Sobota, 19.01.2019, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Stoi na stacji lokomotywa. Stoi, rdzewieje i rdza z niej spływa.

  • 26.01.2018, 14:30 (aktualizacja 05.02.2018 12:49)
Stoi na stacji lokomotywa. Stoi, rdzewieje i rdza z niej spływa.
Stoi na stacji lokomotywa Stoi rdzewieje i rdza z niej spływa To nie oliwa? Milczy, nie sapie, nawet nie dmucha Próżno byś żaru w jej brzuchu szukał

 

Trochę niedawnej historii:

W 2014 roku Gmina odkupiła zabytek, który miał zostać zezłomowany od tego czasu dotychczas bezskutecznie poszukiwano źródeł finansowania remontu, którego koszty okazały się zbyt duże. Po próbie wyłonienia wykonawcy remontu okazało się, że remont przekracza możliwości budżetu.

W pierwszym przetargu urząd szukał wykonawcy tylko części prac konserwatorskich, tych najbardziej niezbędnych. Jedyny oferent chciał za to 80 tysięcy, a urząd miał zarezerwowane 40 tys. Późniejszy pomysł przekazania lokomotywy do Muzeum Techniki w Jaworzynie Śląskiej także okazał się kosztowny bo według szacunków magistratu mogło to być nawet 100 tyś złotych. 

- Chodzi nam tylko o zabezpieczenie lokomotywy, uzupełnienie brakujących części z z możliwością wejścia do środka - mówił w 2016 roku burmistrz Kolbiarz. - Wstępnie takie koszty szacowano nawet na pół miliona. -  Więc jeszcze więcej niż ówczesne możliwości gminy.

Według koncepcji jaka jest dziś lokomotywa ma zdobić przygotowywane centrum przesiadkowe. Burmistrz mówi, że gmina szuka różnych dróg, aby przywrócić blask tej lokomotywie. Miasto liczy na środki zewnętrzne. Burmistrz twierdzi, ze jest obietnica dofinansowania ze źródeł krajowych i liczy, ze tym razem się uda. Czy to ostatni etap podróży naszej lokomotywy? Zobaczymy.

 

Stoi na stacji lokomotywa
Stoi, rdzewieje i rdza z niej spływa
To nie oliwa?
Milczy, nie sapie, wcale nie dmucha.
Próżno byś żaru w jej brzuchu szukał
Och - jaka stara
Uch - jaka piękna
Puff - jaka szkoda
Nikt nie pamięta

Już ledwo dycha, już ledwo zipie
Nikt pożywnego węgla nie sypie.

Wagony od nie poodczepiali
Stoi bezczynnie, sama w oddali...

______________

Tak przerabiając wiersz Juliana Tuwima można by parafrazować los zabytkowej lokomotywy stojącej na bocznicy w nyskim PKP i rdzewiejącej...

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wojtas
Wojtas 29.01.2018, 18:46
W Nysie stały już dwie stare lokomotywy pięknie odnowione przez uczniów z warsztatów szkolnych. Co stało się z tymi lokomotywami? Burmistrz obiecywał również odbudowę starej żeźni i co? Stoi i straszy , czeka aż się samo zawali? To może jeszcze długo potrwać.
gość
gość 27.01.2018, 18:48
W Nysie jest tyle emerytów ,byłych kolejarzy ,ślusarzy,blacharzy i wszelkiej maści fachowców nie mających żadnego zajęcia .Może zamiast siedzieć na ławeczkach i się wymądrzać ,i pisać skargi na wszystko co w naszym mieście chce zrobić nasza władza,mogli by się zebrać i zrobić coś pożytecznego dla miasta i zostawić pamiątkę dla swoich wnuków
wertys
wertys 29.01.2018, 20:17
To racja! W tym ***m kraju w ogóle nie ma społecznego wolontariatu, co jest standardem np. w Anglii.
Jedyne działania społeczne to sprzątanie w kościele - co jest dobre, ale dla Pań.
Mr.BRAINWASH
Mr.BRAINWASH 29.01.2018, 13:05
Taaa, nie czytałeś co mówił Kordian Kolbiarz? Remont kosztuje PÓŁ MILIONA. Skąd ci emeryci mieliby znaleźć takie pieniądze na materiały? Widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz... Gminy na to nie stać a kilku dziadków miałby to zrobić? Ogarnij sie. NIe wiem po jakiego grzyba Kolbiarz zapewniał o remoncie i ekspozycji? Przecież to wyrzucanie pieniędzy w błoto!!! Jak są miłośnicy kolei i chcą to ratować to ok., ale ZA WŁASNE PIENIĄDZE.

Pozostałe