Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 06:30
Reklama

Powiat ratuje licea w Paczkowie i Głuchołazach ograniczając nabory w Nysie.

Zarząd powiatu nyskiego zdecydował, że ograniczy liczbę otwieranych oddziałów w trzech nyskich szkołach średnich. Ta decyzja to kompromis i ma na celu uratowanie szkół w Głuchołazach i Paczkowie, które maja od kilku lat problemy z naborem.
Powiat ratuje licea w Paczkowie i Głuchołazach ograniczając nabory w Nysie.

Głuchołaskie  i Paczkowskie liceum mają poważne problemy z naborem. W zeszłym roku w Głuchołazach i Paczkowie nie otworzono ani jednej klasy. To stawia przed organem prowadzącym jakim jest powiat zagrożenie likwidacji szkoły. Władze powiatu chcą przeciwdziałać. 
- Zarząd stoi na stanowisku, że powiat Nyski to nie tylko Nysa. Będziemy robić wszystko, żeby te dwie szkoły miały nabór. - mówi Piotr Woźniak nyski wicestarosta.

Zarząd powiatu podjął decyzje o ograniczeniu naborów do 3 nyskich szkół. Łącznie ograniczenie wyniesie 4 oddziały czyli około 120 uczniów. Deficyt przyjęć w Głuchołazach i Paczkowie nie jest nowy.
- To jest już któryś rok z rzędu, natomiast w tym roku staraliśmy się mniej więcej o dwa oddziały klasowe, w niektórych placówkach nabór ograniczyć. - dodaje Woźniak
Jednocześnie Piotr Woźniak zdaje sobie sprawę ze system centralnego sterowania nie jest idealny, jednak jako przedstawiciel organu zarządzającego siecią szkół musi pojąć trudna decyzję.
- Jestem większym zwolennikiem teorii niech rynek decyduje o tym i niech rodzice decydują o tym w raz ze swoimi dziećmi gdzie chcą do szkoły chodzić. Centralne kierowanie i centralne planowanie, wiemy z historii różnie się kończyło niekoniecznie pozytywnymi skutkami. - mówi wicestarosta.

Ograniczenia dotkną najmocniej największą szkołę czyli popularny nyski „rolnik”. Tam mają powstać dwie klasy mniej. Dyrektor zdaje sobie sprawę, że to niełatwe decyzje. 
- Ciężkie decyzje i przed organem prowadzącym, czytaj starostą i przed dyrektorami szkół. Nie chciał bym być nigdy postawiony w sytuacji, że trzeba nauczycielowi wręczyć wypowiedzenie.  - mówi dyrektor nyskiego "Rolnika" Tomasz Jazienicki.

Dodatkowym czynnikiem uderzającym w szkoły jest niż demograficzny. W tym roku spadek liczebności uczniów kończących gimnazja to 120 dzieci. To czego obawiają się dyrektorzy to spadek liczby uczniów i ograniczenie etatów. Carolinum dodatkowo w wyniku reformy traci klasy gimnazjalne. Dyrektor Małgorzata Makaryk  nie przewiduje redukcji etatów, mówi, że dojdzie jednak do zmniejszenia ilości godzin, czyli nauczyciele będą pracowali i zarabiali mniej.
Na rynku edukacyjnym istnieje ogromna rywalizacja o ucznia. Przekłada się to na etaty i zarobki nauczycieli.  Szkoły konkurują więc ze sobą wynikami nauczania i warunkami w jakich uczniowie mogą się uczyć.
- Mamy spore sukcesy, nie tylko w olimpiadach przedmiotowych, zarówno w technikach jak i w liceach, przedzieliliśmy opolskie renomowane drugie i trzecie liceum wynikami z fizyki, mamy najlepszego fizyka w województwie. - reklamuje swoją szkołę Tomasz Jazienicki.

Mniejsze i większe sukcesy ma większość placówek edukacyjnych z naszego terenu, jednak "dużemu jest łatwiej", bez wątpliwości najbardziej obleganą szkolą w powiecie jest właśnie nyski „Rolnik”, gdzie oprócz liceum są prowadzone atrakcyjne specjalności w technikum, z których np. klasy informatyczne cieszą cię rosnącym zainteresowaniem i w konsekwencji rekordowymi naborami.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
NASA 17.05.2018 15:23
A w Paczkowie dyrektoruje żona Nakoniecznego

Bbm 02.05.2018 09:45
Mowa byla o 3 szkolach. Rolnik, Carolinum i..... ktora szkola jeszcze?

:) 02.05.2018 10:33
Ekonomik, tam gdziie dyrektoruje żona woźniaka

... 01.05.2018 10:25
Woźniak jest za ręcznym sterowaniem, a nawet przeciw...

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: nYSATreść komentarza: ALE WSTYDData dodania komentarza: 08.03.2024, 13:05Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: NysaTreść komentarza: Po co im dyplom w języku angielskim skoro nawet nie znają tego języka .Data dodania komentarza: 08.03.2024, 11:11Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Fantastycznie, człowiek studiuje kilka lat i nie może się nigdzie dostać bez znajomości, a te panie po 6mcach mają dyplomy MBA , śmiechu warte. Jeżeli udowodni się im oszustwo powinny stracić stanowiska z brakiem możliwości ponownej pracy w administracji państwowej.Data dodania komentarza: 08.03.2024, 11:07Źródło komentarza: Afera w Collegium Humanum. Kto z Nysy?Autor komentarza: Dr uśmieszek.Treść komentarza: Jestem taka ładna wciąż się śmieją. Nigdy nikt się ze mnie nie śmiał. Jestem nie „łacho darna” - sensie nie można drzeć ze mnie lacha.Data dodania komentarza: 07.03.2024, 07:33Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: BaboTreść komentarza: Niech żyją!!!Data dodania komentarza: 06.03.2024, 23:59Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: 80g5637mTreść komentarza: a i jeszcze to = zaraz okaże się, e Bogus Wyczałkowski też ma korespondencyjne MBA i to dlatego buduje mieszkania powyżej ceny rynkowej - https://nysahot.pl/rusza-budowa-nowego-osiedla-w-nysie/ Niech żyje MTM budownictwo, prezes Wyczałkowski który wcale nie umie liczyć i jego protektor jasnie nam panujący burmistrz.Data dodania komentarza: 06.03.2024, 23:19Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...
Reklama
Reklama