Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:16
Reklama

Polityka społeczna powiatu nyskiego.

Polityka społeczna to jedno z istotnych zadań instytucji samorządowej.
Polityka społeczna powiatu nyskiego.

ZAZ i nie tylko

Prężnie funkcjonujący Zakład Aktywności Zawodowej, dwa nowo utworzone mieszkania chronione i rodzinny dom dziecka oraz pomysł wybudowania nowoczesnego, pasywnego domu dla dzieci – to zaledwie wycinek, dwuletniej działalności Zarządu Powiatu Nyskiego na rzecz szeroko rozumianej pomocy społecznej.
Odwaga w działaniu, otwartość, wizja, odejście od rutyny na rzecz nieszablonowych rozwiązań doprowadziło do tego, że dziś każda gmina powiatu ma swoje miejsca wsparcia, a nowe, wciąż powstające podmioty wypełniają kolejne luki w systemie pomocy społecznej.


Jednym z takich niezwykłych miejsc wsparcia jest otwarty pod koniec 2020 roku Zakład Aktywności Zawodowej w Nysie. To piąty, a jednocześnie najmłodszy ZAZ na Opolszczyźnie. Jego utworzenie zajęło 2 lata. Jest miejscem rehabilitacji społecznej i zawodowej, a także integracji dla 50 osób niepełnosprawnych oraz wykluczonych społecznie. Osoby zatrudnione w zakładzie zdobywają praktyczne umiejętności zawodowe w zakresie krawiectwa, stolarstwa, ogrodnictwa, informatyki, czy opieki nad seniorami.
Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej to przede wszystkim osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności, które, choć dysponują ogromnym potencjałem, na na obecnym rynku pracy miałyby niewielkie szanse. Dziś we wspieranym przez Zarząd Powiatu Nyskiego Zakładzie Aktywności Zawodowej mogą rozwijać swoje zdolności i pasje, zdobywać nowe kompetencje, podnosić kwalifikacje, uczyć się i pracować. To sprawia, że czują się ważni, samodzielni, potrzebni, a także użyteczni zawodowo.

Mądrze kierowani stają się istotnym elementem powiatowego rynku pracy.
Istotnym aspektem całego projektu jest również fakt, że tworzone na miejscu produkty, rękodzieła, meble, nie powstają wyłącznie dla idei, a mają praktyczne zastosowanie znajdując zleceniodawców i odbiorców. Pracownicy ZAZ otrzymują zamówienia od nyskich przedsiębiorców na szycie poduszek, pościeli, czy prace w zakresie ogrodnictwa. Rosnące zainteresowanie jeszcze intensywniej napędzają machinę pomocy społecznej do działania, co jest podstawowym założeniem powiatowej polityki społecznej Zarządu Powiatu.

ZAZ jest specyficznym zakładem chroniącym i wspierającym swoich pracowników jednak jest to podmiot funkcjonujący na rynku pracy ze wszystkimi jego wymogami. Obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, terminy i jakość. Zatrudnione w nim osoby są wynagradzane zachowując przy tym swoje dotychczasowe świadczenia i uprawnienia. Dodatkowo wykonując swoje zadania, mają zapewnione wyżywienie, rehabilitację, zabiegi fizjoterapeutyczne, a także zwrot pieniędzy za leki.

Niezwykle ważnym elementem jest także, integracja.
Sam ZAZ mieści się w ultranowoczesnym budynku Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Integracji Społecznej przy ul. Grodkowskiej w Nysie. Obiekt powstał w wyniku rozbudowy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Nysie. Został wyposażony w salę gimnastyczną, sale teraputyczne oraz basen do rehabilitacji. Zagospodarowano też teren przy obiekcie i wybudowano na miejscu pełnowymiarowe boisko sportowe.


Warto wspomnieć, że obiekt, w którym mieści się ZAZ nie dość, że spełnia ogromnie ważną funkcję w społecznym systemie naczyń połączonych powiatu to jeszcze zachwyca pod kątem architektonicznym. Jego wyjątkową bryłę i charakterystyczną białą fasadę doceniono kwalifikując budowę do finału ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” w kategorii "Najciekawsza modernizacja ukończona do 2020 roku. "


Zakład Aktywności Zawodowej to najnowsza, ale nie jedyna forma wspierania rehabilitacji społecznej, zawodowej i integracji osób niepełnosprawnych oraz osób wykluczonych na terenie powiatu. Od lat z powodzeniem funkcjonują tu także 2 Warsztaty Terapii Zajęciowej. Są placówkami dziennego pobytu dorosłych osób niepełnosprawnych, gdzie rehabilitacja społeczna i zawodowa odbywa się w pracowniach terapeutycznych. Dzięki zaangażowaniu obecnych władz powiatu w nyskiej placówce wymieniono stolarkę okienną, a jej flota wzbogaci się wkrótce o nowy samochód. WTZ w Głuchołazach otrzymał w 2020 roku wsparcie finansowe ze strony władz powiatu co pozwoliło zakupić nowego busa. W planach jest również stworzenie pracowni "pod gołym niebem" w niezagospodarowanym dotąd ogrodzie przylegającym do WTZ-u. Kolejną innowacyjną, wprowadzoną przez powiat formą wsparcia dla osób niepełnosprawnych była realizacja programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej. W ostatniej edycji programu wzięło udział 35 osób niepełnosprawnych i 24 asystentów. Program wypełnił kolejną niezagospodarowaną dotąd przestrzeń społeczną.

