Czwartek, 19.07.2018, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego

Czyszczenie nielegalnych bilbordów trwa. Branża reklamowa może stracić setki tysięcy złotych rocznie.

  • 1.10.2017, 21:08 (aktualizacja 03.10.2017 18:26)
  • redakcja RTO
Czyszczenie nielegalnych bilbordów trwa. Branża reklamowa może stracić setki tysięcy złotych rocznie.
Czy przestrzeń publiczna zostanie Oczyszczona z nielegalnych bilbordów i kiedy to nastąpi takie pytanie zadaje sobie nie tylko miejski Architekt, ale także przedsiębiorcy, którzy właśnie na billboardach zbudowali całkiem dobrze prosperującej firmy reklamowe.

Architekt miejski Roman Jabłoński podkreśla że gmina nie walczy z legalnymi nośnikami reklamy, jednak jak się okazuje spora część Bilbordów stoi po prostu na dziko.
- PKP wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich poinformowało Gminę, że nie ma umów na swoim terenie dotyczących dzierżawy terenu pod bilbordy, co dało pełne możliwości straży miejskiej by udać sie do tych przedsiębiorców, którzy te bilbordy posiadali i zwrócić im uwagę, że właściciel terenu nie życzy sobie by te bilbordy się tam znajdowały. - mówi Roman Jabłoński

Czy przedsiębiorcy będą mogli zalegalizować swoje billboardy jeśli podpiszą z właściciela mi terenów umowy? To nie takie proste. Jak informuje Roman Jabłoński trzeba spełnić kilka warunków.

- Mamy ustawę o drogach publicznych, czyli pewne odległości od krawędzi jezdni, mamy także instytucję starostwa powiatowego i tam trzeba dokonać zgłoszenia lub zdobyć pozwolenie na budowę. Po spełnieniu tych kryteriów na chwile obecną istnieje szansa aby te konstrukcje stały się obiektami legalnymi. - dodaje Architekt miejski.


Do pozwolenia na budowę potrzebna jest zgoda właściciela, czyli odpowiedni tytuł prawny. Jak już wiadomo zarząd dróg wojewódzkich i PKP nie chcą na swoim terenie urządzeń reklamowych. Gmina także w pierwszej kolejności wyczyściła billboardy ze swoich terenów.
Dodatkową komplikacją dla przedsiębiorców jest zgoda konserwatora zabytków. Jest ona konieczna, żeby zlokalizować swoje nośniki w śródmieściu. Ten problem najprawdopodobniej dotknie, radnego Adama Zelenta, który zawodowo od lat zajmuje się reklamą. Radny zapewnia, że pierwszy dostosuje się do nowych wymogów.

- Jeżeli dostaniemy jakieś pismo z Urzędu to będziemy się do niego odnosić. Ja jestem przeciwny zaszpecaniu miasta, jak najbardziej. Jeżeli będzie taka wola nas mieszkańców to bilbordy powinny zniknąć i ja się do tego dostosuję. - informuje Adam Zelent.

Nośniki reklamowe firmy Vektor studio nie należą do najbardziej estetycznych. Zostały zlokalizowane na ulicy Prudnickiej wiele lat temu
- Jeżeli przepisy czegoś nie zabraniają to polska kreatywność jest na tyle dobrze przyswajalna, że Polacy sobie szybko potrafią coś zagospodarować. Reklama to też działalność gospodarcza, to też miejsca pracy. - dodaje Zelent.

Nas zainteresowała jeszcze jedna płaszczyzna kreatywności Adama Zelenta. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym radny obejmując mandat nie może korzystać z mienia gminnego  pod sankcją utraty mandatu. Adam Zelent w związku z tym formalnie przeniósł swoją działalność gospodarczą pod adres domowy, jednak zarówno na billboardach, tak jak na stronie internetowej oraz na Facebooku w dalszym ciągu figuruje stary adres gminnego lokalu. Dziennikarz zapytał radnego czy przeniesienie firmy to nie była czynność pozorna.
Zelent twierdzi, że przeniósł działalność pod inny adres jednak zarówno na stronie internetowej, profilu facebook, tabliczkach reklamowych oraz informacji na omawianych wcześniej nośnikach reklamowych widnieje wyłącznie stary adres gminnego lokalu na ul. Prudnickiej 3. Z ust radnego słyszymy, że telefon, pod który trzeba dzwonić by nabyć od niego miejsce na reklamę jest zarejestrowny na inna osobę. Czyli jest jak w reklamie, wszyscy wiemy że opakowanie jest trochę bardziej kolorowe od rzeczywistości.

Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, także, że nielegalne billboardy, których konstrukcje stały na terenie PKP i zarządu dróg wojewódzkich bez wymaganych umów należą do radnego byłej kadencji samorządu, także przedsiębiorcy w branży reklamowej.
.

Interes bilbordowy na obszarze całego miasta to spore pieniądze. Opłata miesięczna za reklamę na jednym nośniku to 300 do 400 zł. Pomnożona przez liczbę kilkuset obiektów tego typu to nawet milion zł rocznie. Dlatego temat kodeksu Krajobrazowego regulującego zasady lokalizacji nośników reklamy oraz weryfikacja istniejących konstrukcji pod względem legalności i pozwoleń wzbudza spore emocje w branży.

________________________________________

Jak zauważyliśmy radny Adam Zelent  najwyraźniej nie potraktował poważnie ustawy o samorządzie gminnym, która zabrania mu prowadzić działalność gospodarczą na mieniu gminnym. poniżej aktualna reklama jego firmy po raz kolejny wskazuje miejsce prowadzenia działalności w lokalu, z którego rzekomo wyprowadził się po objęciu mandatu radnego.

Strona z NN z dnia 3 października 2017

 

redakcja RTO

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nysa33
nysa33 7.10.2017, 15:36
"Nie wiem co z bilbordami, ale pan Zelent po prostu straszy wyglądem. Jak taka osoba może reprezentować miasto? Przepraszam za szczerość."
Nie ma za co przepraszać, podzielam Twoje zdanie. On wygląda jak jakiś lump spod sklepu, hehe
Kobieta
Kobieta 4.10.2017, 20:21
Nie wiem co z bilbordami, ale pan Zelent po prostu straszy wyglądem. Jak taka osoba może reprezentować miasto? Przepraszam za szczerość.
Nie my nie nasze dzieci może wnuki
Nie my nie nasze dzieci może wnuki 4.10.2017, 21:01
I tak sobie za pensje menagera kupił jakiś garnitur. Z resztą wiadomo że garnitur leży dobrze dopiero w trzecim pokoleniu.
Adrian X
Adrian X 3.10.2017, 21:45
To naprawdę są jaja. Zelent robi sobie JAJA.
Z nas, z systemu prawnego. Ale do kogo ja to mówię??
Miasto repatriantów z terenów wiejskich, czyli społeczne niziny i czapkowanie we krwi. Zero intelektu i wykształcenia, miasto wieśniaków i oderwanych granatem od pługa ciemniaków wybiera swoich reprezentantów na obraz i podobieństwo - wieśniak wybiera wieśniaka i mamy efekt!!!!
Kolombo
Kolombo 3.10.2017, 10:01
Zelent nie może wynajmować lokalu od gminy, ale od kolegi Mikołajczyka już może. Pytanie czy umowa Mikołajczyka z gminą dopuszcza podnajmowanie dalej, a także czy Panowie mają stosowną umowę i czy opłacają z tego tytułu podatek, czy idą tam faktury za wynajem, obaj pewnie sa Vatowcami więc nie da się tego wyczyścić. -***), czy składają się na czynsz do gminy nieformalnie. Doświadczenie życiowe podpowiada, ze możliwe jest zarówno jedno jak i drugie, ale nie wiadomo co jest w papierach.
radny radnemu zaradnemu doradził
radny radnemu zaradnemu doradził 2.10.2017, 23:55
Ten radny co ma te bilbordy jak mówi Jabłoński bez umów, to Kaja S.c. czyli Jan Kan**********z - były radny z komitetu Barskiej chyba, a na pewno z jej koalicji - firma **********. - wszystko w rodzinie zostaje ha ha ha
Gruby grubas
Gruby grubas 2.10.2017, 20:13
Rada powinna wygasić jego mandat, ale to nie w tym Państwie gdzie wszyscy prawie KOALICJANCI zostali skorumpowani przez burmistrza Kordiana Kolbiarza

Zelenet - menadzer w ARN - ile ma na rekę???
Kamuda - posada w NEC ok 6 tys brutto
Bogdanowski - praca w Arimr i chyba dla żony w Centrum mandatowym (praca dla młodych)
Kwiatkowski - niech ktoś dopisze bo nie pamietam, ale chyba rolnictwo
Bednarz - praca dla Syna w OPS i komisja alkoholowa w OPS dla niego
Dziaduś - praca dla jego dziun w UM i szkole SP 10 czy jakoś tam (on się pracą nie brudzi, on tylko bawi się w doktora)

nawet jego świĄtobliwość = Chabiński - praca dla zięcia w radze nadzorczej NECi dla gminy - wiele tysięcy miesięcznie

Cwajna - nie wiem
Czuchraj - nie wiem
Czepiel - nie wiem
Torunski - nie wiem

KTO WIE NIECH DOPISUJE

Zelent to ściemniacz
Zelent to ściemniacz 2.10.2017, 20:04
Jako przykład symulacji absolutnej można wskazać sytuację, gdy dłużnik, spodziewając się egzekucji ze swego majątku, zawiera pozorne umowy sprzedaży jego składników, aby uniemożliwić wierzycielom zaspokojenie w drodze egzekucji. Czynności prawne polegające na symulacji bezwzględnej są bezwzględnie nieważne.
-594
-594 3.10.2017, 09:12
Zelent = Symulacja absolutna?
DOBRE
www.lex.pl
www.lex.pl 2.10.2017, 20:02
to się nazywa czynność pozorna w celu obejścia przepisów ustawy o samorządzie gminnym -


Przepis art. 83 § 1 k.c. opisuje dwie różne postaci pozorności. Pierwsza z nich (zdanie pierwsze) dotyczy sytuacji, gdy strony dokonują czynności prawnej dla pozoru i jej dokonanie nie służy ukryciu innej czynności prawnej. Można tu mówić o pozorności zwykłej, bezwzględnej lub o symulacji absolutnej, bezwzględnej.
prawda o Zelencie
prawda o Zelencie 2.10.2017, 17:39
Wszyscy wiedzą, że Zelent nadal prowadzi firmę, od zawsze firma była na niego, a de facto właścicielem był Mikołajczyk, partner Edyty Kolbiarz. Obecnie Zelent "podzielił" się z kolegą firmami, aby nie wyszło, że pracuje w lokalu gminnym. A pracuje, bo jak ktoś chce coś od Zelenta, to ma do niego przyjść na Prudnicką. Drugą formę Zelent ma w domu, wieć trudno oczekiwać, że klienci będą chodzić do prywatnego mieszkania i siedzieć w kuchni. Zelent też od lat wynajmuje szpetne bilboardy na Prudnickiej.

Pozostałe