Sobota, 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Czy DEKADA zamontuje licznik strat Nysy przed urzędem wojewódzkim w Opolu?

  • 24.12.2017, 16:28 (aktualizacja 26.12.2017 17:51)
Czy DEKADA zamontuje licznik strat Nysy przed urzędem wojewódzkim w Opolu?
Czy przed urzędem wojewódzkim w Opolu zostanie zamontowany licznik strat Nysy? Prezes spółki DEKADA SA zapowiada, że poważnie rozważa taki krok, po tym jak wojewoda opolski Adrian Czubak po raz kolejny przedłużył termin wydania decyzji dotyczącej ulicy Drzymały.

 

– Wojewoda już pięć razy przekładał, po raz ostatni przełożył na początku grudnia wyznaczając termin na 29 grudnia, więc z końcem tego roku. Jeżeli ten termin zostanie po raz kolejny przedłużony, nie będzie jednoznacznej decyzji na koniec tego roku deklaruję, że wieszamy licznik strat miasta przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu. – Powiedział w rozmowie telefonicznej Aleksander Walczak prezes Dekada S.A.


Historia licznika strat miasta sięga 2014 roku. Był reakcją na blokowanie przez ówczesną radę i burmistrza budowy galerii handlowej w Nysie. Z obu stron padało wtedy wiele argumentów, racjonalnych i politycznych. Barska twierdziła, ze centrum miasta to wyłącznie rynek, Kamienik, że DEKADA spekuluje ziemią. Strony sporu stały się bohaterami wielu medialnych artykułów, w tym programu TVP na żywo, w którym dziennikarz pytał wprost, czy 1,5 mln rocznie do kasy miasta i kilkaset nowych miejsc pracy to nie jest wystarczający argument by przekonać władze. Okazało się, że to za mało dla samorządowców, jednak tego zdania nie podzielili wyborcy, wystawiając czerwona kartkę zarówno burmistrzowi jak i większości radnych.

Była burmistrz Jolanta Barska i ówczesny przewodniczący rady Feliks Kamienik z PO na tym sporze stracili, przegrali kolejne wybory podobnie jak większość radnych przeciwnych inwestycji. W nowej radzie przeprowadzono zmianę studium i planu, by budowę umożliwić. Jednak pojawiły sie kolejne przeszkody. Wojewoda na wniosek będącego od lat w opozycji do wszystkich Janusza Sanockiego. Wszczął procedurę by zabrać inwestorowi cześć działki.

Prezes spółki widzi w tym polityczna awanturę pomiędzy wojewodą, a burmistrzem, a dowody z przesłuchania Sanockiego postrzega jako farsę zorganizowaną na polityczne potrzeby. Komentuje, że pozostali przesłuchiwani świadkowie, tak naprawdę stanowią tło dla Janusza Sanockiego, który jako jedyny pamięta jak było.

Wojewoda sie broni mówiąc, że musi wyjaśnić sprawę do końca i robi to przedłużając jej rozpatrzenie. Trwa to już wiele miesięcy, choć powinno się skończyć po 30 dniach. Jedynym "koronnym" świadkiem wobec braku dokumentów jest poseł Janusz Sanocki, który w całym kraju zasłynął z niezbyt poważnych zachowań, choć częściej nie było do śmiechu. Sanocki jest znany z agresywnych, wręcz wulgarnych wystąpień wobec dziennikarzy i np. komendanta straży miejskiej, kiedy w grudniu 2015 jego samochód został zablokowany przed nyskim szpitalem z powodu niewłaściwego parkowania.

Niedawno znowu było o nim głośno, kiedy po kolejnym wyjeździe na Białoruś poseł został przesłuchany przez ABW. Sanocki jest także znany ze swoich sympatii do reżimu Łukaszenki i stylu Putina, czemu trudno się dziwić znając zwyczaje jakie od lat panują w jego własnym ugrupowaniu politycznym Lidze Nyskiej, któremu przewodzi od ponad 20 lat.

