Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:53
Reklama

Bardzo krótko i "nie na temat" o reformie sądownictwa - Marcin Miłkowski

Jaka jest różnica pomiędzy prawem bizantyjskim (np. Rosja), a prawem rzymskim (Europa łacińska)?
Bardzo krótko i "nie na temat" o reformie sądownictwa - Marcin Miłkowski

Na początek anegdota:

źródło cytatu - https://www.edukacjaprawnicza.pl/dobre-prawo-rzymskie-fundament-naszej-cywilizacji/

"Historyk Marcin Kula następująco opisał wizytę w pewnej kancelarii adwokackiej w czasach poprzedniego ustroju: „Poszedłem poradzić się, czy jest do przeprowadzenia jakaś operacja prawna związana z własnością mieszkania. Nieznany mi skądinąd adwokat powiedział: »Proszę pana, istnieją w Europie dwie strefy prawne: prawa rzymskiego i prawa bizantyjskiego. W pierwszej obywatel po spełnieniu określonych przesłanek ma prawo domagać się tego, co mu się należy. W drugiej obywatel spełniający określone przesłanki ma prawo prosić. Żyjemy w tej drugiej strefie, a więc nie potrafię przewidzieć, co się panu uda załatwić."

___________________

I po jakiemu żyć, po rzymsku, czy bizantyjsku?

Problem w tym, że Unia Europejska jako scentralizowana biurokracja została zbudowana w oparciu o wzorce niemieckie. A Niemcy miały od dawna słabość do modelu bizantyjskiego, zbiurokratyzowanego i despotycznego. Dlatego tak blisko im było i nadal jest do Rosji. Prawo Rzymskie, a więc związane z cywilizacją łacińską i respektujące prawa człowieka jest Niemcom obce. Fakt, że od zorganizowanego na masową skalę ludobójstwa minęło 75 lat tego nie zmienia.

Zatem ujmując bardzo skrótowo, kiedy słyszymy, że Komisja Wenecka ocenia polską kulturę prawną jako niższą, a tradycje demokratyczna jako mniej dojrzałe, można puentować, że tak naprawdę to konflikt cywilizacji łacińskiej z bizantyjską. Komisja stwierdziła, że Niemcom wolno kontrolować swoich sędziów, bo - biurokratyczne podejście bizantyjskie - nie stanowi zagrożenia dla Unii Europejskiej, zaś polska kontrola publiczna sędziów (i wymiaru sprawiedliwości) jest kontrolą zagrażającą systemowi, bo ma funkcjonować w modelu prawa rzymskiego i kultury łacińskiej - szanującej prawa jednostki i etykę chrześcijańską.

Dlatego nie powinien nas dziwić fakt, że wymiar sprawiedliwości zrodzony w łonie ZSRR, podobnie jak cały PRL, nie jest obcy Niemcom. Ten system jest im bliski kulturowo. Nie zapominając oczywiście, że czynienie chaosu w Polsce i na Węgrzech ma zapobiec rozwojowi gospodarczemu byłych państw strefy sowieckiego socjalizmu. Dla interesów zachodu mają one pozostać rynkiem zbytu, rezerwuarem taniej siły roboczej i konsumentem gorszej jakości produktów za pełną cenę, a nie konkurentem w ramach "wolnego" europejskiego rynku.

Neokolonializm? Co to?

Świetnym przykładem tego neokolonializmu jest zderzenie sprawy sędziów ze sprawą polskich firm transportowych. Polscy sędziowie uważają, że są sędziami europejskimi. Polscy właściciele firm transportowych europejscy już nie są. Wszystko za sprawą dyrektywy o pracownikach delegowanych. 

Nasi zachodni "bracia w Europie" zdali sobie sprawę, że w ramach wolnego europejskiego rynku, co prawda wykupili spory fragment naszej gospodarki, ale nie stali się właścicielami wszystkich środków produkcji i usług.

Aktywni i zaradni przedsiębiorcy transportowi korzystając z tańszego polskiego kierowcy podbili zachodnie rynki swoimi dobrymi i tańszymi usługami. Centrala Europy doszła do wniosku, że trzeba położyć kres tej niekontrolowanej ekspansji Europejczyków mniej dojrzałych w demokracji. Uchwalili zatem dyrektywę o pracownikach delegowanych, która ma zniszczyć przewagę konkurencyjną polskich firm transportowych, zmuszając je do większych kosztów pracowniczych.

Oczywiście, że Polacy powinni więcej zarabiać, ale dlaczego nasi bracia Europejczycy przypomnieli sobie o tym dopiero wówczas, gdy właścicielami firm czerpiących zyski z tańszego polskiego pracownika są POLACY? Dlaczego nie protestowali kiedy Mercedes, Opel i setki innych przedsiębiorstw zatrudniały tanich Polaków w swoich montowaniach za 1/4 pensji unijnej?

Różnica dotyczy tego kto jest właścicielem firmy i kto na tym najwięcej zarabia. Jeśli zarabia Niemiec, Francuz, Holender wszystko jest zgodne z unijnym prawem. Jeśli zarabia Polak, a traci Niemiec, Francuz, Holender...  jest z nim niezgodne. Kolonializm, rasizm... Jak to nazwać? Wyższa forma równości?

 

Marcin Miłkowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
euro_polajczyk 01.02.2020 12:14
Wyższa forma równości - brawo redaktor, umieram ze śmiechu

40967 27.01.2020 22:17
Unia to biznes dla silnych

Egon 27.01.2020 16:23
Dobrze gada - dyskusja na temat kruczków prawnych jest idiotyczna. Trzeba popatrzyć szerzej na nasza wojnę z unia europejską, bo jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze.

OOOooo 27.01.2020 15:07
wyższość rasy aryjskiej to gdzieś już było, Polacy do najprostszych prac inteligencja do dołów bez wapna.

Polak 29.01.2020 20:24
Jedź za granice do Niemiec Holandii i zobaczysz ja Polak Polakowi świnie podkłada jak się Polscy nawzajem wykańczają , żenada ale taka jest prawda o naszym narodzie.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Oj ta, Chu* tamTreść komentarza: Kolbiarzowi to nie przeszkadza, takie akcje jak z marciniakiem w ARN to pikuś przy tym co wyprawia herr prezes - nadworna firma budowlana MTM budownictwo mieli dziesiątki miionów. Zelent to drobne na waciki.Data dodania komentarza: 21.03.2024, 13:44Źródło komentarza: Adam Zelent - radny czy przedsiębiorca?Autor komentarza: jjTreść komentarza: Akurat Jasiu ma wykształcenie muzyczne: poza PSM ukończył wyższe studia z reżyserii dzwieku, zajmował sie zawodowo organizacją koncertów np Ewy Farny czy Haliny Młynkowej. Braky wykształcenia zarzucić mu nie mozna natomiast cała sprawa wyglada conajmniej nieelegancko.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 22:23Źródło komentarza: Czy sprzątanie Hali Nysa pod nadzorem radnego Zelenta, to dobry interes?Autor komentarza: nYSATreść komentarza: ALE WSTYDData dodania komentarza: 08.03.2024, 13:05Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: NysaTreść komentarza: Po co im dyplom w języku angielskim skoro nawet nie znają tego języka .Data dodania komentarza: 08.03.2024, 11:11Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Fantastycznie, człowiek studiuje kilka lat i nie może się nigdzie dostać bez znajomości, a te panie po 6mcach mają dyplomy MBA , śmiechu warte. Jeżeli udowodni się im oszustwo powinny stracić stanowiska z brakiem możliwości ponownej pracy w administracji państwowej.Data dodania komentarza: 08.03.2024, 11:07Źródło komentarza: Afera w Collegium Humanum. Kto z Nysy?Autor komentarza: Dr uśmieszek.Treść komentarza: Jestem taka ładna wciąż się śmieją. Nigdy nikt się ze mnie nie śmiał. Jestem nie „łacho darna” - sensie nie można drzeć ze mnie lacha.Data dodania komentarza: 07.03.2024, 07:33Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...
Reklama
Reklama