Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 10:14
Reklama

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki Umicore.

W Radzikowicach odbyła się symboliczna ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu produkcyjnego Umicore, globalnego przedsiębiorstwa zajmującego się technologią materiałową. Belgijska firma pod Nysą wybuduje fabrykę, w której będą wytwarzane materiały katodowe wchodzące w skład baterii litowo-jonowych stosowanych w pojazdach elektrycznych.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki Umicore.

 

W wydarzeniu, które odbyło się na placu budowy w Radzikowicach, wzięli udział między innymi: CEO Umicore Marc Grynberg, ambasador Królestwa Belgii Luc Jacobs, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Wojciech Murdzek, burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Sosiński, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski, parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnej społeczności.

Jesienią 2019 roku Umicore uzyskało pozytywną decyzję środowiskową, wydaną przez burmistrza Nysy i pozytywnie zaopiniowaną między innymi przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. 

Firma ma wieloletnie doświadczenie w produkcji materiałów i przetwarzaniu metali. Przedstawiciele Umicore podkreślali, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii spełniających najwyższe standardy ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa, zakład nie będzie negatywnie wpływał na jakość powietrza czy wody. 

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, zaczęły się intensywne prace budowlane. Proces produkcji materiałów katodowych ma rozpocząć się jeszcze w 2020 roku. W zakładzie zatrudnienie znajdzie około 400 wykwalifikowanych pracowników. W najbliższych miesiącach Umicore planuje zaangażować się w wiele wydarzeń takich jak chociażby uczestnictwo w lokalnych targach pracy. 

Firma, dzięki innowacyjnym technologiom, odpowiedzialnemu wydobyciu surowców i zastosowaniu zamkniętego obiegu materiałów jest bardzo mocno zaangażowana w proces transformacji ku elektrycznej mobilności. Jesteśmy wiodącym dostawcą materiałów katodowych w transporcie elektrycznym i dlatego tak ważna jest dla nas możliwość docierania do klientów w różnych regionach świata. Budowa nowego zakładu produkcyjnego w Nysie świetne wpisuje się w tę strategię  - podkreślał CEO Umicore Marc Grynberg. 

Inwestycja w Nysie jest ważnym elementem strategii rozwoju Umicore. Będzie to pierwszy w Europie zakład tej firmy zajmujący się produkcją materiałów katodowych wykorzystywanych w branży elektromobilności. 

Od 2016 roku Umicore jest już obecny w Polsce. W Nowej Rudzie, na Dolnym Śląsku, produkuje katalizatory obniżające emisję spalin samochodowych.

Umicore

Umicore to globalna firma z branży technologii materiałowej i recyklingu. Koncentruje się na obszarach działalności, w których istotne znaczenie ma specjalistyczna wiedza w dziedzinie inżynierii materiałowej, chemii i metali. 

Działalność Umicore jest podzielona na trzy grupy biznesowe: katalizę, technologie energetyczne i powierzchniowe oraz recykling. Każda z nich oferuje najnowocześniejsze materiały i rozwiązania rynkowe, sprawdzające się w codziennym funkcjonowaniu.

Umicore generuje większość swoich przychodów i przeznacza większość swoich prac badawczo-rozwojowych na materiały do czystej mobilności i recykling. Nadrzędny cel firmy, jakim jest tworzenie trwałej wartości, opiera się na ambicji opracowania, produkcji i recyklingu materiałów w sposób, który spełnia ich misję: materiały dla lepszego życia.

Działalność przemysłowa i handlowa Umicore oraz działalność badawczo-rozwojowa zlokalizowane są na całym świecie, aby jak najlepiej służyć globalnej bazie klientów. Grupa w 2019 r. wygenerowała obrót w wysokości 17,5 mld EUR (3,4 mld EUR z wyłączeniem metalu) i obecnie zatrudnia 11 100 osób.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JeandeneisseTreść komentarza: Polska stała się drugą Ukrainą. Tam jak nie dasz w łapę to nie zdasz matury. Nawet prawa jazdy...Data dodania komentarza: 03.04.2024, 23:23Źródło komentarza: Afera w Collegium Humanum. Kto z Nysy?Autor komentarza: JeandeneisseTreść komentarza: Wszędzie kradną...Data dodania komentarza: 03.04.2024, 23:11Źródło komentarza: Halę Nysa najlepiej posprząta rodzina za 20 tys./ miesiąc.Autor komentarza: Oj ta, Chu* tamTreść komentarza: Kolbiarzowi to nie przeszkadza, takie akcje jak z marciniakiem w ARN to pikuś przy tym co wyprawia herr prezes - nadworna firma budowlana MTM budownictwo mieli dziesiątki miionów. Zelent to drobne na waciki.Data dodania komentarza: 21.03.2024, 13:44Źródło komentarza: Adam Zelent - radny czy przedsiębiorca?Autor komentarza: jjTreść komentarza: Akurat Jasiu ma wykształcenie muzyczne: poza PSM ukończył wyższe studia z reżyserii dzwieku, zajmował sie zawodowo organizacją koncertów np Ewy Farny czy Haliny Młynkowej. Braky wykształcenia zarzucić mu nie mozna natomiast cała sprawa wyglada conajmniej nieelegancko.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 22:23Źródło komentarza: Czy sprzątanie Hali Nysa pod nadzorem radnego Zelenta, to dobry interes?Autor komentarza: nYSATreść komentarza: ALE WSTYDData dodania komentarza: 08.03.2024, 13:05Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: NysaTreść komentarza: Po co im dyplom w języku angielskim skoro nawet nie znają tego języka .Data dodania komentarza: 08.03.2024, 11:11Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...
Reklama
News will be here
Reklama