Czwartek, 19.07.2018, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego

Widok na Rzeźnię z drona. Czy można będzie wyburzyć nyską rzeźnię.

  • 25.09.2017, 01:23 (aktualizacja 25.09.2017 13:19)
  • redakcja RTO
Widok na Rzeźnię z drona. Czy można będzie wyburzyć nyską rzeźnię.
Czy Nyska Rzeźnia wróci do miasta? Piękny niegdyś Kompleks budynków z czerwonej cegły przy moście Bema na razie niszczeje. Choć jak mówi Burmistrz Nysy doszło do porozumienia z syndykiem, który zarządza dziś nieruchomością co do ceny, to decydujące o zakupie będą wymogi konserwatorskie. O negocjacjach z konserwatorem jednak nie ma mowy, jeśli nie jest się właścicielem obiektu i tak powstaje sytuacja patowa.


Obiekt Rzeźni znajduje się w gminnym rejestrze zabytków. Ten XIX wieczny budynek jest rzadkim przykładem tego typu budowli w zachodnich Niemczech. Jest klasyfikowany jako obiekt z techniki. Niestety ostatnie 10 lat to bardzo zły okres dla obiektu. W tym czasie doszło do znacznego pogorszenia stanu budynku.Rzeźnię dotknęło kilka pożarów, najpoważniejszy w sierpniu 2012 r. Wtedy doszło do spalenia charakterystycznego dachu, który dziś można jedynie podziwiać na starych zdjęciach.

Kompleks został sprzedany przez Burmistrz Jolantę Barską lokalnemu przedsiębiorcy z branży budowlanej za 400 000 zł  ostatnich miesiącach kadencji, podobnie jak teren w rynku pod budowę mini galerii. Kolejny burmistrz chciał rzeźnię odkupić, jednak cena zaproponowana przez nowego właściciela okazała się zbyt wysoka.
Przedsiębiorca jednak niedługo po tym zbankrutował i prawa do nieruchomości przejął syndyk. Negocjacje z gminą doprowadziły do uzgodnienia ceny.

Jednak cena to nie wszystko w tym wypadku, ponieważ rzeźnia nadal pozostaje w gminnym rejestrze zabytków. Gmina chciałaby mieć pewność, że nie będzie zmuszona do odbudowania budynku, bo koszty mogłyby sięgać wielu milionów.

Wniosek o ewentualne wyburzenie części obiektu musi jednak złożyć właściciel, więc dopóki gmina się nim nie stanie Burmistrz nie będzie miał pewności jakie to są koszty.
- Na dzisiaj stan budynku jest zły, jednak nie grozi zawaleniem. Naszym zadaniem jest dopilnowanie aby obiekt nie zagrażał ruchowi zewnętrznemu wokół budynku. -  powiedział nam Marek Cygan Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

I to się Kończy zakres działalności nadzoru. Powiatowy konserwator zabytków mówi, że wszystkie ewentualne decyzje konserwatorskie będą zapadały po analizie wniosków  właściciela dopóki właściciel się nie zwróci niczego nie da się powiedzieć.

Starosta powiatu nyskiego podkreśla, że rzeźnia  figuruje w rejestrze gminnym i decyzję o jej nosie będą zapadały lokalnie. Jednocześnie Czesław Biłobran uważa, że czas najwyższy by ten teren zagospodarować po nowemu i rozumie dążenia gminy. Według starosty należałoby zostawić jeden charakterystyczny element i tablicę pamiątkową, a resztę wyburzyć.
______________

Rzeźnia niegdyś jeden z charakterystycznych obiektów przy wjeździe do centrum Nysy, dziś niestety  to odstraszająca i niszczejąca ruina w atrakcyjnym miejscu miasta. Biorąc pod uwagę, że w bezpośrednim sąsiedztwie niedługo może powstać galeria handlowa, która łącznie z już istniejącymi sklepami stworzy kolejne centrum zakupowe, być może poważnie trzeba się zabrać do zagospodarowania tego terenu by uzupełnić funkcję całego kompleksu.

redakcja RTO

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe