Powiat zawiadomił oficjalnie prokuraturę. Delegacje Biłobrana, Woźniaka i Aranowicza idą do sprawdzenia.

  • 14.06.2019, 00:14
  • redakcja RTO
Powiat zawiadomił oficjalnie prokuraturę. Delegacje Biłobrana, Woźniaka…
Zarząd powiatu zdecydował się przekazać sprawę delegacji byłego wicestarosty starosty i przewodniczącego rady powiatu do prokuratury. Chodzi o podejrzenie pobierania nienależnych diet podczas delegacji służbowych zagranicę.

- Decyzja zarządu powiatu w tej sprawie była jednogłośna, sprawa została przekazana do prokuratury - mówi Jaonna Burska członek zarządu.

Wątpliwa delegacja to wyjazd z 2018 roku do Armenii mimo, pełnego wyżywienia na miejscu. Czesław Bilobran, Piotr Woźniak i Mirosław Aranowicz pobrali pełne diety, czyli po 182 euro, tak jakby musieli żywic się całkowicie na własny rachunek. Jednak jak sami przyznali w rozmowie z mediami, byli żywieni przez gospodarzy i to bardzo dobrze. Mimo to, trzej panowie w dokumentach poświadczyli co innego, za co otrzymali dodatkowe pieniądze do kieszeni. Przestępstwo do jakiego mogło dojść to przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy, a potencjalny wyrok zakończył by ich karierę publiczną.

Jak zapowiadaliśmy wcześniej Armenia to jedyny kontrowersyjnych wyjazd.  Spośród  kilkunastu delegacji zagranicznych w tym na Sycylię, do Albanii, do Niemiec, czy nad Adriatyk członkowie byłego zarządu, według naszych informacji, tylko raz przyznali się do otrzymania od gospodarzy obiadu. W pozostałych przypadkach podpisywali oświadczenia, że nie byli w tym zakresie goszczeni.

To jednak stoi w sprzeczności z nowymi dokumentami jakie kilka dni temu otrzymaliśmy z urzędu miasta. Wynika z nich, że podczas wspólnej delegacji do Hildesheim, dokąd z Nysy wyjechała łączona delegacja gminy i powiatu burmistrz Kordian Kolbiarz został nakarmiony przez gospodarzy, starosta niestety nie.

Starosta Czesław Biłobran nie potrafił tego wytłumaczyć. Niezgodne są także godzimy wyjazdu i przyjazdu, mimo, że starosta i burmistrz podróżowali jednym samochodem. W powiecie wszystko trwało kilka godzin dłużej, więc pieniędzy z delegacji wypłacono jeszcze więcej. A to nie jedyny wspólny wyjazd, gdzie według dokumentów karmiono tylko burmistrza, a starostę ugoszczono "na głodniaka". Podobnie było w 2016 roku w Albanii.

Czy będzie to prosta sprawa dla prokuratury? Z pewnością żadna sprawa, w której zarzuty mogą dostać wysocy urzędnicy samorządowi nie jest prosta, choćby dokumenty leżały na przysłowiowym stole, bo zawsze jest jakieś polityczne tło.

- Zbliżają się wybory, domniemuję, że chodzi o to, żeby poprzedni zarząd kierowany przez starostę Biłobrana w jakiś sposób zdyskredytować. - ripostuje Piotr Woźniak, jeden z trójki niefrasobliwych samorządowców. Zapominając, że to wybory parlamentarne, a nie samorządowe. Czyżby liczył na poselski immunitet?

Czy takie  wytłumaczenie jest wiarygodne? Niech każdy oceni sam.

___________________________________

czytaj także:

Delegacja samorządowca - wzięli pieniądze, które im się nie należały.

Delegacja samorządowca - wzięli pieniądze, które im się nie należały.

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kowalski Kazimierz
Kowalski Kazimierz 16.06.2019, 13:20
A można było być wzorowym aktywistą SLD , robić karierę naukową, mieś sumienie i opinię porządnego człowieka, a co teraz?! ?!.

GGG
GGG 17.06.2019, 09:52
Teraz czas na resortowy wymiar sprawiedliwości, który skwapliwie zamiecie te nienależne (przywłaszczone) pieniądze pod dywan. A towarzysze po face liftingu będą jak nowi.
Oko
Oko 19.06.2019, 12:32
Kto dał stanowisko prezesa NEC Biłobranowi czy to też ktoś powinien sprawdzić?
ggg
ggg 17.06.2019, 14:26
świeżutcy i ogoleni (nie z pieniędzy rzecz jasna)
GGG
GGG 15.06.2019, 11:22
Ludzie nawet Ci, którzy nie rozumieją sie "na polityce" powinni zrozumieć, że z Niemcami rywalizujemy, a nie tylko współpracujemy, a kapitał ma narodowość.
Mszczuj
Mszczuj 15.06.2019, 10:35
W Polsce wszystkie media lokalne zostały wykupione przez Niemców. Niemcy od czasów Konrada Mazowieckiego traktują nas jako tereny kolonialne.
GGG
GGG 15.06.2019, 11:18
Całą Europę środkowa tak traktują, dlatego "trój morze" tak wszystkich interesuje, a Amerykanie w regionie wywołują gniew Germanów i Sowietów, bo to ich tradycyjne strefy wpływów.
OO>OO
OO>OO 14.06.2019, 19:23
NTO udaje, że nie ma tematu. Co za kompromitacja tej niemieckiej gazety!

Nigdy jeszcze chyba nie doszło (poza zawiadomieniami Sanockiego), żeby organ samorządowy złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd powiatu. TO JEST NEWS!

Ale pisze o tym tylko TVP, RTO i Radio Opole - Nowa Trybuna Ludu (tfu) opolska milczy...

Pozostałe