Piątek, 22.06.2018, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Kolbiarz kontra Hołota. Burmistrz odpiera zarzuty Nowin Nyskich.

  • 3.09.2017, 01:09 (aktualizacja 04.09.2017 20:53)
  • redakcja RTO
Kolbiarz kontra Hołota. Burmistrz odpiera zarzuty Nowin Nyskich.
- Tak naprawdę jest to diagnoza, która w sposób bardzo brutalny podsumowuje rządy moich poprzedników w tym również pana Sanockiego - powiedział Kordian Kolbiarz komentując raport Polskiej Akademii Nauk, który stawia Nysę w czołówce najbardziej zdegradowanych miast w Polsce. Raport obejmuje lata 1989 - 2014.

_______________

Autorka artykułu, który spowodował tę zdecydowaną wypowiedź burmistrza to opozycyjna radna Ligii Nyskiej i redaktor naczelna gazety Nowiny Nyskie Danuta Wąsowicz Hołota wieloletni współpracownik Janusza Sanockiego.
Danuta Hołota pisze w swoim artykule, że wszystkiemu winien jest obecny burmistrz.
Kolbiarz odpiera te zarzuty mówiąc, że raport dotyczy czasów sprzed jego kadencji. Analizowane przez PAN był lata 1989 - 2014. Dokument w jego ocenie pokazuje -  jak wiele jest do zrobienia i z jakiego punktu startujemy - mówi obecny burmistrz

Na okoliczność ogłoszenia raportu gmina zamówiła tablice informacyjną, która prezentuje niechlubny wyniki. Jednak burmistrz upatruje w tym szanse na specjalne traktowanie miasta przez polski rząd. Liczy na pierwszeństwo Nysy w wyścigu o inwestorów. Uważa, że to szansa dla miasta.

W artykule dostało sie także inwestorowi, który chce wybudować galerie handlową Dekada. Nowiny Nyskie tradycyjnie są przeciw.

- Jeżeli degradacją miasta jest inwestycja warta 100 mln, która da 500 miejsc pracy to gratuluje autorce - mówi z przekąsem Kordian Kolbiarz broniąc stanowiska według którego, ta inwestycja to potężny bodziec rozwojowy dla miasta. Burmistrz dodaje także, że każdy inwestor może liczyć na szczególne względy.

Kolejnym powodem do zmartwień jest stwierdzenie, że Nysa to miasto emerytów i urzędników.
Kordian Kolbiarz mówi o powstrzymaniu wyjazdów z Nysy ludzi wykształconych i przytacza statystyki, zgodnie z którymi w 2016 roku udało się czterokrotnie zmniejszyć ten niekorzystny wskaźnik, jednak mimo to na kierownicze stanowiska w gminie powołuje się osoby spoza Nysy. Tu nie najlepszym przykładem jest były prezes MZK Marek Szczepanik, a także nowy dyrektor NDK który jest Opolaninem. Takie decyzje z pewnością nie zachęcają ludzi aktywnych i wykształconych do pozostawania w mieście.

Kolejny temat to uzbrojenie strefy Radzikowice Goświnowice. To wątek wzbudzający spore polityczne kontrowersje na linii Platforma Obywatelska gmina Nysa. Tutaj w ostatnim czasie PO współpracuje zgodnie jak nigdy z Ligą Nyską. Ta koalicja mówi, że obie formacje polityczne poważnie traktują zbliżającą się kampanię wyborczą i jest porozumienie na opozycji.
Kordian Kolbiarz liczy na projekty rządowe, ponieważ dotacje unijne wprowadzają znaczne ograniczenia co do inwestorów, dzieląc potencjalnych pracodawców na dużych i małych, z zakazem dotowania dużych.  Z tym nie zgadza się lider PO Bogusław Wierdak, który wbrew opinii Urzędu Marszałkowskiego i np. przewodniczącego sejmiku Norberta Krajczego twierdzi, że można to jeszcze z Unią Europejską wynegocjować, co zakrawa na polityczny science fiction.

Z obu stron pada wiele kategorycznych sformułowań, argumenty czasem merytoryczne, czasem polityczne. Pamiętajmy jednak, że Nowiny Nyskie trudno nazwać niezależną prasą bowiem od 20 lat jest to narzędzie polityczne Janusza Sanockiego i jego Ligii Nyskiej, więc dyskusję należy traktować raczej jako polityczny dialog dwóch sił politycznych, niż polemikę burmistrza z mediami, czyli czwartą władzą.

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Arek
Arek 6.09.2017, 07:04
RTO też trudno nazwać niezależnym medium .........
rcumy54wc
rcumy54wc 6.09.2017, 23:28
Na pewno NTO, z niemieckim kapitałem jest niezależne jak cholera. buchachacha
rcumy54wc
rcumy54wc 6.09.2017, 23:30
dlatego broni Marty Klubowicz zdeklarowanej KODziary i Platformy Obywatelskiej -- - bo umrę ze śmiechu.
mędrzec jest tylko jedna
mędrzec jest tylko jedna 6.09.2017, 23:33
Według niektórych tylko LEMINGI tworzą prawdziwie niezależne media.

?? - NIEZALEŻNIE JAK JEST, MYŚLĄ, ŻE TAK MA BYĆ.
pap
pap 5.09.2017, 21:04
no i hieny i krzykacze oraz filiozofowie domowi haha odnalezli i tu się ..........
pup
pup 7.09.2017, 09:41
a ty Kto? leming i stróż porządku publicznego?
nysanin 22
nysanin 22 5.09.2017, 17:57
PO co tyle krzyku. Powiedzcie kto był a też kto może być najlepszym burmistrzem dla Nysy. Ogłaszam chwile prawdy. Odwagi!!!!!!
Jgh
Jgh 6.09.2017, 09:20
Każdy... zamiast spadochroniarza z Kluczborka
TQM + Kolbiarz = TKM
TQM + Kolbiarz = TKM 5.09.2017, 11:16
Kolbianek ma pozytywne cechy bo chce coś zmienić. Kordian nieświadomie (intuicyjnie) przedefiniował (unowocześnił) podstawowe pojęcia zarządzania.

i zmienił: TQM = Total Quality Management,
inaczej: kompleksowe zarządzanie jakością, totalne zarządzanie jakością) – podejście do zarządzania organizacją, w którym każdy aspekt działalności jest realizowany z uwzględnieniem spojrzenia projakościowego.

na:
TKM =Teraz Kur*wa My
i jest postęp, bo znaczenia tego skrótu nie trzeba nikomu wyjaśniać
choroba toczy polityków
choroba toczy polityków 5.09.2017, 11:08
Każdy "polityk" na coś choruje:
Sanocki na psycho-debilo-solo-królowanie-jajo-kopanie-chamo-pucie-morbus
Smutkiewicz: był tylko no_power-man-otoczon-przez-legion-kobieton i przez to nabawił się tępawki-d*upawki (Marta K była jego bliską koleżanką)
Barska chorowała na: miniszko-udawane-nogo-ściskanie-stracho-d*upo-płynięcie-z_prądem.
Kolbiarz zapadł na egzotyczna chorobę: full-odwagen-Jurgen-ale-penisen-w-mózgen-niestety.

