Czwartek, 19.07.2018, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego

Czy nyska prokuratura wchodzi w politykę? To absurd mówi Tomasz Hankus.

  • 1.10.2017, 21:10 (aktualizacja 02.10.2017 21:51)
  • redakcja RTO
Czy nyska prokuratura wchodzi w politykę? To absurd mówi Tomasz Hankus.
Czy Nyska Prokuratura wchodzi w politykę? Takie pytania zadaje sobie Miłar Kokoszka dziennikarz społeczny Portalu Nysa i nie tylko on pyta dlaczego prokuratura prowadzi śledztwo przeciwko dziennikarzom, a umorzyła np. sprawę zanieczyszczania powietrza przez Nyską odlewnię żeliwa. Wygląda na to, że nyscy prokuratorzy rozumieją pojęcie interes społeczny zgoła inaczej niż obywatele

Jak już informowaliśmy wcześniej prokuratura prowadzi przesłuchania ws. rzekomego zniesławienia Marty Klubowicz.
Podstawa prawna takiego działania jest jednak dyskusyjna.

- Zniesławienie jest co do zasady z oskarżenia prywatnego, dokładnie o tym kodeks karny mówi. Co prawda pozwala w szczególnym interesie ściganie z oskarżenia publicznego, ale powiedzmy sobie szczerze, tutaj takiego interesu nie ma.- skomentował zaangażowanie prokuratury  Tomasz Hankus.

Zniesławienie w polskim prawodawstwie ścigane jest z oskarżenia prywatnego. Tylko w wyjątkowych przypadkach kiedy narażony jest ważny interes społeczny prokuratura może podjąć się prowadzenia takiego śledztwa.
W tym przypadku ważny interes społeczny do podjęcia śledztwa na koszt podatnika jest bardzo wątpliwy mówi Tomasz Hankus:
- Ta osoba powinna wnieść pozew cywilny o naruszenie dóbr osobistych i płacić za takie postępowanie, a nie takie postępowanie prowadzić za nasze (społeczne red.) pieniądze. - dodaje Tomasz Hankus

Tomasz Hankus mówi także, że można odnieść wrażenie, że prokuratura angażuje się aktywnie w lokalna politykę.

- Zwłaszcza w opozycji do przypadku, który miał miejsce ostatnio. W zasadzie chodzi o sprawę z odlewnią żeliwa, gdzie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wykazał nieprawidłowości w używaniu urządzeń filtrujących i tu myślę zachodziły przesłanki do wszczęcia śledztwa. Mimo to odmówiono wszczęcia śledztwa twierdząc, że to są poszlaki. A tutaj prokuratura bierze prywatne postępowanie, które powinno być prywatna drogą załatwiane, a jest załatwiane drogą publiczną. Także można to nazwać absurdem. - oburza się Tomasz Hankus


Autor mocnych dziennikarskich artykułów Miłar Kokoszka, tak motywuje słowa, które wypowiedział pod adresem Klubowicz.

- Jeszcze raz przypomnę, Marta Klubowicz to osoba, która poświadczyła nieprawdę w dokumentach finansowych kierowanej przez siebie placówki publicznej, więc dla przeciętnego człowieka jest to oszustwo. - mówi Miłar kokoszka

Koszka uważa, że prokuratura uderza w wolność słowa I zamiast rozliczać władzę, rozlicza obywateli za to że mają odwagę władze krytykować.
- W czyim interesie działa nyska prokuratura? Bo na pewno nie w interesie obywateli. - podsumowuje dziennikarz portalu Nysa.


Według ekspertów Helsińskiej Fundacji i orzeczeń Trybunału w Strasburgu, w przypadku zniesławienia dziennikarze powinni odpowiadać przed sądem cywilnym, bo już sama możliwość orzeczenia kary pozbawienia wolności za zniesławienie jest nieproporcjonalną ingerencją w swobodę wypowiedzi. Knebluje wolne media, wywołując tzw. efekt mrożący – zniechęca innych dziennikarzy do odważnych publikacji.

Czy właśnie taki cel by zamrozić swobodę wypowiedzi w lokalnych mediach przyświeca nyskiej prokuraturze? Zgodnie ze stanowiskiem Strasburga tak można to odczytywać.

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wincent
Wincent 3.10.2017, 09:06
Jak burmistrz Kolbiarz był pijany w pracy, to żaden policjant, ani prokurator nie zadał pytania jak Kordian przyjechał do pracy? SAMOCHODEM... No właśnie. Wszystko było zarejestrowane na nagraniu monitoringu. Albo z ta odlewnią żeliwa - trzy małpki po prostu = nie słyszę, nie widzę nie mówię.
Moje odczucie jest takie, że prokuratura zajmuje się kontrolowaniem starego porządku - ŻEBY BYŁO TAK JAK DAWNIEJ
Edward
Edward 2.10.2017, 23:51
Hankus na prezydenta! Co ta prokuratura odpier**dziela? To nie absurd to SKANDAL!!!!!!!!!!!!

Pozostałe