Poniedziałek, 19.11.2018, imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła

Czy nyscy i opolscy prokuratorzy piszą prawdę w swoich oświadczeniach majątkowych?

  • 8.07.2018, 19:03 (aktualizacja 10.07.2018 11:53)
Czy nyscy i opolscy prokuratorzy piszą prawdę w swoich oświadczeniach majątkowych?
To pytanie dziennikarskie z serii śmiertelnie poważnych. Dlaczego? Ponieważ prokuratorzy i sędziowie w naszym kraju mają lekka rękę by skazywać dziennikarzy np. za znieważenie. Trzeba uważać co się pisze. Jednak trudno nie zastanawiać się na co prokuratorskie małżeństwo Bagrowskich wydało nawet ponad 600 tys złotych w ciągu 3 lat?


——
Obowiązek składania oświadczeń prokuratorów wprowadziła ustawa z 4 marca 2016. Środowisko nie było tym zachwycone, ale musiało się pogodzić ze zmianą prawa.
Jednak kiedy spojrzymy na te oświadczenia nie wyglada na to, żeby prokuratorzy mieli się czego obawiać ujawniając swój majątek. Wielu z nich mimo wysokich pensji - ponad 100 tys rocznie - jest po prostu goła i wesoła!

Dlaczego prokuratorzy mimo stabilnej pracy i wysokich pensji nie śmierdzą groszem, tym bardziej, że podobnie jak sędziowie nie płacą ZUSu?
No właśnie! Mało kto o tym wie, że te grupy zawodowe mają szczególne przywileje podatkowe, bowiem od ich wynagrodzeń nie sa naliczane składki na ubezpieczenie społeczne, co oznacza, że ich brutto to znacznie większe netto, niż przeciętnego podatnika, bo bez obciążeń ZUS. Mimo to po przejściu w stan spoczynku rzecz jasna otrzymują przyzwoite emerytury.

Wracając do braku umiejętności oszczędzania, to dziwne i niepokojące. Bo skoro prokuratorzy i sędziowie mają decydować o życiu innych, a jednocześnie nie potrafią zadbać o własne finanse i przynajmniej na papierze dość powszechnie są po prostu bankrutami. To jest się czego bać. Z drugiej strony trudno uwierzyć, że prokurator który zarabia na rękę ponad 100 tys złotych rocznie nie jest w stanie odłożyć ani złotówki.
____________
Jako przykład z lokalnego podwórka niech posłuży małżeństwo prokuratorów Państwa Elżbiety i Dominika Bagrowskich.
Pani Elżbieta Bagrowska z domu Stefanowicz rocznik 1971 (47 lat) prokurator prokuratury rejonowej w Nysie, Pan Dominik Bagrowski rocznik 1972 (46 lat) prokurator prokuratury okręgowej w Opolu.

Wspólny majątek? Dom na kredyt o powierzchni 270 m2 (Kredyty na 31 grudnia 2017 to ok. 335 tys zł do spłaty)  i dwa stare samochody (10 lat i 12 lat). To niewiele jak na lata pracy w stabilnym dobrze płatnym zawodzie.

Ile Państwo Bagrowscy „wyciągają” rocznie?
Dokładnie nie wiadomo bo społeczność prokuratorów i sędziów znając kruczki prawne nie wpisuje kwot w oświadczeniach odsyłając do oficjalnych tabel.

Serwisy podają (link źródła), że prokurator prokuratury okręgowej ma miesięcznie  pomiędzy 8,2 - 10 tys  plus wysługa lat. Prokurator prokuratury okręgowej 9,4 - 11,7 tys plus wysługa lat.
Wysługa lat za 5 lat pracy to 5 procent, potem za każdy rok 1%, maksymalnie 20%, czyli rejonowy maksymalnie ma 12 tys miesięcznie, okręgowy 14 tys.

Ile mają razem Państwo Bagrowscy?
Pani Elżbieta maksymalnie (bez dodatków, o których nie mamy wiedzy)
144 000 zł rocznie
Jej maż Dominik
168 000 rocznie
Brutto razem 312 000 zł. 

Netto bez ZUSu małżeństwo prokuratorów Bagrowskich mogło zarobić w 2017 roku maksymalnie Ok 240 000 tys złotych.

Niezła sumka. Dlaczego zatem zgodnie z oświadczeniem majątkowym nie mają grosza przy duszy. Czyżby 31 grudnia 2017 wydali wszystko na prezenty i 1 stycznia nie mieli nawet na chleb? Na koniec najlepsze. W każdym z opublikowanych oświadczeń majątkowych Państwo Bagrowscy zgodnie wykazali, że w kolejnych 3 latach tj. 2015, 2016 i 2017 roku na dzień 31 grudnia byli bez grosza przy duszy.  Chciałoby sie powiedzieć -  i jak tu nie współczuć prokuratorowi. - 

Wracając do powagi problemu przy takich dochodach mogliby spłacić swój kredyt w ciągu 2 lat pozostawiając sobie na życie nawet ponad 100 tys.zł. Cała ta sytuacja wydaje się mało komfortowa. Czy rzetelność zerowego oświadczenia majątkowego przy tak dużych dochodach powinna budzić podejrzenia i kto to powinien sprawdzić? Ich przełożony, skarbówka, policja, prokuratura? To ostatnie to oczywiście mroczny żart.
Pamiętajmy, że fałszywe oświadczenie majątkowe grozi odpowiedzialność karna zgodnie z Art 104 paragraf 6 Prawa o prokuraturze.

Ostatnie pytanie, kto w praktyce może takie oświadczenia sprawdzić? I jak sprawdzić prokuratora, skoro to oni nas sprawdzają.

 

Marcin Miłkowski
RTO

_______

Ściągnij oświadczenia majątkowe prokuratorów z Nysy i Opola
http://opole.po.gov.pl/txt/oswiadczenia-majatkowe-2017



 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ZED
ZED 16.10.2018, 17:37
Miłość miłość pod Opolem
Polewamy się jabolem.
Kuba
Kuba 18.07.2018, 14:01
Ktoś pisze do Ziobry, żeby ich sprawdzili na okoliczność prawdopodobieństwa fałszywego oświadczenia majątkowego.
___++++
___++++ 13.07.2018, 13:45
proponuje łańcuszek serc i zbiórkę żywności i koców.
podatnik
podatnik 11.07.2018, 19:32
A ja myślę, ze tym ludziom może wydawać się, że już zawsze - do śmiercie będą prokuratorami - tak jak pisze "ktoś" i państwo zawsze będzie ich karmić marcepanem. (10 tys do ręki)
Ktoś
Ktoś 11.07.2018, 13:10
Prokurator to nie zawód, to stan UMYSŁU
Jurek
Jurek 11.07.2018, 10:40
Ludzie wy się nie boicie tak pisać? przemielą was na mączkę rybną, przecież władzy wolno wszystko.
Egon
Egon 11.07.2018, 01:55
Zgadzam się z przedmówcą.
Dla tych prokuratorów nie ma dobrej odpowiedzi. Bo albo są skrajnie nieodpowiedzialni i nie powinni decydować o losie innych.
Albo poświadczają nieprawdę i powinni dostać karne wyroki i zmienić zawód.
To bardzo smutne.
???
??? 11.07.2018, 01:04
To trochę wieje grozą, bo gdyby prokurator prawdy nie pisał, to powinien dostać karny wyrok jak minister Nowak za zegarek i pożegnać się z togą.
Andrzej
Andrzej 10.07.2018, 22:46
No właśnie, czy piszą prawdę, to jest pytanie.
zniesmaczony
zniesmaczony 10.07.2018, 20:22
To nie jest poważne, żeby prokurator nie wykazywał żadnych oszczędności zarabiając 10 tys na miesiąc, to żenujące. Świadczy o poziomie tych ludzi, a może również o poziomie poczucia bezkarności wobec podatników. Trudno uwierzyć także w rzetelność takich oświadczeń majątkowych. Powinny zostać sprawdzone przez ministra sprawiedliwości i służby.
Bicykl
Bicykl 10.07.2018, 15:01
Ten prokurator w mózgu miał zator
Nie żeby jakaś serio choroba,
To jak trup w szafie, każdy coś chowa.

Gdy tylko ujrzał gdzieś rowerzystę
Rozbudzał w sobie żądze nieczyste
I tak go ciernie dźgały w sumienie,
Że nie mógł przestać, stanąć na ziemię
Zanim roweru nie wniósł za kraty
Wraz z rowerzystą, taką miał chemię.
Robił to łącznie albo na raty.
Tak jakby ktoś w ten mózgowy zator
Wsunął tajemny katalizator

Zamiast sie zwrócić przodem do żony
Raptem zaczyna mierzyć poziomy
Miast słuchać dzieci z miernikiem leci,
Sprawdza promile, odlicza chwile,
Mruczy i wącha, sapie i stęka,
Tak go dopada setna udręka
Żądze nieczyste na rowerzystę
Nakierowane, by zamknąć dziada,
Choć to posrane, bo tak wypada.
Wewnętrzny głos mu już podpowiada.

