Wtorek, 17.09.2019

DEKADA pnie się w górę bez opóźnień - przyszedł czas na kamień węgielny.

  • 21.05.2019, 17:25
  • redakcja RTO
DEKADA pnie się w górę bez opóźnień - przyszedł czas na kamień węgielny.
20 maja 2019 roku odbyła się uroczystość wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę galerii Dekada Nysa. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele firmy Dekada SA, władze Miasta i Powiatu Nyskiego oraz liczne grono realizatorów obiektu.  Otwarcie galerii planowane jest na drugą połowę 2020 roku.

Prace zgodnie z harmonogramem

– Prace nad budową nyskiej Dekady postępują zgodnie z harmonogramem. Dokonano rozbiórki budynków istniejących na terenie inwestycji, przebudowane zostały też dotychczasowe sieci. Zakończono wykopy pod posadowienie budynku i wszystkie prace archeologiczne realizowane przez Muzeum Państwowe w Nysie. Był to szczególnie istotny etap, ponieważ obiekt ma być elementem historycznej części Nysy i zakłada zachowanie jej zabytkowych elementów – mówi Ryszard Urbański, Dyrektor ds. inwestycji.

– Obecnie prowadzone są prace nad konstrukcją żelbetową parkingu podziemnego, stropem nad kondygnacją -1 oraz kanalizacją podposadzkową. W następnej kolejności planujemy roboty konstrukcyjne związane z wznoszeniem budynku, roboty instalacyjne elektryczne i sanitarne – dodaje R. Urbański.

Dekada będzie największym obiektem handlowym w Nysie

Na powierzchni ok. 27 tys. mkw. (w tym 19 tys. GLA), zlokalizowanych zostanie około 80 sklepów i punktów usługowych oraz strefa rozrywki z multipleksem kinowym. Galeria usytuowana będzie w ścisłym centrum miasta, pomiędzy Rynkiem a dworcem autobusowym i kolejowym. Kluczowa dla inwestycji jest przebiegająca obok ul. Bema, jedna z głównych arterii komunikacyjnych łączących miasto z regionem. Dzięki takiemu położeniu Dekada Nysa będzie stanowiła centralny punkt handlowy nie tylko dla mieszkańców Nysy, ale też osób przyjezdnych z okolicznych miejscowości. Dzięki inwestycji do miejskiej kasy każdego roku wpłynie ok. 2 mln zł podatków, a galeria zapewni miejsca pracy dla ponad 600 osób – dodaje A. Walczak.

Jakie sklepy?

Szczególnie rozbudowany zostanie sektor odzieżowy, który stworzą jedne z najpopularniejszych brandów, m.in. Reserved, Sinsay, Cropp, Diverse, House, Vistula i Wólczanka, Kubenz, Big Star, CCC, Quiosque. Miłośnicy aktywności fizycznej znajdą tu salony marek 4F, Martes Sport czy 50 style. Umowy najmu w galerii podpisali też Empik, RTV Euro AGD, Rossmann. W Dekadzie znajdziemy także Swiss, Yes oraz Briju, Pepco i KiK. Strefę rozrywkową stworzą restauracje i kawiarnie, m.in.  Grycan i So!Coffee oraz 4 salowe kino. Obszerny parking w galerii pomieści prawie 400 samochodów.

Kto pamięta argumenty przeciwników galerii?

Już chyba nikt nie pamięta, że przeciwnicy galerii twierdzili, że nie będzie dwóch kondygnacji! To oczywiście nie prawda. Dziś większość lokali na drugim pietrze jest już wynajęta, a umowy najmu podpisane.

Wyrafinowany projekt.

Projekt galerii został stworzony przez pracownię architektoniczną JSK Architekci z Warszawy. Zakłada on wkomponowanie inwestycji w zabytkową zabudowę miasta i uwzględnia jego historyczne elementy architektoniczne. W elewację budynku wkomponowane zostanie historyczne, ceglane ogrodzenie XIX-wiecznej Gazowni Miejskiej, od strony ulicy Drzymały powstanie także szklany pasaż z zachowanymi fragmentami przedwojennej kostki granitowej. Obiekt został podzielony na bryły o różnym wykończeniu elewacji, z kolorystyką nawiązującą do historii miejsca, przy jednoczesnym zastosowaniu szkła i naturalnej zieleni.

___________

Kilka słów o inwestorze.

W portfolio Dekady znajduje się jedenaście obiektów, które pod wspólną nazwą Dekada działają w Brodnicy, Ciechanowie, Grójcu, Krakowie, Malborku, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach i Żyrardowie. Realizowane są także inwestycje w Nysie oraz we współpracy z PKP, centra handlowo-komunikacyjne w Koninie i Mińsku Mazowieckim.

redakcja RTO

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe