Sobota, 16.02.2019

Zwolnili mnie… i co dalej?

  • 2.07.2018, 16:17 (aktualizacja 06.10.2018 22:57)
  • Grupa TIPMEDIA
Zwolnili mnie… i co dalej?
Stało się… Na swoim biurku zobaczyłeś wypowiedzenie. Co teraz? Przede wszystkim pamiętaj, że to nie koniec świata! Z każdej sytuacji da się wyjść obronną ręką. Zastanawiasz się, jak to zrobić w tym przypadku? Sprawdź, jakie kroki podjąć po zwolnieniu z pracy!

Tylko spokój Cię uratuje

Pierwsza zasada postępowania po zwolnieniu brzmi: nie panikuj! To w niczym nie pomoże, a wręcz przeciwnie, może bardzo zaszkodzić. Jedynie w niektórych sytuacjach zdarza się, że firma rozstaje się z pracownikiem bez okresu wypowiedzenia. Dlatego masz jeszcze trochę czasu na znalezienie innej posady. Siedzenie na kanapie i załamywanie rąk z pewnością Ci w tym nie pomoże. Czas na odpoczynek przyjdzie później, na razie skup się na intensywnych poszukiwaniach. Zacznij od serwisów z ogłoszeniami o pracę, ale nie zapomnij też uruchomić swoich kontaktów. Nie wstydź się i porozmawiaj ze znajomymi o swojej sytuacji. Szczególnie z tymi, którzy mogliby Ci pomóc.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU

Nowa szansa

Ważne jest też, aby nie odbierać utraty pracy jako porażki. Z pewnością nie jest to miłe doświadczenie, jednak warto spojrzeć na nie jak na naszą… szansę! Bardzo często tkwimy w pracy, której nie lubimy, ponieważ boimy się możliwych konsekwencji odejścia. A ilu z nas w ogóle zastanawia się, czy obecna praca jest właśnie tym, czego chcemy? Ilu decyduje się porzucić wygodny etat, by rozpocząć własny biznes, na który często nawet ma już pomysł? Raczej niewielu. A to przecież właśnie takie kroki mogą odmienić nasze życie!

Zawsze planuj!

Pierwsza sprawa, na którą musisz zwrócić uwagę, to stan Twoich finansów. Na ile czasu wystarczą? Minimalna kwota to taka, która pozwoli nam się utrzymać przez minimum 3 miesiące, odliczając wszelkie zbędne wydatki. Jeżeli nie dysponujesz takimi pieniędzmi, pomyśl, kto mógłby Ci pomóc w najtrudniejszym okresie. Od zawartości Twojego portfela zależeć będzie także strategia szukania pracy w Opolu. Czy możesz poświęcić trochę czasu na znalezienie wymarzonego stanowiska albo nawet założenia własnego biznesu? A jeśli musisz obniżyć swoje wymagania, to jak bardzo? Pamiętaj, by nie działać pod wpływem emocji, ale najpierw wszystko spokojnie przemyśleć.

Myśl pozytywnie

Wielu z nas obawia się, że zwolnienie znacznie utrudni poszukiwanie nowej posady. Jednak tak dzieje się tylko w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego, a i to nie uniemożliwia odnalezienia się na rynku. Pamiętaj, że takie sytuacje się zdarzają i to znacznie częściej niż myślisz! Jeśli straciłeś posadę w wyniku likwidacji stanowiska czy redukcji etatów, koniecznie dopilnuj, aby poprzedni pracodawca wpisał to na wymówieniu. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości rekrutera i pozwolić Ci bez większego trudu znaleźć nowe miejsce zatrudnienia.

Otrzymanie wypowiedzenia od firmy nigdy nie jest łatwe. Ale to przecież nie koniec świata! Jedynie podchodząc do sytuacji bez nadmiernych emocji i patrząc przed siebie z pozytywnym nastawieniem, będziesz w stanie szybko poprawić swoje położenie. Wiele ofert pracy w Opolu znajdziesz na GoWork.pl! Wejdź i wybierz najlepszą propozycję dla siebie!

 

Materiał partnera

Grupa TIPMEDIA
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe