Poniedziałek, 16.07.2018, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Nyski Tryton zostaje po staremu, czyli co roku.

  • 3.12.2017, 22:43 (aktualizacja 04.12.2017 14:21)
  • redakcja RTO
Nyski Tryton zostaje po staremu, czyli co roku.
Nagrody Nyskiej Trytona będą przyznawane co roku, czyli tak jak wcześniej. Inicjatywa gminy by organizować imprezy co dwa lata naprzemiennie z małym Trytonem nie uzyskała poparcie radnych.

 

Nyski Tryton  to nagroda dla szczególnie zasłużonych. Od 20 lat otrzymują ją społecznicy artyści, stowarzyszenia. Kiedyś nagroda przyznawana byłam w wielu kategoriach, od 2009 podjęto decyzję że co roku przyznawany będzie tylko jedna statuetką. Miało to podnieść rangę I dodać nagrodzie splendoru. Od 2016 r. w Nysie powstała dodatkowa inicjatywa małego Trytona, nagrody która ma uhonorować najmłodszych mieszkańców Nysy mających szczególne osiągnięcia. Prawdopodobnie właśnie to zainspirowało burmistrza by nagrody przyznawać co dwa lata naprzemiennie.
- Patrząc na brak zainteresowania osób, które startują w dużym Trytonie uznaliśmy, że może warto zrobić co dwa lata małego Trytona, co dwa lata dużego Trytona - mówił burmistrz Nysy inicjator uchwały zmieniającej dotychczasowa tradycję.

Jednak radni twierdzą, że są zaskoczeni propozycją.
- Co sesję pojawiają się jakieś zmiany, które nie są konsultowane na komisjach. - skarży się Piotr Wojtasik przeciwnik zmian. 

I że to wybieg po ktoś o czymś zapomniał.
- Udało nam się obronić dzisiaj Trytona. Uważam, że ta formuła dwuletniego przyznawania jest w zupełnie nieuzasadniona i właściwie jest to wybieg na potrzeby bieżącej polityki, bo jak wiadomo w tym roku miał się odbywać mały Tryton, ale nie został zorganizowany, więc wymyślono, że będzie organizowany co dwa lata i właśnie w przyszłym roku wypadnie ten drugi rok.  - ocenia Piotr Smoter.

Jak widać polityczne emocje dotykają także tematów z dziedziny kultury. Burmistrz jednak nie upierał się przy swoim projekcie.

- Wola radnych była inna zgadzamy się. Zobaczymy jak to będzie wyglądało.- odpowiada Kordian Kolbiarz


Radni uzasadniali, że to ważna nagroda dla lokalnej społeczności i szkoda byłoby tę tradycję wyhamować.

- Tryton to jest największy wyróżnienie społeczne w Nysie, które niesie społeczników. Należałoby sobie zadać pytanie, czy np. Pani Ewa Piserek Ozga, która dla mnie jest sztandarową społeczniczką, byłaby znana mieszkańcom Nysy, gdyby nie to, że byłą nominowana do Trytona Nyskiego? - pyta radny Piotr Smoter radny opozycyjnej Ligii Nyskiej.

Radni koalicji także poparli wniosek o zachowanie corocznych nagród. Tak więc społecznicy działajcie każdego roku, bo może właśnie w tym zostaniecie docenieni przez kapitułę konkursu.

redakcja RTO

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe