Wtorek, 22.01.2019, imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Kontrolerzy NIK sugerują, że Powiat ma przekazać gminie 1,9 mln zł

  • 23.04.2018, 00:02 (aktualizacja 23.04.2018 20:41)
Kontrolerzy NIK sugerują, że Powiat ma przekazać gminie 1,9 mln zł
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w Nysie kontrolę dotyczącą funkcjonowania strefy płatnego parkowania, wśród wielu wniosków pojawił się także i taki, że według kontrolerów wszystkie pożytki ze strefy należą się gminie, nawet jeśli strefą objęte są drogi powiatowe. 

Z tym stanowiskiem nie zgadza się starosta.

- Nie traktuje tego poważnie, bo to są jakieś spostrzeżenia uwagi. Uważam, ze to byłoby nonsensem. To sa nasze drogi powiatowe i uważam, że pożytki za zajęcie pasa drogowego, parkowanie powinny trafiać do budżetu powiatu. - mówi Starosta Biłobran

Czesław Bilobran czeka na bardziej wiążące decyzje niż rekomendacje kontrolera.  Gmina stoi na stanowisku, że do decyzji NIK trzeba się dostosować. 
- Jeżeli po naszych rozmowach (red. z NIK) i interpretacji naszych zastrzeżeń NIK uzna, ze te pieniądze powinny wrócić do gminy, to będziemy musieli zwrócić się do powiatu o zwrot tych środków. - mówi Piotr Bobak wiceburmistrz Nysy

Jednocześnie urząd wniósł swoje zastrzeżenia do wniosków kontrolerów, także dotyczące kwot jakie przekazano do budżetu powiatu. Wiceburmistrz Bobak zauważa, że kontrola NIK może pomóc rozwikłać problemy w interpretacji przepisów. Czesław Bilobran przyznaje, że gdyby ta rekomendacja została potwierdzona przez wyższą instancje byłaby to spora strata w budżecie powiatu. 

Strefy płatnego parkowania w całej Polsce borykają się z trudnościami interpretacyjnymi przepisów zgodnie z jakimi funkcjonują, stąd pilotażowa kontrola nyskiej strefy z pewnością wiele wniesie nie tylko dla Nyskiego Samorządu.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe