Niedziela, 25.08.2019

Sąd orzekł ponownie, że nyski bon jest niezgodny z konstytucją. Kordian Kolbiarz zapowiada kasację

  • 06.02.2019, 18:59 (aktualizacja 06.02.2019, 19:13)
  • redakcja RTO
Sąd orzekł ponownie, że nyski bon jest niezgodny z konstytucją. Kordian Kolbiarz zapowiada kasację
Bon Nyski to dodatkowe 500 zł dla rodzi z przynajmniej dwójka dzieci. Jednak w przeciwieństwie do "bonu krajowego" kryteria są bardziej rygorystyczne. Sąd w Opolu unieważniając uchwałę argumentował, że jest ona sprzeczna z konstytucją, ponieważ wykluczyła dzieci osób osób samotnie wychowujących dzieci i tych, którzy żyją bez ślubu, a także te, które nie pracują w oparciu umowy o pracę lub nie prowadza własnej firmy.

Burmistrz Nysy zapowiada apelację i podkreśla, że bon nie dyskryminuje nikogo, a  jedynie preferuje związki małżeńskie, które są podstawą rodziny. Zapowiedział kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zapisy uchwały zaskarżyła do sądu administracyjnego jedna z mieszkanek Nysy, która samotnie wychowuje dzieci i z tej pomocy jest wykluczona. To już druga wygrana przed sądem w tej sprawie z tym, że poprzednia sprawa dotyczyła już nie funkcjonującej w obrocie prawnym uchwały.

Do sprawy włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, który podobnie do stanowiska sądu uznał zapisy uchwały za niezgodne z konstytucją. Zdaniem sądu, samorząd nie uzasadnił, dlaczego taka pomoc jest potrzebna, dlaczego pomocy potrzebują tylko rodziny będące małżeństwem i pracujące w oparciu o umowę o pracę. Wyrok jest nieprawomocny.

Będziemy walczyć do końca - zapowiada Kordian Kolbiarz. Burmistrz poskreśla również, że nie ma mowy o zwracaniu wypłaconych już świadczeń, a takie pogłoski po decyzji sądu pojawiły się w internecie.

W 2019 roku Gmina Nysa przeznaczyła na wypłatę bonu 3 mln złotych. Gdyby wsparciem objąć także związki partnerskie, potrzebne byłoby aż 5 mln złotych. Burmistrz mówi, że to byłoby zbyt duże obciążenie dla gminy. Sprawa może potrwać kilka lat. Gmina wciąż czeka na odniesienie się NSA do pierwszego wyroku WSA w Opolu.

redakcja RTO
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe