Poniedziałek, 16.07.2018, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Elżbietanki obchodziły rocznicę.

  • 1.10.2017, 21:12 (aktualizacja 02.10.2017 21:58)
  • redakcja RTO
Elżbietanki obchodziły rocznicę.
Pokora była źródłem podjętego przez was entuzjazmu na rzecz potrzebujących” – powiedział kard. Zenon Grocholewski do sióstr elżbietanek w bazylice pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie. W tym roku przypada 175. rocznica założenia Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety i 10. rocznica beatyfikacji jego założycielki Marii Luizy Merkert.

 

 

Kaznodzieja przypomniał, że Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety powstało z pobudek podjęcia bardzo skromnej pracy i chęci służenia pomocą ludziom opuszczonym, chorym i bezdomnym w Nysie, bez względu na wyznanie, narodowość czy płeć.

Zgromadzenie świętowało 175 rocznicę swojego powstania. Byłam msza święta, procesja i spotkanie, podczas którego można podzielić się doświadczeniami i pozytywną energią.
Pogoda świetnie się udała, a orkiestra pomagała wyrównaniu kroku. Liczny pochód przeszedł spod bazyliki do rynku solnego.

Siostry zajmują się m.in. pielęgnacją ambulatoryjną. Czyli prowadzoną w terenie. Siostry realizują te zadania w miejscu zamieszkania osób, którym pomagają.

Zgromadzenie zakładane było na Śląsku opolskim który w 1842 r. był częścią Prus. Dziś ponad 100 lat później istnieją zupełnie inne standardy opieki społecznej, która patrząc na dzisiejsze realia w dziewiętnastym wieku nie istniała. Czy nadal mimo istnienia wielu instytucji państwowych zajmujących się potrzebującymi ta pomoc nie straciła na aktualności.

Zgromadzenie prowadzi także świetlicę środowiskową, gdzie w ramach zajęć zapewnione są nie tylko podstawowe potrzeby życiowe, Ale także edukacja, nauka języków nauka tańca korepetycje.

Mimo zmieniających się czasów pomoc drugiemu człowiekowi chyba nigdy nie straci na aktualności, bo co może być bardziej potrzebne

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe