Wtorek, 19.02.2019

400 miejsc pracy! Czy Belgowie zainwestują w Nysie 2,5 miliarda?

  • 3.06.2018, 22:01 (aktualizacja 18.06.2018 23:25)
  • redakcja RTO
400 miejsc pracy! Czy Belgowie zainwestują w Nysie 2,5 miliarda?
To wiadomość tygodnia, a może nawet roku. Belgijska firma Umicore ogłosiła, że zamierza zainwestować w Nysie 2,5 miliarda złotych. W fabryce, która ma powstać w strefie ekonomicznej Radzikowice- Goświnowice mają być produkowane baterie do zasilania samochodów elektrycznych.  Jak wiadomo, sukces ma wielu ojców, politycy prześcigają się w przypisywaniu sobie zasług w ściągnięciu inwestora. Iskrzy na linii PiS – PO. Dla mieszkańców jednak najważniejsza jest szansa na zatrudnienie 400 osób.

 

Umicore to globalna grupa działająca w branży technologii materiałowych, dostawca m.in. dla branży motoryzacyjnej i maszynowej. Produkowane przez nią materiały wykorzystywane są m.in. w bateriach do elektrycznych pojazdów. Jak podkreślają Belgowie nasze miasto znajduje się w pobliżu europejskich klientów firmy i ma zapewnić dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej.

W pierwszej fazie inwestycji ma powstać przynajmniej 400 miejsc pracy. To ogromny sukces, który może pozwolić naszemu miastu wejść na zdecydowanie wyższy poziom rozwoju gospodarczego. Nic więc dziwnego że lokalni politycy prześcigają się, by nowa inwestycja była kojarzona z nimi. Zwłaszcza, że wkrótce ruszy wyborcza machina.

Belgowie brali pod uwagę kilka miast w Europie. Firma decydując się na Nysę podkreślała m.in. znakomitą współpracę i otwartość lokalnych władz. Sam premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że to strategiczna dla Polski inwestycja. O jej skali świadczy także fakt, ze komunikat jako pierwsza podała agencja Reutersa.

Firma Umicore działa już na polskim rynku – w 2016 roku otworzyła fabrykę katalizatorów w Nowej Rudzie. Nyska inwestycja ma zostać uruchomiona pod koniec 2019 r.

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe