Sobota, 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Czy wiceburmistrz Bobak zapłaci za brak przetargu? Gmina będzie się odwoływać od decyzji RIO.

  • 8.01.2018, 10:14 (aktualizacja 08.01.2018 12:46)
Czy wiceburmistrz Bobak zapłaci za brak przetargu? Gmina będzie się odwoływać od decyzji RIO.
Wiceburmistrz Piotr Bobak odpowiedzialny za zamówienia publiczne został ukarany przez RIO za udzielenie zamówienia w trybie z wolnej ręki na prace dodatkowe podczas budowy hali.  Piotr Bobak twierdzi, ze nie było innego wyjścia by nie zatrzymywać inwestycji.

 

Wiceburmistrz odpowiedzialny za dział zamówień publicznych tłumaczy, że gmina jako zamawiający miała przesłanki do zastosowania trybu z wolnej ręki. RIO jest innego zdania i nałożyło grzywnę na Wiceburmistrza Nysy Piotra Bobaka za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Grzywna zgodnie z decyzja ma zostać zapłacona z kieszeni wiceburmistrza. Zastrzeżenia dotyczą  wykonania części prac z tzw. wolnej ręki. Nysa nie straci dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki,  bowiem nieprawidłowości nie były związane z zakresem objętym projektem o dofinansowanie, na które Ministerstwo Sportu przeznaczyło 10 mln złotych.

 

Jak informuje Grzegorz Czarnocki, wiceprzewodniczący Regionalnej Komisji Orzekającej, funkcjonującej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Opolu. Uzasadnienie ma być gotowe 16 stycznia. - Kontrola została przeprowadzona przez Urząd Zamówień Publicznych 

Strony mają prawo odwołania się od decyzji komisji i z tej możliwości chce skorzystać gmina Nysa. Kara jaka została wymierzona wiceburmistrzowi za naruszenie dyscypliny finansów publicznych to 0,25 miesięcznego wynagrodzenia, czyli 2284 zł.

Ministerstwo Sportu i Turystki poinformowało, że dofinansowanie, które otrzymała Nysa na budowę obiektu nie zostanie wycofane. Resort monitoruje celowość wydatkowania dotacji i nie ingeruje w odpowiedzialność inwestora za przeprowadzone przetargi i wybory wykonawców. Jak informuje burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz, gmina zamierza odwoływać się od decyzji RIO.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

BZP
BZP 9.01.2018, 12:58
Bobak odpowiadał w PUP za przetargi, tam nigdy nie było kontroli, ale dokumentów dostępnych o ich machlojkach to jeszcze trochę jest. Powinno się je ujawnić,a nie czekać na wybory.
koleś
koleś 9.01.2018, 09:25
Bobak jak zwykle został wystawiony, ale żeby taki fachowiec nie wiedział że to publiczne pieniądze i żadne tłumaczenie o terminach wykonania nikogo nie obchodzą. Podejrzenie o korupcje to będzie następny krok. Bo można było przeprowadzić przetarg i uzyskać lepsza kwotę np. 800 tyś, a tak 300 tyś do podziału w zamyśle. Bobak to spaprał, a Kolbiarz mu wtóruje - taki sam gigant

Pozostałe