Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 kwietnia 2024 00:57
Reklama

Segment Oxoplast™ Grupy Azoty wprowadza nowe produkty i modernizuje portfolio plastyfikatorów specjalistycznych

Wchodząca w skład Grupy Kapitałowej Grupa Azoty spółka Grupa Azoty ZAK S.A. wprowadza zmiany w obszarze jednego z kluczowych segmentów biznesowych. Portfolio produktowe Segmentu Oxoplast™ zostaje rozszerzone o nowe produkty: plastyfikator specjalistyczny Oxofine™ TOTM oraz pierwszy w ofercie polimeryczny plastyfikator specjalistyczny Oxofine™ Poly2k. Ponadto od tej chwili wszystkie plastyfikatory specjalistyczne oferowane przez kędzierzyńską spółkę będą funkcjonowały pod marką parasolową Oxofine™. Po zmianie Adoflex™ i Oxovilen™ zostaną zastąpione markami, odpowiednio: Oxofine™ DOA i Oxofine™ DBT.
Segment Oxoplast™ Grupy Azoty wprowadza nowe produkty i modernizuje portfolio plastyfikatorów specjalistycznych

Specjalizacja produkcji

Produkcja plastyfikatorów w Grupie Azoty ZAK S.A. trwa nieprzerwanie od lat 50 ubiegłego wieku. Na przestrzeni dekad zakłady rozwijały i unowocześniały ofertę, podążając w kierunku specjalizacji. Przełomowym momentem było uruchomienie w 2015 roku instalacji do produkcji plastyfikatora Oxoviflex™. W kolejnych latach zwiększone zostały zdolności produkcyjne, osiągnięto poziom 65 tys. ton/rok. Od tego momentu Grupa Azoty stała się największym producentem DOTP w Unii Europejskiej. Oxoviflex™ jest obecnie bazowym plastyfikatorem Segmentu Oxoplast™ i wraz z produktami specjalistycznymi marki Oxofine™ tworzy komplementarne portfolio plastyfikatorów.

– Zgodnie z obranymi kierunkami rozwoju, a także wymaganiami rynkowymi i regulacyjnymi, rozszerzamy portfolio produktowe Grupy Azoty o plastyfikatory specjalistyczne. Naszym celem jest zapewnienie rozwiązań pozwalających na wytwarzanie produktów przyjaznych dla środowiska i zdrowia człowieka, w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju podkreśla Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

W 2019 roku spółka oddała do użytku instalację estrów specjalistycznych o zdolnościach 10 tys. ton/rok wprowadzając tym samym do oferty nowe plastyfikatory. W wyniku realizacji przyjętego kierunku rozwoju, portfolio produktowe Segmentu Oxoplast™ zostało rozszerzone o kolejne produkty specjalistyczne tj. Oxofine™ TOTM oraz pierwszy w ofercie polimeryczny plastyfikator specjalistyczny Oxofine™ Poly2K.

– Oxofinestanowi naszą odpowiedź na oczekiwania i aktualne uwarunkowania rynku. Biznes dodatków do tworzyw sztucznych stale ewoluuje, motywując producentów i odbiorców do ścisłej współpracy nad rozwiązaniami w zakresie innowacyjnych, specjalistycznych produktów. Nasza oferta jest konstruowana w zgodzie z tym trendem – mówi Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Działania badawczo-rozwojowe

W Grupie Azoty ZAK S.A. stale trwają prace nad nowymi produktami, które w przyszłości zasilą linię Oxofine.
– Wydłużenie łańcucha wartości w kierunku produktów specjalistycznych w Segmencie Oxoplast™ jest dla nas kluczowe. W tym celu budujemy Centrum Badawczo-Rozwojowe, które będzie solidnym wsparciem w zakresie opracowywania nowych technologii wyjaśnia Paweł Stańczyk.

Już teraz spółka dysponuje instalacją doświadczalną, na której prowadzone są prace nad syntezą nowych plastyfikatorów oraz udoskonalaniem obecnie stosowanych technologii wytwarzania.

 

Rozwiązania przyjazne dla środowiska

Poza rozwojem portfolio produktowego, Grupa Azoty ZAK S.A. wprowadza również proekologiczne zmiany w obrębie instalacji produkcyjnych.

- Realizowana w Spółce Nowa Koncepcja Energetyczna już w przyszłym roku zapewni Segmentowi Oxoplast™ dostępność mediów energetycznych wytworzonych ze znacznie zmniejszonym, a okresowo nawet zerowym śladem węglowym. W ten sposób my i nasze produkty przyczyniamy się do redukcji emisji CO2 - mówi Piotr Matyja, dyrektor Segmentu Oxoplast™.

Nowa Koncepcja Energetyczna to innowacyjna alternatywa dla realizacji w spółce drugiego etapu elektrociepłowni, która zakładała budowę kolejnego kotła węglowego. Jej kluczowym elementem jest wykorzystanie ciepła procesowego pochodzącego z instalacji chemicznych do wytwarzania mediów energetycznych i energii elektrycznej.

Wszystkie plastyfikatory produkcji Grupy Azoty ZAK S.A. są zgodne z wymaganiami rozporządzenia REACH, nie podlegają autoryzacji, ograniczeniom prawnym i aplikacyjnym oraz - dzięki swojemu bezpiecznemu profilowi - nie posiadają klasyfikacji CLP.

Więcej na temat nowych produktów marki Oxofine™ na stronie Oxoplast.com.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JeandeneisseTreść komentarza: Polska stała się drugą Ukrainą. Tam jak nie dasz w łapę to nie zdasz matury. Nawet prawa jazdy...Data dodania komentarza: 03.04.2024, 23:23Źródło komentarza: Afera w Collegium Humanum. Kto z Nysy?Autor komentarza: JeandeneisseTreść komentarza: Wszędzie kradną...Data dodania komentarza: 03.04.2024, 23:11Źródło komentarza: Halę Nysa najlepiej posprząta rodzina za 20 tys./ miesiąc.Autor komentarza: Oj ta, Chu* tamTreść komentarza: Kolbiarzowi to nie przeszkadza, takie akcje jak z marciniakiem w ARN to pikuś przy tym co wyprawia herr prezes - nadworna firma budowlana MTM budownictwo mieli dziesiątki miionów. Zelent to drobne na waciki.Data dodania komentarza: 21.03.2024, 13:44Źródło komentarza: Adam Zelent - radny czy przedsiębiorca?Autor komentarza: jjTreść komentarza: Akurat Jasiu ma wykształcenie muzyczne: poza PSM ukończył wyższe studia z reżyserii dzwieku, zajmował sie zawodowo organizacją koncertów np Ewy Farny czy Haliny Młynkowej. Braky wykształcenia zarzucić mu nie mozna natomiast cała sprawa wyglada conajmniej nieelegancko.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 22:23Źródło komentarza: Czy sprzątanie Hali Nysa pod nadzorem radnego Zelenta, to dobry interes?Autor komentarza: nYSATreść komentarza: ALE WSTYDData dodania komentarza: 08.03.2024, 13:05Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: NysaTreść komentarza: Po co im dyplom w języku angielskim skoro nawet nie znają tego języka .Data dodania komentarza: 08.03.2024, 11:11Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...
Reklama
Reklama