Niedziela, 24.03.2019

Problem z dyżurami nocnymi aptek.

  • 8.01.2019, 00:14 (aktualizacja 09.01.2019 16:56)
  • redakcja RTO
Problem z dyżurami nocnymi aptek.
Aptekarze z Otmuchowa, Paczkowa i Głuchołaz nie chcą pełnić dyżurów nocnych. Tłumaczą, że niski utarg nie rekompensuje kosztów zatrudnienia. Jest problem z nocnymi dyżurami w powiecie nyskim.

 

W całym powiecie nyskim od 1 stycznia przez 24 h i siedem dni w tygodniu czynna będzie tylko jedna apteka. - Lekosfera w Kauflandzie przy ulicy Piłsudskiego w Nysie.

Rozmowy które odbyły się w starostwie powiatowym 3 stycznia z właścicielami aptek i przedstawicielem izby Aptekarskiej nie rozwiązały sprawy. Podobne problemy występował już wcześniej, ale udawało się dojść do porozumienia.

Aptekarze tłumaczą, że nocne dyżury są niepotrzebne, bo chory i tak po pomoc medyczną trafi do miasta powiatowego. Sprzedaż była nieopłacalna mimo, że w nocy pobierane są wyższe marże za sprzedawane leki. Nie wystarczający utarg nie Pokrywa kosztów zatrudnienia wykwalifikowanego personelu.

________________________

Apteka Lekosfera w Kauflandzie przy ulicy Piłsudskiego w Nysie zwróciła się do nas z prośbą o podanie informacji, że mimo, iż Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 10 kwietnia 2013 pozwala na dodatkową opłatę w porze nocnej, apteka LEKOSFERA jej nie pobiera. Jednocześnie zwracamy uwagę, że sformułowanie zawarte w artykule dotyczące wyższych cen było ogóle i nie wskazywało konkretnej apteki.

Poniżej tekst jaki otrzymaliśmy od kierownika Apteki LEKOSFERA

Witam

W emitowanym materiale wideo „Wiadomości 7 stycznia 2019” w części dotyczącej dyżurów aptek odbiorca został wprowadzony w błąd.

Materiał podaje informację że w czasie dyżurów nocnych w aptece pobierana jest wyższa marża (17:41).

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 10 kwietnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie maksymalnej wysokości dopłat pobieranych przez aptekę za ekspedycję produktów leczniczych w porze nocnej apteka może pobrać opłatę ryczałtową w wysokości 3,2 PLN.

Nie ma możliwości natomiast podwyższania marży jak podaje materiał.

Apteka Lekosfera DGA6 w Nysie zrezygnowała z przysługującego prawa i nie pobiera dodatkowej opłaty ryczałtowej.

Apteka nie stosuje również podwyższania marży w nocy czy też w święta.

Ceny wszystkich produktów są takie same niezależnie od tego czy wydawane są w nocy czy w święta czy też w normalnym dniu roboczym.

Nie pobieraliśmy i nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat z tytułu dyżurów od roku 2017 kiedy to apteka stała się apteką całodobową.

Materiał podaje, że apteki w nocy podwyższają marżę i obok tej informacji podaje się że jedyną dyżurującą apteką w powiecie jest Lekosfera DGA6.

Odbiór więc jednoznacznie wskazuje że to my podwyższamy marżę przy obsłudze nocnej.

 

Z poważaniem

mgr farm. Jarosław Głogowski
Kierownik Apteki Lekosfera DGA6

redakcja RTO

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe