tak trzeba to pokazać, im większy interwał czasu, tym bardziej przerażający będzie wystrzałowy wzrost zadłużenia od czasu K. Kolbiarza. W wolnej chwili postaram się to zrobić. A przy okazji, jak pan obstawia kredyt na rok wyborczy (2018)? Na potrzeby wykresu (przerywaną linią), przyjęliśmy 20 mln. Czyli dobijemy do ok 140 milionów długu.

___________________________________

 

Mariusz Nasiborski Liga Nyska Samo branie kredytów przestępstwem nie jest tym bardziej, że koszt pieniądza w czasie jest obecnie inny niż był np. w epoce budowy słynnego osiedla. Czas sprzyja inwestycjom, bo jest jeszcze koniunktura. Cykl koniunkturalny przerwany nigdy nie startuje z miejsca do którego doszedł, tylko zaczyna biec od nowa. Nysa ma jeszcze kilka lat na skorzystanie z benefitów, które w najbliższych latach będą miały miejsce i mam nadzieję, że ta okazja nie będzie zmarnowana choć efekty będą widoczne dopiero za 5 do 6 lat. Dość krytycznie podchodzę do tego co robi obecna władza jak i do tego co robi obecna opozycja.

Siłą obecnej władzy jest słaba opozycja i to jest fakt niepodważalny. Nie wierzę i uważam to za złą decyzję rozmieszczanie przemysłu na terenach FSD, a przypomnę program "Dzwignijmy Nysę". Miało tam kwitnąć serowarstwo i piwowarstwo. Choć sam zakup terenów byłego FSD złym pomysłem nie jest, to czas stracony między zakupem a chwilą obecną jest czasem straconym.

Jeśli burmistrz mówi, że obecnie teren FSD generuje ok. miliona złotych przychodów a wcześniej generował 850 tyś. to po co było go kupować, skoro wzrosła trzykrotnie opłata za ten teren, który przypomnę własnością gniny nie jest i kwestia ta do tej pory załatwiona nie jest. Wracając do kwestii opozycji, bon nota bene przy waszym udziale popadł w degradację mówiąc oględnie, o rządzących w tej kwestii mówić nie warto. Jeśli mamy najniższe bezrobocie od lat to dlaczego wydatki OPSu wciąż rosną.

Problemem tego miasta nie jest bezrobocie tylko łatwo dostępny social. To psuje rynek pracy. Dziś ludzie bez problemów jadą za pracą w świat i trzeba pamiętać, że jeśli kiedyś ruszy strefa w Radzikowicach, to nie wszystkie wszystkie miejsca pracy będa miejscami pierwszorzędowymi i nie należy ich sumować z tymi, które mamy dziś w gminie. Będzie tak ponieważ część firm nie wytrzyma konkurencji i część miejsc pracy zniknie. Odczujemy to choćby po otwarciu obwodnicy, która jest dużo dalej od miasta niż choćby obwodnica Prudnika.

Większość rządzących jak i większość opozycji nigdy nie zarządzała niczym większym niż własne miejsce pracy stąd ma o tym dość nikłe pojęcie. Zarządzanie polega na właściwym delegowaniu kompetencji, egzekwowaniu poleceń i rozliczaniu efektów mówiąc w dużym skrócie. Jeśli nie działa pierwsze to dwa kolejne działać nie mają prawa.

Dowodem na to, że tak jest sprawa dotycząca mojej firmy gdzie vice burmistrz Marek Rymarz wydał decyzję bez umocowania prawnego przekraczając swoje uprawnienia co SKO prawomocnym orzeczeniem niedługo potwierdzi. Problemem jest to, że na moje pytanie zadane w trybie dostępu do inf. publicznej gmina odpowiedziała, że nie jest nikt odpowiedzialny za brak tychże bo burmistrz może a nie musi ich udzielić, a Pan Rymarz do chwili obecnej ich nie posiada.

Czyli co? Samowola? Władza obecna egzaminu z zarządzania w moich oczach nie zdała. Poległa na tym, że decydują sami urzędnicy, którym z praktyki budżet resetował się co roku z każdym pierwszym stycznia. W samorządzie doszło nowe pojęcie - budżet się musi równoważyć i w tym jest właśnie problem. Obsługa kredytów za burmistrz Barskiej wynosiła 1,5 mln, teraz wynosi prawie 6 ale przychody są także inne. Budżet gminy rośnie net net 1,2%/annum z czego to wynika? Ktoś to analizował zamiast mazać flamastrem wykresy? Jeśli stopy wzrosną w połowie przyszłego roku o min 100 pkt bzowych to kredyt zdrożeje od 2-3% co w przypadku Nysy da prawie 3 mln i wymusi stworzenie rezerw. Ktoś to analizował z szanownego grona? Jeśli obecną władzę uznajemy za złą to jakie osiągnięcia na polu zarządczym ma obecnie niedawno wyłoniony lider opozycji, który ma zmienić oblicze tej ziemi?

___________________________________________

Liga Nyska Mariusz Nasiborski Panie Mariuszu, dziękuję za wyręczenie nas z obowiązku przedstawiania tej pogłębionej analizy. Gdy Liga Nyska mówi to, co Pan napisał, to od razu, wszystko jest potępiane w czambuł przez harty burmistrza. Siłą burmistrza nie jest słaba opozycja, lecz betonowa koalicja, której trzon tworzy skorumpowana politycznie grupa radnych. Myślą, że złapali Pana Boga za nogi, bo dostają ekstra pensję przez cztery lata.

Druga sprawa, to słuszne spostrzeżenie, że miejsca pracy się nie sumują. Więc oczywistym jest, ze po wybudowaniu galerii handlowej w Nysie nie przybędzie 600 miejsc pracy, tylko co najmniej 600 miejsc pracy w handlu zostanie zastąpionych miejscami w galerii (umowy zlecenie, praca 7 dni w tygodniu do 21.00 - marzenie młodego człowieka).

Z Pańskiej wypowiedzi należy podkreślić, że obecna kadencja to czas zmarnowany ws. uzbrojenia terenów strefy radzikowickiej, która stanowiłaby remedium dla postępującej degradacji gospodarczej, w przeciwieństwie do dysfunkcyjnej hali sportowej budowanej za kredyty (które będą coraz droższej spłacane - kwestia czasu). Radny Smoter, w przeciwieństwie do obecnego burmistrza, nie zerował sobie budżetu co roku i ponosi odpowiedzialność za wyniki swojej pracy przy projektach i realizacji inwestycji budowlanych. Zgadzamy się też w kwestii zgubnych nawyków burmistrza w kwestii urzędniczego szastania nie swoimi pieniędzmi, wyniesionych z okresu pracy w PUP. Burmistrz udaje dzisiaj niewiniątko. Zapomina, że przez dziesięć lat bohatersko rozwiązywał problem bezrobocia w Nysie - głównej składowej zapaści gospodarczej.

Przez pięć ostatnich lat wydał grubo ponad 100 milionów na aktywne formy zwalczania bezrobocia z mizernym skutkiem (aczkolwiek on jak i jego najbliżsi współpracownicy świetnie na tym wyszli).

_______________________________________________

Mariusz Nasiborski Liga Nyska Panie Piotrze, dziękuje za odpowiedź co jak wiemy na stronie Ligi rzadko się zdarza. Nie przedstawiłem pogłębionej analizy tylko, drobną część składowych, która powinna być wzięta pod uwagę w trakcie jej przeprowadzania. Pisałem o nich dlatego, żeby pokazać ilu rzeczy nie bierzecie pod uwagę. Przykład serowarstwo i piwowarstwo na terenie byłego FSD.

Galeria jest także złym przykładem, co dowodzi opracowane we Wrocławiu studium dotyczące powstania Galerii Dominikańskiej. Miejsca w rynku pod handel i usługi nadal będą miały taki charakter i ich przeznaczenie nie ulegnie zmianie.

Nie ferował bym wyroków dotyczących formy i czasu zatrudnienia bo to jest indywidualna sprawa pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Jako, że w Nysie jak i w Polsce mamy bum na pracę (z tego tytułu mamy prawie 3 mln mieszkańców Ukrainy w gościach) z pewnością znajdzie to odzwierciedlenie w wielkości zarobków. Na wielkość wynagrodzeń, często nawet w Polskich sieciach Dekada jako właściciel obiektu nie ma przecież wpływu. To tak jakby winić ludzi korzystających z bankowości internetowej, że nie korzystają z placówek bankowych powodując redukcję tychże.

Co do wywołanego Radnego Smotera zwróciłem uwagę, że niczym wcześniej nie zarządzał, a robienie projektów nie ma z zarządzaniem 156 mln budżetem nic wspólnego. Zgodzę sie w ocenie dot. Radzikowic ale już w przypadku FSD Wasza koncepcja jest zbieżna. Lokowanie przemysłu w centrum z ograniczeniami dot. hałasu i zabudowy jest bezsensowna tym bardziej, że w niedalekiej perspektywie nadejdzie podatek katastralny, który terenów w mieście preferować nie będzie. Niestety stoimy tu po przeciwnych stronach. Jestem także przeciwnikiem zleceń na duże sumy udzielanych z wolnej ręki. Widać to szczególnie w przygotowywaniu róznych projektów drogowo-budowlanych. Tu Pan Radny śmiało może się wykazać i podkreślić jak myślę doskonałą znajomość branży i zasad w niej panujących. Niedługo mam zamiar poprosić o spis firm i nazwisk korzystających z dobrodziejstw wolnej ręki. Z pewnością ta lektura da wiele do myślenia. Ostatnią kwestią jest sprawa bonu wychowawczego, którą Pan łaskawie w swojej odpowiedzi przepuścił. Gdzie w tym zamieszaniu jest Liga Nyska?

____________________________________________

 

Kordian Kolbiarz Raport PAN obejmuje okres 1989 - 2014 r. Dlaczego byliśmy wśród 23 najbardziej "zdegradowanych" miast? Warto spytać wszystkich byłych burmistrzów.

___________________________

Liga Nyska Jakby powiedział klasyk: "Kordianie Kolbiarz! Nie idź tą drogą! Myśmy już tam byli!" A trochę poważniej, proszę sobie przypomnieć co pan mówił o rządach poprzedniczki. Jak pan komentował propagandę sukcesu w odniesieniu do realiów i potrzeb. A potem proszę to odnieść do tego co pan robi. Szastanie pieniędzmi publicznymi, odcięcie wszystkich firm budowlanych od zleceń gminnych (walka o bezrobocie?), giga długi, kolesiostwo do potęgi, życie ponad stan i stawianie piramid - to prosta droga na szczyt tego rankingu.

 

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe