Niedziela, 17.12.2017, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Nyska prokuratura nie sprawdziła do czyjej kieszeni trafiło tysiąc euro. Sąd nakazał wznowić śledztwo.

  • 3.10.2017, 12:52 (aktualizacja 03.10.2017 17:53)
  • redakcja RTO
Nyska prokuratura nie sprawdziła do czyjej kieszeni trafiło tysiąc euro. Sąd nakazał wznowić śledztwo.
Sąd Rejonowy w Nysie uwzględnił zażalenie gminy Pakosławice i nakazał wznowić dochodzenie w sprawie nieprawidłowości związanych ze sprawą zakupu samochodu OSP w Prusinowicach. W maju 2017 Komenda Powiatowa Policji w Nysie - zgodnie z akceptacją Prokuratury Rejonowej w Nysie - wydała postanowienie o umorzeniu tego dochodzenia.

Sprawa dotyczy prawdopodobieństwa przywłaszczenia kwoty 4,2 tys. zł. i sięga 2015 roku . Pieniądze miały być zaliczką na zakup wozu bojowego. Kontrahent sprzedający pochodził z Austrii. Śledczy w toku dochodzenia stwierdzili wtedy, że „czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego” i za akceptacją nyskiej prokuratury umorzyli dochodzenie.

Gmina tej decyzji nie zaakceptowała i złożyła odwołanie zarzucając policji i prokuraturze błędne wnioski spowodowane błędami prowadzonego dochodzenia. Gmina wskazała jednocześnie zakres zaniechań i listę czynności procesowych jakie powinny być jeszcze wykonane. Sad zdecydował o konieczności wznowienia procedury.

W skrócie historia wyglądała tak:

Gminna dotacja dla OSP Prusinowice na zakup wozu bojowego wynosiła 30 tys. złotych. Na zakup wydano według jednych dokumentów 6 tys. euro według innych 7 tys. euro. Jednak są co do tego wątpliwości, ponieważ przelew opiewał na 6 tys. euro. Skarbnik OSP twierdzi, że wydano 7 tys. euro i jako dowód przedstawia korespondencję mailową ze stroną austriacką. Jednak brakuje na to innych potwierdzeń tj. dokumentów finansowych. Wiadomo, że skarbnik pobrał na poczet zakupu zaliczkę w wysokości brakującego 1 tys euro i jej nie rozliczył. Wobec tego sąd zobowiązał prokuraturę by wyjaśniła czy brakujący tysiąc euro został wpłacony sprzedawcy w inny sposób niż przelewem.

Sąd zaznaczył także, że mało wiarygodne są zeznania skarbnika OSP, który twierdził, że pobrana przez niego zaliczka w wysokości 1 tys euro (brakujące 4,2 złotych) została wydana na wydatki związane z przewiezieniem samochodu do Polski. Bowiem na zakup samochodu miała być przeznaczona cała kwota dotacji otrzymanej z gminy Pakosławice. Na pozostałe koszty (transport, tłumaczenia) wydano niespełna 2,6 tys. zł i były to środki własne OSP.

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pslu
pslu 16.10.2017, 00:32
Borkowski handluje wozami strażackimi od lat. Może to była po prostu prowizja. O co to całe Halo?
Jurek
Jurek 14.10.2017, 22:18
dostarczenie kilku różnych dowodów kupna to już jest sprawa kryminalna!
Jonasz 2
Jonasz 2 9.10.2017, 09:56
To ilu tam jest strażaków? Skoro w zarządzie i innych organach taki tłum?

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Prusinowicach na okres nowej kadencji :

dh Piotr Janik - Prezes
dh Jerzy Tokarski - Naczelnik
dh Łukasz Majcherowicz - Sekretarz
dh Monika Błądzińska - Skarbnik
dh Rafał Kaliński - Gospodarz
dh Mariusz Gancarz - Z-ca Naczelnika
dh Mateusz Różycki - Członek Zarządu OSP
dh Mirosław Borkowski - Członek Zarządu OSP
dh Jerzy Tokarski - Członek Zarządu OSP
Komisja Rewizyjna Ochotniczej Straży Pożarnej w Prusinowicach :

dh Dawid Turek - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej
dh Krzysztof Szostopal - Sekretarz Komisji Rewizyjnej
dh Adrian Bachleda - Członek Komisji Rewizyjnej
Delegatami na Zjazd Gminny zostali wybrani:

dh Mateusz Różycki
dh Mirosław Borkowski
dh Mariusz Gancarz
dh Dawid Turek
dh Bogdan Błądziński
Jonasz
Jonasz 9.10.2017, 09:54
A kto wtedy był skarbnikiem OSP - Borkowski?
obecnie jest kto inny

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Prusinowicach na okres nowej kadencji :

dh Piotr Janik - Prezes
dh Jerzy Tokarski - Naczelnik
dh Łukasz Majcherowicz - Sekretarz
dh Monika Błądzińska - Skarbnik
dh Rafał Kaliński - Gospodarz
dh Mariusz Gancarz - Z-ca Naczelnika
dh Mateusz Różycki - Członek Zarządu OSP
dh Mirosław Borkowski - Członek Zarządu OSP
dh Jerzy Tokarski - Członek Zarządu OSP
kukuruku
kukuruku 8.10.2017, 22:38
Nie to PSLLLLLLLLLLLLLLLLLLL Borkowski tym razem
Wszyscy przyjaciele kolbiarza
Wszyscy przyjaciele kolbiarza 8.10.2017, 08:22
Jako skarbnik i przewodniczący rady powinien wiedzieć, ze na wszystkie wydatki gminne musza być tzw.kwity. Ciekawe, ze znowu wyplywa nazwisko Pejkert
koleją taniej
koleją taniej 6.10.2017, 23:01
Należy dodać, że wspomniany skarbnik OSP pełnił w tym czasie funkcję Przewodniczacego Rady Gminy. Trochę ś........ na odległość!
k**********
k********** 7.10.2017, 11:10
Co to oznacza? Że ludzie związani z polityką mają łatwiej z prokuraturą? To jest patologia.