Więc prokurator, przy piątku właśnie
raz zanim zaśnie, w stół pięścią trzaśnie
Wycedzi - krata bracie! Masz mata!
Łykniesz promile i szczęścia chwile
I w moje rączki wpadniesz na lata.
Może masz siostrę, albo masz brata?
Ja rowerzystów całą familię
umieszczę w celi, choćby nie chcieli,
By miód w me serce z premią i chemią
Wlać i nakarmić żądzę nieczystą
Bom w rowerzystach jest specjalistą
I zaspokoję się rowerzystą

Jeślibyś jednak chciał bym ukarał
Kogoś innego niż rowerzystę
Bym prominenta zetrzeć się starał
W świętym zobaczył oślizgłą glistę
Strzeż się niecnoto! Oszczerców szmerze
W te prowokację za nic nie wierzę
Nie wierzę w Boga, ani w Watykan
Ni w skalanego złem polityka.

Tak właśnie rzecze ów prokurator,
Co ma w swym mózgu na bicykl zator
JAK
JAK 10.07.2018, 13:59
Zgłoście to do prokuratury
__0(_
__0(_ 10.07.2018, 13:58
podwyżki dla prokuratorów potrzebne od zaraz
Szlachetna Paczka
Szlachetna Paczka 10.07.2018, 11:50
Ogłaszam zbiórkę Charytatywną na rzecz głodujących prokuratorów, koce, puszki, makarony,
Ludzie nieście do Caritasu z dopiskiem - głodujący prokurator
karta debetowa
karta debetowa 10.07.2018, 11:03
Wynika z tego, że para prokuratorska 2 stycznia brała chleb na krechę w miejscowym sklepie
56978
56978 10.07.2018, 12:20
a może prokuratorzy i sędziowie wcale nie muszą płacić - https://www.youtube.com/watch?v=daxM7ZcYiCA
Gruubas
Gruubas 10.07.2018, 11:00
To żaden wstyd być gołodupcem? Czy aby na pewno?

gołodupiec (język polski)
znaczenia:
rzeczownik, rodzaj męskoosobowy

(1.1) ktoś goły, bez ubrania
(1.2) przen. pot. posp. osoba biedna, która nie ma pieniędzy
odmiana:
(1.1–2)
przypadek liczba pojedyncza liczba mnoga
mianownik gołodupc gołodupcy
dopełniacz gołodupca gołodupców
celownik gołodupcowi gołodupcom
biernik gołodupca gołodupców
narzędnik gołodupcem gołodupcami
miejscownik gołodupcu gołodupcach
wołacz gołodupcu / gołodupcze gołodupcy
synonimy:
(1.1) golas, golec
(1.2) golec, goły i wesoły, goły jak święty turecki, biedny jak mysz kościelna; zobacz też: biedak
etymologia:
(1.1) pol. goły + dupa
(1.2) od (1.1)
polonistka
polonistka 10.07.2018, 11:47
Wikisłownik czy SJP?
Kinga
Kinga 10.07.2018, 10:56
To ich sprawa i nikogo nie powinno obchodzić co robią z pieniędzmi. Uważam że są ważniejsze sprawy w tym kraju niż zaglądanie komuś w kieszeń
Topyłopodobny
Topyłopodobny 10.07.2018, 12:19
Powinno, powinno - ustawa zagląda im w kieszeń i bardzo dobrze. To maja być ludzie bez skazy, a nie rozrzutnicy i aferzyści chowający się pod togą - rozumiem, ze jesteś fanem sędziego Topyły - https://www.youtube.com/watch?v=daxM7ZcYiCA
Och Kinga pomyśl trochę
Och Kinga pomyśl trochę 10.07.2018, 11:04
A ty byś chciała żeby oskarżał Cię - Kingo droga ktoś "nie do końca rozsądny" - bo jak ktoś ma 50 lat i jest dojrzałym mężczyzną i dojrzałą kobietą i nie potrafi zaoszczędzić ani złotówki to słabe.
Kto prześwietli komunistyczny wymiar sprawiedliwości
Kto prześwietli komunistyczny wymiar sprawiedliwości 10.07.2018, 10:46
A w Opolu płonie składowisko śmieci - Sprawę śmieci w Łambinowicach nyska prokuratura także bardzo szybko umorzyła. Ciekawe, który z prokuratorów... i czy także jest bez grosza???
Gu gu gu
Gu gu gu 9.07.2018, 23:02
pedoficja mafia rządzi tym krajem
Aneta
Aneta 9.07.2018, 22:46
No, no - jak to wytłumaczyć? Bo jak nie maja dziecka chorego na białaczkę i wydają na nie wszystkie pieniądze. (choć opieka medyczna jest za darmo) to nie sposób uwierzyć w prawdziwość tego... tych oświadczeń majątkowych.

Pozostałe