Czwartek, 19.07.2018, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego

16 lat bez drogi i chodników, - w serwisie toyoty myśleli, że jeżdżę po pustyni -

  • 8.10.2017, 17:56 (aktualizacja 14.10.2017 15:40)
  • redakcja RTO
16 lat bez drogi i chodników, - w serwisie toyoty myśleli, że jeżdżę po pustyni -
Budowa dróg na jednym z osiedli domków jednorodzinnych w Nysie od wielu lat nie może się rozpocząć. Mieszkańcy uważają że nie ma woli politycznej. Mówią, że wybudowali domy za własne pieniądze, płacą podatki i nie korzystają z pomocy gminy, chcieliby jednak wreszcie żyć w normalnych warunkach.

 

Od 2001 r. kiedy powstał pierwszy dom w tym rejonie upłynęło 16 lat, jednak w dalszym ciągu mieszkańcy zmagają się z fatalnej jakości drogą Gruntowa. Kolejni burmistrzowie przeznaczali pieniądze na inne ważniejsze inwestycje. Latem tego roku wreszcie rozpisano dwa przetargi na budowę dróg i chodników osiedlowych, jednak kwota przeznaczona na inwestycje była niższa niż złożone oferty. Miasto nie dołożyło brakującego 1 mln zł i unieważniło 2 kolejne przetargi z powodu braku funduszy.
Mieszkańcy zauważają, że w tym samym czasie na przebudowę basenu zabrakło 5 mln zł, które znalazły się w niespełna kilka tygodni.  Na drogi i chodniki osiedlowe kolejne władze gminy nie mogą zebrać funduszy od 2001 r.
- Gmina nie przygotowała się do tego żeby w tym miejscu zamieszkali ludzie. - mówi Pan Henryk mieszkaniec osiedla od 2001 roku.

Inny mieszkaniec zauważa, że na osiedlu jest od 10 lat około 100 domów.

- To gmina sprzedała te działki. My nie kupiliśmy tych działek od rolnika, od chłopa, od sołtysa. My kupiliśmy te działki od gminy i płacimy od 15 lat podatki. - mówi Pan Maciej Janusz. (radny rady miejskiej jednej z minionych kadencji).

Wyjściem awaryjnym zaproponowanym przez gminę jest realizacja małego fragmentu inwestycji. Z 3 mln zaplanowanych na całość zostanie wydane Ok 300 tys. Inwestycja ma polegać na zbudowaniu kanalizacji wodnej w najbardziej newralgicznym miejscu, gdzie powstają ogromne zastoiska wodne uniemożliwiające przejazd nawet samochodem.

Burmistrz zobowiązał się, że całość zostanie zrealizowana w ciągu dwóch lat. Jednak mieszkańcy nie mają zaufania do polityków i mówią że nadzieja jest matką głupich. Mówią także, że w mieście są równi i równiejsi, bo są tacy którzy czekają na takie inwestycje znacznie krócej niż inni. Czy rzeczywiście na tym terenie nie mieszka nikt ważny - zadają sobie pytanie i śmieją się.

Pytamy radnego z tego okręgu przewodniczącego Rady Miejskiej w Nysie Pawła Nakoniecznego czy jest zbyt mało ważny by załatwić te sprawę dla swoich wyborców.

- Nie chciałby, żeby to było odbierana w jakikolwiek sposób, czy to ktoś ważny, czy mniej ważny. To są mieszkańcy Nysy, który tu płaca podatki. zapłacili do gminy pieniądze za nabycie tych działek i po prostu im się to należy. (...) Niestety priorytety burmistrza są inne żałuję, że burmistrz tak postąpił. - mówi Nakonieczny

Na zakończenie w mieszkanka ulicy poprosiła by za naszym pośrednictwem przekazać prośbę wobec burmistrza.
- Hasło przewodnie naszego burmistrza Kolbiarza to "Nysa to ludzie", a ludzie to My Panie burmistrzu. Także czekamy na spełnienie obietnicy złożonej przez Pana na nasze ręce. - mówi mieszkanka

W mieście planowane są osiedla dla młodych wiele się mówi o programach pomocowych dotyczących mieszkalnictwa. Czy mieszkańcy budynków socjalnych i tych z programu mieszkanie + także będą czekać na drogi i chodniki przez 16 lat? Raczej nie.

Czy lepiej być biednym i biernym i korzystać z pomocy, czy zaradnym i zasobnym i... zdanym całkowicie na własne siły? To jak pytanie o różnice pomiędzy kapitalizmem i socjalizmem. Jednak odpowiedź jak widać nie jest bardzo prosta.

_________________________________________________________________________

Otrzymaliśmy dzisiaj w formie "listu do redakcji" opinię jednej z mieszkanek z Nysy, krytykującą apele mieszkańców. Nasza rozmówczyni wyraziła się mniej więcej tak:  - "Ranczerzy, bogacze, jest wiele innych palących potrzeb w mieście ważniejszych od dróg na osiedlu "kamiennym", sugerując, że sami powinni sobie je wybudować." - powiedziała mieszkanka, dodając jeszcze parę inwektyw, których nie możemy tutaj przytoczyć.

Tego postulatu raczej nie da się zgodnie z prawem zrealizować, nawet gdyby byłą taka wola, bowiem drogi także wewnętrzne na osiedlu są własnością gminy i tylko Gmina ma prawo i obowiązek wynikający z ustawy o samorządzie gminnym by wybudować drogi i instalacje na terenach, które zgodnie z własnymi uchwałami przeznacza pod budownictwo mieszkaniowe. Gmina sprzedaje działki czerpiąc z tego tytułu przychody i jednocześnie ciąży na niej obowiązek uzbrojenia terenów, które sprzedała. I tutaj nic do rzeczy nie ma poziom zamożności mieszkańców takiego osiedla.

redakcja

redakcja RTO

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hokus pokus
hokus pokus 13.10.2017, 12:50
I kto przyjdzie? Miller z Pajacem Sanockim, a w tyle Wierdak?
No chyba, że Hankus zostanie burmistrzem, ale chyba jeszcze za młody jest, zeżarłyby go stare trolle.
sytuacja taka
sytuacja taka 13.10.2017, 13:36
nie wiem komu zależy na promowaniu skądinąd ambitnego Hankusa, mam nadzieję, że nie temu, który namiętnie zaangażował się w promowanie innego człowieka znikąd - bez układów i przeszłości polityczne i tym podobne bzdety...tak tak o Kolbiarzu mówię
to znaczy jaka?
to znaczy jaka? 14.10.2017, 15:11
Każdy promuje kogo chce. Jak na przykład swojego kota - jest postrachem okolicy.
foks
foks 12.10.2017, 13:53
Trzeba przerwać tą patologie Kolbiarza i jego trupy, mieszkańcy Nysy nie dadzą się już nabrać na propagandę rodu z Kluczborka. Trzeba być idiotą żeby ludziom nie zrobić przyzwoitego chodnika i drogi co jest w gestii Gminy, a nie biznesy Kolbiarza zresztą niegospodarne i nie trafione ze szkodą dla miasta ( FSD do którego trzeba dołożyć 16 mil )
miesz -nys
miesz -nys 12.10.2017, 10:18
Tak,zgadzam się, że brak woli do wykonywania dróg na nowo powstałych osiedlach jest zmorą tam mieszkających a przecież płacą podatki i za ciężko zarobione pieniądze oraz dużym wysiłkiem wybudowali domy. Powiem krotko włodarze tego miasta olewają mieszkańców tych osiedli. WYBORY WKRÓTCE może się obudzą jak będą potrzebować głosów, żeby ponownie kandydować. Wydaje mi się, że rozsądni odwdzięcza im się odpowiednio
Dwa nyskie orły
Dwa nyskie orły 10.10.2017, 11:18
Za kasę , którą dostają Zelent i Kamuda, można zrobić remonty dróg w mieście. Jeden Orzeł, a drugi "młody orzeł", nic nie robią, bo mogą, bo durni mieszkańcy na darmozjadów oddali głosy.
loża zapracuje
loża zapracuje 9.10.2017, 22:41
Jest pomysł mieszkańcy ulic Kamiennych będą mieli roczny abonament na przesiadywanie w loży VIP - kosztowała milion więc pasuje.
Loża wreszcie zapracuje na siebie.
Ober
Ober 9.10.2017, 21:19
Pan Piegza mógłby przynajmniej nie przekręcać ulic na jakie ogłasza przetarg.
greg
greg 9.10.2017, 11:05
Nie miałby Kolbiarz nic do powiedzenia gdyby 4 z PIS-u nie jadłoby mu z ręki w tym przewodniczący Nakonieczny. droga, przemyśl to i nie podjudzaj ludzi
greg
greg 9.10.2017, 10:11
Najgorsze jest w tym wszystkim ,że Nakonieczny nie reprezentuje interesów swoich wyborców i nie przeciwstawia się Kolbiarzowi w jego braniu kredytów na inwestycje które generują tylko koszty. Potrzeba tylko było ok 1 mil i byłaby załatwiona sprawa dróg ulic kamiennych. Wyborcy z okręgu Rodziewiczówny chyba już wecie kto jest kim i nie dacie się omamić w następnych wyborach Nakoniecznemu
droga
droga 9.10.2017, 10:55
nie no faktycznie - jeden głos jednego Nakoniecznego powstrzyma 11 kupionych przez burmistrza Bogdanowskich, Dziadusiów i Kamudów, Zelentów Kwiatkowskich i tak dalej. A ty na kogo głosowałeś Greg - na siebie - i co nie udało się?
odpowiedź z nie-urzędu
odpowiedź z nie-urzędu 9.10.2017, 09:50
Apel do mieszkańców ul.Rubinowej! Zapraszam już wkrótce do nowo-otwartej hali sportowej, zbudowanej za pieniądze Wasze i Waszych dzieci (długi będziemy spłacać do drugiego pokolenia włącznie). Tam jest piękna droga i parking nie najgorszy.
Już w przyszłym roku zaprosimy też Państwa do wyremontowanego kąpieliska, które już nie będzie kąpieliskiem, lecz miejscem integracji międzypokoleniowej. Tam też będzie parking i droga. Nie muszę dodawać, iż długi też będą spłacać Wasze dzieci, więc korzystajcie z tego miejsca na całego.
Mieszkańcy Rubinowej - odwalcie się ze swoimi problemami od urzędu, który już jest przeciążony problemami. Nawet zatrudnienie dodatkowych 60 osób nie pomogło, nadal wszyscy są przepracowani.
kris
kris 9.10.2017, 08:43
Kolbiarz zamiast zrobić drogi ludziom bo to jego podstawowa działalność powinna być, to bierze kredyty na halę, FSD, baseny tylko po to by dać pracę zaprzyjaźnionej firmie budowlanej z Paczkowa. A Piezga to od inwestycji nieudacznik jest ? Co to kurna jest, jakaś masakra w tym urzędzie, trzeba przerwać tą patologię kolesi z PUP-u

Pozostałe