Mieszkania chronione

Lwia część wsparcia, którym obecny Zarząd obejmuje sektor pomocy społecznej skupia się w obszarze dzieci i rodziny. Spośród licznych inicjatyw zrealizowanych od 2018 roku na szczególną uwagę zasługują dwie. Pierwsza, realizowana w ramach projektu Bliżej Rodziny i Dziecka, to utworzenie dwóch mieszkań chronionych dla 4 wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej, druga to utworzenie nowego Rodzinnego Dom Dziecka w nowo oddanym lokalu do tego przeznaczonym.

W obu przypadkach Zarząd Powiatu wystarał się o uporządkowanie kwestii własności i doprowadził do tego, że lokale zostały kompletnie wyremontowane i wyposażone.
Oba mieszkania chronione mają już lokatorów, a każdy z nich to oddzielna historia nierzadko będąca gotowym scenariuszem do filmu. Jedna z mieszkanek to młoda odważna osoba, która uratowała życie mężczyźnie. Zarząd docenił jej bohaterska postawę i zapewnił realne wsparcie poprzez pobyt w mieszkaniu treningowym, które jest lokalem przejściowym zapewniającym wsparte usamodzielnienie.. Dziś młoda kobieta zamieszkując w powiatowym mieszkaniu chronionym, podjęła naukę oraz postanowiła założyć rodzinę. Przy udziale opiekuna mieszkania wystarała się również o własne mieszkanie socjalne, które aktualnie remontuje. Wkrótce przeprowadzi się do niego ze swoją rodziną i rozpocznie dorosłe życie. Zwolniony lokal treningowy zajmie kolejny wychowanek pieczy zastępczej przygotowujący się do samodzielnego startu w dorosłość. Ten przykład w praktyce obrazuje mechanizm działania takich mieszkań i uzasadnia ich potrzebę. Lokale mają bowiem charakter rotacyjny. Opłaty bieżące pokrywane są ze środków projektu, a ciężar wydatków spoczywa na budżecie powiatu. Dodatkowo mieszanki utrzymują się ze świadczeń na kontynuację nauki, rent i innych, jeśli mają takie przyznane. System mieszkań chronionych to efekt ogromnego zaangażowania Zarządu, zarówno od strony organizacyjnej jak również, co bardzo istotne finansowej. Bez tych sprawnych działań projekt nie miałby szansy na powodzenie.

 

Budowa nowego domu dziecka


Kolejnym ważnym wyzwaniem, którego realizacji podjął się obecny Zarząd Powiatu nyskiego to budowa nowego Domu dla dzieci w Korfantowie. Stworzenie brakującej w powiecie placówki opiekuńczo-wychowawczej zapewni opiekę dla 14 wychowanków. Aktualnie finalizowane są kwestie formalno-prawne związane z projektem. Zakupiony jest też projekt budynku. Cały obiekt będzie gotowy do końca 2021 roku. Ma mieć charakter domu pasywnego.
W sumie oprócz niepełnosprawnych, Powiat ma pod swoimi skrzydłami blisko 300 wychowanków skupionych w różnych formach pieczy zastępczej i prawie 400 seniorów w czterech domach pomocy społecznej.
Tak szerokie działania Zarządu są możliwe tylko dzięki dobrej współpracy ze służbami społecznymi powiatu tj. PCPR oraz gminy a także innymi jednostkami społecznymi na szczeblu województwa jak Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Współpraca oraz dobre moderowanie założonych działań jest niezastąpionym elementem zapewniającym powodzenie polityki społecznej Powiatu Nyskiego.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Oj ta, Chu* tamTreść komentarza: Kolbiarzowi to nie przeszkadza, takie akcje jak z marciniakiem w ARN to pikuś przy tym co wyprawia herr prezes - nadworna firma budowlana MTM budownictwo mieli dziesiątki miionów. Zelent to drobne na waciki.Data dodania komentarza: 21.03.2024, 13:44Źródło komentarza: Adam Zelent - radny czy przedsiębiorca?Autor komentarza: jjTreść komentarza: Akurat Jasiu ma wykształcenie muzyczne: poza PSM ukończył wyższe studia z reżyserii dzwieku, zajmował sie zawodowo organizacją koncertów np Ewy Farny czy Haliny Młynkowej. Braky wykształcenia zarzucić mu nie mozna natomiast cała sprawa wyglada conajmniej nieelegancko.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 22:23Źródło komentarza: Czy sprzątanie Hali Nysa pod nadzorem radnego Zelenta, to dobry interes?Autor komentarza: nYSATreść komentarza: ALE WSTYDData dodania komentarza: 08.03.2024, 13:05Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: NysaTreść komentarza: Po co im dyplom w języku angielskim skoro nawet nie znają tego języka .Data dodania komentarza: 08.03.2024, 11:11Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Fantastycznie, człowiek studiuje kilka lat i nie może się nigdzie dostać bez znajomości, a te panie po 6mcach mają dyplomy MBA , śmiechu warte. Jeżeli udowodni się im oszustwo powinny stracić stanowiska z brakiem możliwości ponownej pracy w administracji państwowej.Data dodania komentarza: 08.03.2024, 11:07Źródło komentarza: Afera w Collegium Humanum. Kto z Nysy?Autor komentarza: Dr uśmieszek.Treść komentarza: Jestem taka ładna wciąż się śmieją. Nigdy nikt się ze mnie nie śmiał. Jestem nie „łacho darna” - sensie nie można drzeć ze mnie lacha.Data dodania komentarza: 07.03.2024, 07:33Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...
Reklama
Reklama