ZUS nie będzie prosił banków i operatów sieci o dane ubezpieczonych

  • 07.10.2021, 17:23
  • redakcja RTO
ZUS nie będzie prosił banków i operatów sieci o dane ubezpieczonych
ZUS dementuje pogłoski. Pracownicy ZUS nie będą odwiedzali sąsiadów i pytali co robi znajomy na zwolnieniu lekarskim. Zakład nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat ich klientów.

Od 1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie znowelizowana ustawa (z 24 czerwca 2021 r.)
o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. W związku z tym ZUS dementuje nieprecyzyjne informacje, które pojawiły się w przestrzeni medialnej, jakoby
- w świetle nowych przepisów - przedstawiciele ZUS mogli odwiedzać sąsiadów osób na zwolnieniach lekarskich i prosić ich o informacje o tych ubezpieczonych. 

Ponadto wbrew nieprawdziwym informacjom, ZUS nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat ich klientów. Nowe przepisy nie dają takich uprawnień ZUS.

Jak podaje ZUS, w ustawie zostały doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do Zakładu. Od 1 stycznia przyszłego roku ZUS będzie uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników składek.

Obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację. Dotychczas zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów.

Nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, który przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia z ubezpieczeń społecznych, bądź ich weryfikacji (np. dotyczących potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach składanych przez ubezpieczonych w celu ustalenia prawa do zasiłku, istnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, ustalenia okoliczności związanych
z prawidłowością wykorzystywania zwolnień od pracy.

Chodzi na przykład o sytuacje, kiedy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców przebywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy ubezpieczony wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie
u drugiego pracodawcy.

Sebastian Szczurek

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa opolskiego

redakcja RTO

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe