Czwartek, 19.07.2018, imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego

Marne szanse na ścieżkę spacerową na tamę - powód ryby.

  • 8.10.2017, 17:57 (aktualizacja 09.10.2017 14:54)
  • redakcja RTO
Marne szanse na ścieżkę spacerową na tamę - powód ryby.
Kiedyś była tu ścieżka spacerowa prowadząca wzdłuż rzeki, aż na samą tamę. Dziś po remoncie budowli zrzutowej został wygrodzony. Rowerzystom to nie przeszkadza, piesi woleliby po staremu. RZGW informuje, że chodzi o bezpieczeństwo ryb bowiem odkryta przepławka to zagrożenie kłusownictwem.

 

Tama choć to nie wieża Eiffla, jest w naszym mieście lubianym miejscem widokowym. Przed remontem tamy idąc lewym brzegiem rzeki można było wyjść wprost na górę. Dziś żeby tam się dostać trzeba okrążyć spory teren, przejść kilkaset metrów prawie do głównej ulicy. Amatorzy pierwszych spacerów nie są z tego powodu zadowoleni. Sprawa została podniesiona nawet Interpelacji radnych podczas sesji.

Żeby dojść do budowli zrzutowej bez tych komplikacji należałoby przejść  na drugą stronę po tak zwanej tamie wojskowej.
RZGW Informuje, że zakres koniecznego wygrodzenia został uzgodniony przed przystąpieniem do przebudowy zarówno z projektantami jaki instytucjami w tym również związkiem wędkarskim. Udostępnienie terenu przyległego budowli z rzutowej dałoby dostęp osobą nie uprawnionym do urządzeń oraz naraziłoby ryby przebywające w przepławce na niebezpieczeństwo ze strony kłusowników.

- Jak widzimy na całej długości przepławki, czyli fosy dla ryb dzięki której mogą ominąć budowle z rzutową I bezpiecznie przepłynąć z jeziora do rzeki i nie ma bezpośredniego dostępu. tak więc spacerowicze nadrabiając drogi wokół wygrodzenia przyczyniają się do ochrony urządzeń wodnych i samych ryb. - poinformowała nas osoba ze zlewni

Jednak nie wszyscy są z tego powodu niezadowoleni. Rowerzyści wolą objechać kawałek drogi, zamiast wprowadzać rower po kilkudziesięciu stromych schodach. Dla pieszych to niezbyt pocieszające, bo nadrobić trzeba naprawdę kawałek drogi po niezbyt interesującym terenie bez widoków i atrakcji.
Może w jakiejś perspektywie teren ten zostanie zagospodarowany jeszcze w inny sposób na dzisiaj trzeba cieszyć się tym co jest mając świadomość że chodzi przecież o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
Choć woda zawsze przyciąga pamiętajmy że to jeden z żywiołów.

redakcja RTO

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe