"Bułka z masłem"? Raczej nie. Wzbudzająca emocje pomoc dla przedsiębiorców, nabór trwał zaledwie 2,5 godziny! (aktualizacja).

  • 26.06.2020, 22:03
  • redakcja RTO
"Bułka z masłem"? Raczej nie. Wzbudzająca emocje pomoc dla przedsiębiorców, nabór trwał zaledwie 2,5 godziny! (aktualizacja).
Marszałek Buła i dyrektor OCRG Ronald Wrzeciono są dumni z pomocy, jaką oferują przedsiębiorcom. Rzecznik OCRG informuje, że kryteria i wytyczne są pomysłem ministerstwa. W konkursie można było dostać nawet 23,5 tys złotych dopłaty na jednego pracownika. Niestety to "luksus" dla wybranych.

 

 

Pomoc dla przedsiębiorców. 

W dniu 25 czerwca, w czwartek OCRG, które podlega pod Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, rozpoczęło nabór grantów na kapitał obrotowy dla małych firm. Bezzwrotne granty dla samozatrudnionych, mikro i małych firm z województwa opolskiego w wysokości od 23,5 tys. zł do 164,7 tys. zł. Samorząd województwa opolskiego przeznaczył na ten cel 24,6 mln zł.

 

Pieniądze tylko dla najszybszych.

Nabór zakończono po 2,5 godzinach. Kto nie zdążył wysłać wniosku pomiędzy godziną 9:00, a 11:30 w czwartek 25 czerwca, wypadł z gry. Tylko, czy konkurs dotacyjny z opolskiego OCRG, to bieg z przeszkodami na czas? Należałoby spytać: -  Czy przedsiębiorcy, którzy zdążyli złożyć wnioski w 2,5 godziny, to właśnie ci, którzy najbardziej potrzebują wsparcia?  Rzecznik OCRG tłumaczy, że tryb naboru wniosków i jego regulamin wynika z wytycznych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

To tylko jeden z wpisów, jakie znajdziemy w innych mediach komentujących nabór wniosków. Poniższy znalazł się w NTO:

-  o godzinie 9:30 serwery i dostęp do wniosku był zablokowany (prawdopodobnie przeciążenie serwerów – każdy mógł dołączyć załączniki do 500MB) i tak było do godzin wieczornych. Po czym na stronie internetowej pojawił się komunikat, że nabór został zakończony. Pytam, kto i jak w takim razie złożył wniosek - napisał do nas pan Zbigniew.- Korzystałem z wyszukiwarek zalecanych przez OCRG, lecz bez skutku. Czuję się nabity w butelkę przez tych, którzy za chwilę ogłoszą sukces tego naboru - ocenił.

 

W dolnośląskim nabór wniosków został unieważniony z powodu awarii serwerów.

Anulowanie naboru 1.5 D Wsparcie dla MŚP dotkniętych skutkami epidemii COVID-19 – konkurs horyzontalny (399/20) - link tutaj. Jak się dowiadujemy od rzecznik OCRG, w województwie opolskim takiego problemu nie odnotowano. Co ważne, w naszym województwie wnioski składano przez platformę e-PUAP, a nie jak w dolnosląskim przez generator wniosków, którego awaria odzwierciedlona w danych informatycznych, miała być przyczyną unieważnienia konkursu.

Dane informatyczne z opolskiego naboru wskazują, że wnioski spływały minuta po minucie, bez przerw wskazujących na awarię informatyczną. Problemy zgłaszane przez przedsiębiorców, mogły być zatem spowodowane błędami po stronie klienta, czyli nieaktualna przeglądarką, zanikiem połączenia internetowego, itp.

Mimo powyższych wyjaśnień problem jest znaczny, bowiem aż 15% przesłanych wniosków nie zawiera wymaganych załączników. Wysłanie wniosku bez załączników, to błąd skutkujący odrzuceniem wniosku.

 

Ile można było dostać?

W zależności od wielkości firmy można było uzyskać od 23,5 tys. zł do 164,7 tys. W tabeli czytamy, że za 5 zatrudnionych dostaniemy dotację 52 626, 60 zł. Środki przyznawano na podstawie liczby pracowników zgodnie ze stanem zatrudnienia na koniec maja.

 

Kto wiedział o naborze wcześniej, mógł teoretycznie zatrudnić 5 pracowników i zgarnąć 50 tys za nic. 

Jaki problem zatrudnić 5 znajomych na pełny etat np. od dnia  25 maja na okres 5 dni. Ale nawet wcześniejsza wiedza nie była potrzebna, bowiem ZUS wymaga zgłoszenia nowego pracownika w 7 dni. Czyli teoretycznie najpóźniej 8 czerwca, w dniu ogłoszenia przez marszałka terminu naborów. Ale tylko teoretycznie, ponieważ przekroczenie terminu zgłoszenia pracownika do ZUS, nawet o 20 dni, choć po terminie, nie pociąga za sobą żadnych sankcji. Wystarczyło zawiadomić ZUS do 24 czerwca o tym, że pracownicy zostali zatrudnieni 29 maja na jeden dzień i formalny wymóg został spełniony.

Polak potrafi.

Ani z regulaminu konkursu, ani z wzoru umowy nie wynika, że to zatrudnienie musi być utrzymane przez jakiś okres.  A czego nie ma w regulaminie, tego... nie trzeba realizować. W dokumentach jest opisany katalog dozwolonych wydatków, ale nie ma tam nic o trwałości zatrudnienia.

Brak zapisu o kontynuacji zatrudnienia, jak mówi Katarzyna Kownacka rzecznik OCRG Opole wynika z wytycznych konkursu określonych przez Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej,

linki do dokumentów:

umowa wzór - http://www.ocrg.opolskie.pl/media/system/wsparcie-dla-firm-projekty/2d04d5b67471dbe8bfeb3ec9ccb72089.doc

regulamin projektu - http://www.ocrg.opolskie.pl/media/system/wsparcie-dla-firm-projekty/73e0c462aaf4f688874b968a14ff39b4.doc

 

 

Na co skarżą się przedsiębiorcy.

a) Zbyt wiele dokumentów:
OCRG żądało sporo dokumentów, za każdy choćby najmniejszy błąd wniosek o dofinansowanie miał zostać odrzucony. Nie wolno było aplikować ponownie.

b) Zmiany warunków konkursu i potrzebnej dokumentacji w trakcie naboru:
Nic tak nie utrudnia przygotowania wniosku jak zmiany w trakcie przygotowania dokumentów. Takie zmiany co do zasady są niedopuszczalne, ale nie dla OCRG.  Zmiany bowiem wprowadzano w dniach 23.06 i 24.06 - czyli na dwa dni i nawet na jeden dzień przed naborem wniosków! Pamiętajmy, że skompletowanie dokumentów może potrwać tydzień, jak zatem reagować, kiedy organizator zmienia zasady na dzień przed startem wyścigu, bo nabór, który trwa 2,5 godziny trudno nazwać inaczej.

c) Brak informacji. Przedsiębiorcy skarżą się, że nie wiedzieli o możliwościach pozyskania grantu. Informacje wprawdzie były na stronie PARP i OCRG, ale który przedsiębiorca sprawdza strony OCRG?  Osoba, która zgłosiła nam tę skargę, dowiedziała się o konkursie z ogłoszenia na Facebooku, od prywatnej firmy, która oferowała pomoc w wypełnieniu wniosku (rzecz jasna, pomoc odpłatną). Telefony wskazane na stronie OCRG, pod którymi rzekomo udzielano wyjaśnień, to "martwe" numery, dodzwonienie się nie było możliwe. Ponadto wymagane było załączenie sprawozdań finansowych, gdzie są wskazane przychody firmy, a mimo to we wniosku trzeba było dodatkowo te przychody podać, przeliczone na miliony euro, wg kursu na dzień sporządzenia sprawozdania - utrudnienie nikomu nie potrzebne i pretekst do wyrzucenia wniosku, np. jeśli ktoś zrobił błąd i przyjął inna datę do przeliczenia euro.

Podobne artykuły na ten temat:

NTO - https://nto.pl/przedsiebiorcy-opolscy-wieszaja-psy-na-ocrg-za-organizacje-naboru-na-granty-instytucja-zapewnia-ze-zrobila-wszystko-co-mogla/ar/c3-15048726?fbclid=IwAR3dRKBKjJu_R0LtASGiqt4MYWNGO789FcIvdgP7a8pBFttI8fkxIyV2TAc

bizblog - https://spidersweb.pl/bizblog/ocrg-nabor-wnioskow/

pulsHR - https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/opole-pule-grantow-dla-poszkodowanych-przez-pandemie-wykorzystano-w-2-5-godziny,74759.html

 

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kombinatore
kombinatore 28.06.2020, 22:06
To jest pomoc made in Platforma Obywatelska - dziwne kryteria, mętna woda, nierówny dostęp, republika kombinacji
chyba Ty
chyba Ty 29.06.2020, 21:30
PISowe ministerstwo dało wytyczne
M-serwis
M-serwis 28.06.2020, 09:13
OCRG to ogólnie dziwny podmiot, tak jak wiele innych, OROT i jakieś fundacje typu FDRL. To wszystko są podmioty związane z obecnym opolskim samorządem. Niech marszałek się wypowie w tej sprawie.
wspieramy się kolego
wspieramy się kolego 27.06.2020, 23:00
Buła słodziak - umieram ze smiechu - https://youtu.be/Dj4eBCrQGBk
Wybrańcy
Wybrańcy 27.06.2020, 22:36
Jak wiedzieli, że maja za mało kasy to powinni dać wszystkim po 10 tys a nie po 20 tys, wystarczyłoby dla dwukrotnie więcej firm.

Wiadomo o co chodzi, żeby dostali wybrani
Kuoter
Kuoter 27.06.2020, 22:03
czy to żona PSL Konopki - https://www.youtube.com/watch?…
jesli
jesli 27.06.2020, 22:47
Trzeba zapytać Antoniego czy zna te kobietę, chyba się nie wyprze
walka o tron
walka o tron 27.06.2020, 22:51
a potem sprawdzić kto dostaje pieniądze z przeróżnych dotacji Urzędu Marszałkowskiego i czy jest klientem np. takiej firmy doradczej i jakie firmy doradcze maja największe "sukcesy" i kto jest z nimi skoligacony.
Nysa-bus
Nysa-bus 27.06.2020, 22:02
Też przypadkiem syn pana Antoniego Konopki, członka zarządu, pracuje w nyskiej AKWIE. Ha-ha. No bo przecież Kolbiarz teraz trzyma sztamę z Czesiem i PSL-em.
Michaś
Michaś 28.06.2020, 22:10
Przecież pół(jeśli nie więcej) Akwy to kolesiostwo. Stanowiska z czapy, tak jak inkubator. Przekręt na przekręcie. PRL.
Elżbietka
Elżbietka 27.06.2020, 21:52
Kto miał wiedzieć, ten wiedział. Na przykład pani Elżbieta Konopka. Zapewne nie jest to żadna rodzina członka zarządu Antoniego Konopki. Pani Elżbieta świadczy takie usługi jak "optymalizacja działań w prowadzeniu działalności gospodarczej".
http://kancelaria-konopka.pl/a…
kkku
kkku 27.06.2020, 21:50
Bułka z masłem - ha ha ha
Aneta
Aneta 27.06.2020, 21:46
Ciekawe, skąd przedsiębiorcy mieli wiedzieć o tym konkursie. 19 czerwca była mowa o średnich firmach.
https://biznes.radiozet.pl/New…

Dzisiaj pojawia się info, że będą dotacje dla małych firm.
https://www.eska.pl/bialystok/…
A za chwilę aktualizacja, że już kasy nie ma. Niech marszałek powie, gdzie były ogłoszenia dawane,

Pozostałe