Piątek, 22.06.2018, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Nowy dyrektor NDK przedstawia swoją koncepcję.

  • 10.09.2017, 22:37 (aktualizacja 11.09.2017 20:23)
  • redakcja RTO
Nowy dyrektor NDK przedstawia swoją koncepcję.
Nyski dom kultury odchodzi od koncepcji Teatr Nysa. Z wypowiedzi nowego dyrektora placówki Marka Kędzierskiego wynika, że oferta zostanie wypracowana w trakcie konsultacji z rodzicami i uczestnikami zajęć. Takie są zapowiedzi, a hasłem przewodnim Nysa miastem rodzin.

Kordian Kolbiarz przedstawił nowego dyrektora NDK jest nim były aktor Marek Kędzierski. Burmistrza tradycyjnie już ujęła koncepcja nowego kandydata, choć ta koncepcja dopiero ma powstać.
– Wykorzystajmy to co w Nysie mamy najlepsze. Co mamy najlepszego w Nysie? Młodzież! Rodziny! Dzieci! Dla nich istniejemy. To są pieniądze publiczne wydawajmy je w taki sposób, żeby to oni byli zadowoleni. – Mówił Marek Kędzierski do dziennikarzy.

– Pierwszą rzeczą, o którą by mnie Pan zapytał, to czy ja wiem co oni chcą? Nie wiem jeszcze czego oni chcą. Wydaje mi się że wiem, ale ja się ich zapytam. Ja do nich pójdę i się zapytam. – tak rozpoczął odpowiedzi na pytania dziennikarzy nowy dyrektor NDK.

Burmistrz argumentował, że koncepcja forsowana przez byłą dyrektor Martę Klubowicz była dobra, ale inna. Dziś jednak zaakceptował całkiem przeciwstawną koncepcję nowego dyrektora.

– Na dzisiaj dyrektorowi na pewno bardzo trudno powiedzieć, jaka będzie szczegółowa koncepcja. Natomiast tym czym mnie ujął było to, co państwo słyszeliście, czyli konsultacje z rodzicami i to jest coś czego Nysa potrzebuje. To jest też próba szukania produktu, który będzie w stanie potwierdzić, że Nysa jest miastem przyjaznym rodzinie, bo przecież naszym hasłem od trzech lat jest - Nysa to ludzie - . – powiedział Kordian Kolbiarz.

Jednak nie wszyscy widzą w tym, jedynie drobną  modyfikację podejścia do NDK. Według niektórych kolejne decyzje burmistrza są czysto przypadkowe.
– To chyba bardzo dobrze, że Burmistrz wreszcie odnalazł znaczenie własnego hasła, bo we wrześniu 2015 r. miał z tym najwyraźniej pewien problem. – Skomentował jeden z radnych koalicji proszący o anonimowość.

Na pytanie, czy w działaniach pani Marty Klubowicz zabrakło właśnie konsultacji z rodzicami Burmistrz odpowiedział:
– Ale nie mówmy o tym, co komu zabrakło, czy nie zabrakło. Pani Marta Klubowicz prowadziła dom kultury według swojej najlepszej wiedzy, doświadczenia i chęci. – bronił swoich decyzji sprzed dwóch lat Kordian Kolbiarz.

– Miała być może inne podejście, które także było zaakceptowane przeze mnie. Na dzisiaj ta idea nie odchodzi całkiem do lamusa, ale są inne priorytety. – dodał Burmistrz Nysy.

Komentując słowa burmistrza Kolbiarza można sparafrazować, "że jest za, a nawet przeciw". Bo przytaczanie tutaj hasła, że - Nysa to ludzie - i szukanie dziś produktów kulturalnych opartych o konsultacje z rodzicami całkowicie przeczy temu, co robiła Marta Klubowicz, ponieważ robiła to bez konsultacji, wbrew woli rodziców i uczestników zajęć.

– Ja Nysę pamiętam od dawien dawna, że Nysa tańcem stoi. Tak? – powiedział z uśmiechem podczas konferencji do dziennikarzy Marek Kędzierski.
– Macie to samo pojęcie? – uzupełnił nowy dyrektor NDK spoglądając między innymi na siedzącego obok burmistrza Kordiana Kolbiarza.

– No, to akurat pytanie nie do mnie. Nie wiem. – odpowiedział zażenowany Kordian Kolbiarz.
Zażenowaniu burmistrza w obliczu tak kłopotliwego pytania trudno się dziwić, bowiem mamy świadomość, że to nie kto inny jak sam Kordian Kolbiarz, mimo protestów i spotkań z rodzicami pozwolił w 2015 r. Marcie Klubowicz na likwidację większości zajęć tanecznych.

Marek Kędzierski zapowiada powrót do zajęć tanecznych, co nie będzie łatwe bo w Nysie od tego czasu wiele się zmieniło.

Nowy dyrektor NDK, były aktor i szkoleniowiec zapowiedział, że zdobędzie na kulturę pieniądze od lokalnych biznesmenów. Czy uda mu się ta sztuka zobaczymy. Potwierdził także, że liczy na środki europejskie, choć nie ma na tym obszarze doświadczenia. Wyraził również uznanie dla inicjatyw autorstwa byłej dyrektor NDK Janiny Janik zachwycając się projektem miss 50 +, który wyszedł spod jej ręki.

Ostatnie dwa lata w Nyskim domu kultury to dla Kordiana Kolbiarza gorzka pigułka. Choć dziś robi dobrą minę do złej gry. Jak zgodnie komentują radni rady miejskiej i ci z koalicji i ci z opozycji, nie był to dobry okres dla Kultury. Mimo to, oceniając działalność placówki za rok 2016 podnieśli ręce na TAK. Taka właśnie jest koalicyjna rzeczywistość.

Czy wyłoniony bez konkursu nowy dyrektor zdoła podnieść placówkę do poziomu na jakim funkcjonowała jeszcze kilka lat temu, okaże się po jakimś czasie.

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lol
lol 13.09.2017, 12:21
Kolbiarz to destruktor, zniszczy wszystko co dobre bo nie ma wiedzy i błądzi stawiając na kolejnych nieudaczników sobie równych, żeby czasem nie byli mądrzejsi, taki to Kluczborski prowincjał .
F
F 13.09.2017, 08:13
Pani Janik była najlepszym dyrektorem NDK. Wtedy tyle się działo, że głowa mała i Nysa faktycznie była miastem tańca. Działo się też więcej, młodzież miała co robić. Gdzie te piękne czasy?
One way
One way 13.09.2017, 07:51
Skąd pewność, że pani Janik chciałaby wrócić do NDKu? Założę się, że nie i Kolbiarz o tym wie.
Trochę żenua
Trochę żenua 11.09.2017, 20:27
Wiadomo, że Kolbiarz nie powoła na stanowisko dyrektora NDK Pani Janik, bo musiałby się spalić ze wstydu, a sama Pani Janik pewnie nie chciałaby pracować z kimś takim, ale to był najlepszy dyrektor w historii Domu Kultury. Żaden kolejny przyjaciel królika jej nie dorówna.
brawo
brawo 11.09.2017, 09:23
i nie mam tu na myśli Nowin Nyskich bo oni sami robią politykę więc wiadomo, plują na konkurencję.
brawo
brawo 11.09.2017, 09:21
redaktor chociaż nie jest lemingiem i jak reszta kolegów dziennikarzy nie łyka jak indyk każdego słowa z ust polityków. Tak trzymać RTO!

Pozostałe