Jestem ciekawy jak to działa? Prokurator dowiaduje się, że podejrzany jest przewodniczącym rady i... przestaje rozumieć o co chodzi w śledztwie, nie wie jakie zebrał do wody i na co???????
samochodem wygodniej
samochodem wygodniej 7.10.2017, 10:02
Ha ha ha. To zaczyna mieć sens! Wtedy Pani Peikert Edyta była sekretarzem. Po zmianie wójta, gmina zainteresowała się na co idą gminne pieniądze. Do dobre!!!!!!!!!!!
Panie prokuratorze Biegun, jest Pan właściwym człowiekiem na właściwym miejscu swoich nie wolno ruszać. Tam mówi stara resortowa zasada. ha ha ha
...
... 5.10.2017, 23:17
W Krakowie patologia w SĄDZIE APELACYJNYM, czy to nadal specjalna kasta ludzi?
A w Nysie? Sielanka! Bohaterowie o czystych sercach i kryształowych serduszkach.
ordnung must sein
ordnung must sein 4.10.2017, 20:18
Za dużo tych spraw, aby mozna byli uwierzyć w przypadek. Należy w prokuraturze i policji zrobic porządną czystkę, myśle o Nysie. Co raz wiecej smrodu powstaje wokół tych instytucji.
Resort rządzi i MP
Resort rządzi i MP 4.10.2017, 13:31
Czytam artykuły w internecie czym jest obraza prokuratora i jestem trochę zażenowany stanem polskiej wolności słowa lub właściwie jej brakiem. Otóż SPECJALNA KASTA LUDZI jaka stanowią sędziowie i prokuratorzy w mojej ocenie ustanowła sobie swoiste Państwo w Państwie. Twór wyrwany wprost z poprzedniej epoki, kiedy jedyną przewodnią siłą narodu było PZPR i sowieci.
Przedmiotem postępowań prokuratorskich są absolutnie bzdurne zarzuty rzekomego zniesławienia w stylu obrazy królewskiego majestatu epok minionych.
Trudno się dziwić zarzutom, że środowisko jest na wskroś "resortowe" i broni swojego statu quo jak niepodległości.
Pamiętamy sędziego kradnącego pendrive z przekazów medialnych itp. patologie. Chodzi o to, żeby nie wolno było na "NICH" nic powiedzieć > bo czapa!!!
Prokurator Biegun zawiódł oczekiwania
Prokurator Biegun zawiódł oczekiwania 4.10.2017, 10:44
Za kluczowe decyzje w nyskiej prokuraturze dziś odpowiedzialny jest Pan SEBASTIAN BIEGUN - prokurator rejonowy. Myślę, ze można wyrażać opinie na jego temat, tak jak na temat każdej innej osoby publicznej. Oczywiście w ramach dobrego wychowania. np.

- Uważam, że Pan Sebastian Biegun nie dopilnował tej sprawy co doprowadziło do rażących błędów w powyższym postępowaniu, na które zwrócił uwagę sąd. W moim odczuciu nie sprawdził się jako szef prokuratury i uważam, że powinien zostać odwołany ze stanowiska.

pozdrawiamy Pana Bieguna, sympatycznego, *************** prokuratora z Nysy.
Wu-Es-I
Wu-Es-I 4.10.2017, 10:38
W Polsce brakuje trójpodziału władzy. Platforma O. i reszta RESORTOWYCH DZIECI broni starego układu jakby walczyła o życie. No bo WALCZY O ŻYCIE! ŻYCIE W TOTALNEJ BEZKARNOŚCI.

Tacy ludzie jak Hanna Gronkowiec Waltz powinni siedzieć za kratkami, a nie siedzą. I tak jest na każdym szczeblu także u nas na Wu-eS-I czyli na WSI.
Nie dla prokuratury nyskiej
Nie dla prokuratury nyskiej 4.10.2017, 08:13
Prokuratura nyska zajmuje się niewiadomo czym. Kłamstwo prokuratora Wierzbickiego w sprawie postrzelenia Łukasza Śliwinskiego pozostało bez echa. Wspaniały strzelec policjant Keler strzelał do bezbronnego chłopaka, omal go nie zabił. To juz nie są żarty. Takich spraw jest wiecej.
Ja pier kur ch, sz, du, kur mac
Ja pier kur ch, sz, du, kur mac 3.10.2017, 21:52
La la la ale jest fajnie
Adam
Adam 3.10.2017, 17:57
To są szkolne błędy kiepskiego ucznia... albo celowe zaniechania w toku śledztwa, a jeśli tak, to ktoś z policji albo prokuratury powinien usłyszeć akt oskarżenia i wyleciec z roboty prosto za kratki.
999
999 4.10.2017, 19:45
Brak kompetencji i nieudolność nie jest karalna i tak samo jak przysłowiowy brak mądrości nie boli.

Pozostałe