i tak nasza Nysa się buja, od fali do fali na falach oceanu.
ja
ja 5.09.2017, 11:06
Proszę o uświadomienie mnie jakiego to rozwoju przegapiłem. Nie wiem za kogo powstała Wyższa uczelnia ale to jak na razie w przeciągu lat jedyna sensowna rzecz
ja JA ja KA SRA
ja JA ja KA SRA 5.09.2017, 12:38
Z budżetu Państwa... tak samo jak centrum mandatowe, także z budżetu Państwa. Jeśli jedyne sensowne rzeczy powstają z BUDŻETU PAŃSTWA. To kurna! Dziękujmy bogu za to, że mamy tyle urzędników i prośmy o jeszcze więcej, bo oni są opłacani z BUDŻETU PAŃSTWA, proszę PAŃSTWA!
Czyli z waszych kurna zarobionych poza budżetem PAŃSTWA PIENIĄDZORÓW.
Mieszkaniec Nysy .
Mieszkaniec Nysy . 5.09.2017, 10:38
Miasto bez kredytów to jak roślina bez nawozu , powoli karłowacieje i obumiera , tylko zacofany człowiek myśli ze w dzisiejszych czasach istnieje inna droga rozwoju Miasta . Na całym świecie z wielkich kredytów korzystają mocno rozwijające się Miasta i korzystają z danego im momentu rozwoju , Nysa do tej pory miała tylko władze i figurantów albo fanatyków własnego ego i nic poza tym . Jestem pod wrażeniem aktualnej władzy ze walcząc z Ciemnogrodem wciąż i na szczęście jeszcze, chcą podnieść to Miasto wszelkimi sposobami .
Gratuluję Burmistrzowi cierpliwości do ujadaczy skomlących wokół Niego , bo ludzi chorobliwie zawistnych nie brakuje wokoło Władz Miasta , to widać w mediach portalach i rozmowach Mieszkańców Nysy .
Ludzi trzeba uświadamiać jaka jest najlepsza droga rozwoju a nie karmić chorymi artykułami z palca wyssanymi .
Antyrozwój urzędniczy
Antyrozwój urzędniczy 7.09.2017, 22:10
Kredyty na rozwój - tak, ale gdzie tu rozwój. Hala super, a dalej co? Utrzymanie kilka milionów, przychodów zero. Basen super? Ta sama historia. Dlaczego gmina nysa była jedynym wnioskodawcą w naborze Rpo, gdzie dostała dofinansowanie na przebudowę basenu? No bo basen i tak generował straty, a teraz prze 5 lat mie mozna będzie pobierać opłat. To jest rozwój?
ABC
ABC 5.09.2017, 11:17
Uprzejmie proszę drogi Mieszkańcu o podanie konkretów dot. w/w rozwoju Nysy? Jestem spoza Nysy i ciekawi mnie Twoja wypowiedź dot. rozwoju miasta a dokładnie konkretne przykłady. Pozdrawiam
Brak slow
Brak slow 5.09.2017, 11:09
Rozwój poprzez kredyt? Nawet mógłbym się zgodzić z zastrzeżeniem że ten kredyt musi ptacować na siebie. Jak ma na siebie zapracować hala? Jak ma na siebie zapracować zdegradowane FSD z którego uciekają najemcy zostawiając po sobie długi? Tam nie wystarczy kredyt bo to studnia bez dna. To jest rozwój miasta? Budowa hali a tak naprawde dużej sali gimnastycznej do której trzeba bedzie dokładać bo nikt nie pomyślał aby projekt był dopasowany tównież do potrzeb komercyjnych? Ekstra pensje dla przecietnej w najlepszym razie drużyny siatkówki i nieudolnych władz ktore mimo zapewnien do dzis nie znalazły sposora dla klubu ? Sposora dla sali gimnastycznej tez nie widać ... jakoś mnie to nie dziwi ... ty nazywasz to rozwojem a ja propagandą. Chodników jak nie bylo tak nie, to samo z drogami...kolejne kredyty zaciągane przez ARN ktore za chwile bedzie miało duuuzy klopot ... to ten rozwój ? Basen w sezonie zamkniety na cztery spusty ... ARN bierze kredyt, nikt nawet lopaty nie wbil, sezon stracony ... można tak w nieskonczoność wymieniać .... to ten wg ciebie rozwój ? Hahah
Marek R
Marek R 5.09.2017, 08:36
Winnych tego stanu jest Kolbiarz i Fujarczuk. Kolbiarz roztrwonił w PUP 100 mln zł na szkolenia i efektem tego było największe bezrobocie w województwie opolskim. Jak Kolbiarz ze swoją ekipą poszedł do Gminy (na nieszczęście) i jest nowy dyrektor PUP to bezrobocie spada takie sa fakty. Za Fujarczuka w powiecie nic się nie działa a teraz cały czas budowane są drogi. Tych dwóch mądrych inaczej którzy sa w Gminie to teraz już położą gminą całkowicie. Widać już po efektach ich działalności. Te wszystkie działania Kolbiarza to takie szkolenia, hala pensje dla siatkarzy kupno zniszczonego terenu. To tylko działania pozorne no jeszcze jak sukces w mieści podaje place zabaw i siłownie (oczywiście że potrzebne ) które to mają rozwinąć miasto. Już po Nysie

Pozostałe