Mówiąc językiem dyplomatycznym "władza absolutna", to określenie, jakie najlepiej pasuje do stylu funkcjonującego w jego ekipie. Jednak czasy świetności jego formacji w Nysie to przeszłość. Jak wyliczył jeden z obserwatorów nyskiej sceny politycznej co 4 lata jego Liga traci lokalnie ok 1500 głosów. Z kilkunastu radnych w latach 90 - tych w radzie miejskiej zostało mu czterech. W powiecie Ligii praktycznie już nie ma, w kolejnych wyborach najprawdopodobniej nie zdobędą, żadnego mandatu, bo lider nie pociągnie listy. Sanocki startując straciłby poselski mandat i kilkaset tysięcy, jakie w ciągu roku przysługują mu z racji diet i kosztów utrzymania biura poselskiego.

To właśnie z powodu tych autokratycznych metod Janusz Sanocki nie potrafił sobie znaleźć miejsca w żadnej inne formacji politycznej poza swoja własna lokalną i całkowicie od siebie zależną ligą Nyską. Działacz próbował niemalże w każdej możliwej począwszy od KLD (Donalda Tuska), poprzez AWS, po PIS, z której startował w 2011 roku nieskutecznie do senatu. Wtedy doszło do konfliktu na samym szczycie bo sam Jarosław Kaczyński miał zdecydować o cofnięciu poparcia kandydatowi po tym jak Sanocki wystąpił w reżimowej telewizji Łukaszenki stawiając Białoruś Polsce jako wzór demokracji.

Czy taki "polityk" jest odpowiednim świadkiem dla wojewody reprezentującego "dobrą zmianę". To otwarte pytanie dla Adriana Czubaka, który podkreśla, że jedynym celem jest przestrzeganie procedur.

Jakie są motywy aktorów tego spektaklu? Burmistrz Kolbiarz chce dotrzymać obietnic wyborczych i dać miejsca pracy, a Janusz Sanocki z pewnością w sukcesie tym przeszkodzić.
Jakie zaś są motywy wojewody, który mówi, że to poszanowanie prawa? Spekuluje się, że to poseł Katarzyna Czochara steruje wojewodą w PIS by zdominować burmistrza Nysy.
Burmistrz Nysy natomiast ma poparcie wiceministra Patryka Jakiego z Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro. W politycznych układankach doprawdy niełatwo się połapać.

Wracając do faktów okazuje sie że nie ma dokumentów dotyczących ul. Drzymały, za to jest Janusz Sanocki, który ma być jedynym świadkiem w sprawie inwestycji za 130 mln zł. Posel  Sanocki, który był niedawno przesłuchiwany przez ABW z powodu wyjazdów na Białoruś a także związki z Mateuszem Piskorskim podejrzewanym o szpiegostwo na rzecz Rosji.
To wszystko nie dodaje niestety postępowaniu prowadzonemu przez wojewodę  Adriana Czubaka ani powagi ani wiarygodności.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

śśśśśśśśśśśśśśśśśśś
śśśśśśśśśśśśśśśśśśś 26.12.2017, 18:04
wiersz dedykowany Januszkowi Sowieckiemu agentowi

Bo w geriatrycznym populizmie - (starzejący się elektorat)
wciąż Pan mnie bijesz na potęgę. - (Janusz jest mocny demagog)
Topisz staruszków na mieliźnie - (talent ma)
Z szmatławca świętą czyniąc księgę. - (chodzi NN - gazeta)

Koło się toczy przyzwyczajeń. - (ach te przyzwyczajenia)
Lecz coraz wolniej na oparach - (paliwa politycznego już brak)
Kręci sie kręci, zanim stanie - (odchodzi z zachodzącym sun)
Z ostatnich serc umyka wiara - (nikt już w to nie wierzy)

Twoi wojacy już zaciężni - (Janusz utrzymuje swój aparat)
Nie dla nich etos, przekonanie - (cha cha)
Garbaci, ślepi, niedołężni - (patrz na Hołotę)
Lepsi trafili na wygnanie. - (jak ktoś myśli to won)

Już tylko niemoc każe klękać - (sama wazelina została)
I stos grosików co na tacy - (państwowy cycek ich karmi)
Dla tych co praca się ich lęka. - (a gdzie by znaleźli robotę?)
Niedorobionych, Ot! Żebracy - (patrz wyżej)

Tupet, pustactwo, cud głupoty - (the Janus style)
Ciasnota, chamstwo, grzmot po kroczu - (ulubione miejsce kopania)
Czy wyliczyłem wszystkie cnoty, - (cnót jest więcej)
Wyzwiska, bulgot mięs uroczy? - (Ty gnoju! to najlżejsze)

Skąd! Tu potrzeba Herkulesa, - (oj tam, oj tam)
Lub poligloty, lub słowika - (nie ma siły, by to wyrazić)
Co by tak ćwierkał, ćwierkał, ćwierkał - (no właśnie)
W końcu wydukał pół słownika. - (szkoda słów)

Ale czy warto język trudzić, - (nie warto)
By dać świadectwo o watażce - (no... )
Prowincjonalnym, wiejskim, który, - (wieśniak ze wsi)
Codziennie bogiem jest przy flaszce? - (myśli że jest wybitny)
miss Elwi
miss Elwi 26.12.2017, 17:11
No widzicie jak Janusz szkodnik przeszkadza? cała kadencja nie wystarczy taki szkodnik.
elwi spod monopolowego
elwi spod monopolowego 26.12.2017, 19:08
niebywałe 1 facet zablokował budowę tego cudu architektonicznego za 130 mln przy poparciu 100% mieszkańców i całej świty kordianowego dworu... niesamowite ..... trzeba być skończonym nieudacznikiem żeby w ciągu całej kadencji nie doprowadzić do finału inwestycji mając takie warunki ...
666
666 26.12.2017, 23:24
Cha Cha, - Janusz wystartuje w wyborach na burmistrza? Żeby dostać lanie i naładować akumulator na kolejne 4 lata? - życzę powodzenia.
pasztet nad pasztety
pasztet nad pasztety 26.12.2017, 18:59
miss elwi ? Hahahahaha, no cóż jaka wieś taka miss hahahahahaha
YYZ
YYZ 26.12.2017, 19:08
hahahaha
SAM- Nocnik nadchodzi - nysianie kryć się
SAM- Nocnik nadchodzi - nysianie kryć się 26.12.2017, 12:30
Co ty piszesz S-Motero - Woi-Tasikko - Januszo - Sam-Nocnikko - a właściwie co wy piszecie Betony jedne?! - Pod pretekstem obrony gówniane**go fragmentu zapyziałej ulicy Drzymały jak zwykle walka o władzę.

Nysianie mają głęboko w nosie ten fragment ulicy, dla miasta także nic nie znaczy, To bicie w bęben i rozdzieranie szat jest żałosne.
Ehh
Ehh 26.12.2017, 14:48
Kolbiarz miał całą kadencje na przepchniecie galerii co było jego głównym punktem kampanii ! Mial wiekszosc w radzie a lopata dalej nie wkopana ! Czas na zmiany, w przyszlym roku wybory, Nysa to na szczescie nie tylko fejsbukowy kącik wzajemnej adoracji i wizualizacji ...
666
666 26.12.2017, 23:26
TAK - teraz Janusz da ludowi galerię jako burmistrz - nie rozśmieszaj mnie
Miss Remizy - elwira sprinter
Miss Remizy - elwira sprinter 26.12.2017, 14:37
ty też kleczysz przed nadburmistrzem walczakiem lizusku ? niech buduje w czym problem ? to dopiero absurd, p.o. burmistrza ma większesc w radzie, uchwalili co chcieli a nadburmistrz dalej nie buduje ... bo mu mało ?
oiuhg
oiuhg 26.12.2017, 17:10
Nie rzucim ziemi skąd Ja-nusz
nie damy im Drzymały
mamy scyzoryk, mamy nóż
i nasze puste pały
Miss Remizy - Elwira Sprinter
Miss Remizy - Elwira Sprinter 25.12.2017, 16:35
Dlaczego nadburmistrz walczak nie buduje? Plan został zmieniony zgodnie z jego życzeniem więc w czym problem? Dostał więcej niż chciał od p.o. burmistrza kk i dalej źle? Jedna ulica robi taki kłopot? Przecież podczas kampanii wyborczej nie było mowy o zabudowie CAŁEJ działki wraz z ulicą ? dostał palec a chciałby zeżreć całą rękę... niech buduje i przestanie się mazać jak to wszyscy mu utrudniają! Dostał wszystko na tacy łącznie z zapisani MPZT które zwiększyły wartość dzisłki kilkunastokrotnie.

Pozostałe