Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 11:54

Kupno mieszkania a rękojmia

Czym jest rękojmia? Prawo rękojmi reguluje Kodeks cywilny. Jest to odpowiedzialność sprzedającego wobec kupującego za wady prawne i fizycznego sprzedanego towaru. Przepisy te stosuje się do każdej transakcji, niezależenie czy chodzi o artykuły spożywcze, czy nieruchomości.
  • 14.03.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kupno mieszkania a rękojmia

Rodzaje wad oraz czas trwania roszczeń z tytułu rękojmi

Rękojmia obowiązuje przez 5 lat od czasu przekazania nieruchomości. Jeśli w tym czasie stwierdzimy, że w naszym lokalu są wady, to możemy dochodzić swoich roszczeń. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, możemy w zapisie umowy znaleźć zapis, że kupujący zna stan techniczny nieruchomości i zgadza się na nabycie. Ustawa przewiduje możliwość wyłączenia odpowiedzialności z tytułu rękojmi w przypadku umów pomiędzy osobami prywatnymi. Nie oznacza to, że nie możemy dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi.

W takiej sytuacji warto sporządzić dokładny protokół odbioru mieszkania i zachować czujność. Co może być wadą fizyczną? Mogą być to zamalowane lub zaklejone tapetą zagrzybione ściany. Ponadto pęknięcia budynku, niezgodność powierzchni lokalu z umową, nieszczelny dach czy wadliwa instalacja elektryczna. Nie wchodzą w to niedogodności, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego.

Wady fizyczne ujawnione w trakcie odbioru technicznego w przypadku zakupu mieszkania

Częścią składową nieruchomości jest wszystko to, czego nie można od niej odłączyć. Jeśli w trakcie odbioru technicznego ujawnimy wady fizyczne mieszkania, możemy zażądać wymiany przedmiotu lub usunięcia wady, a także obniżeni ceny. Ważne jest, żeby kupujący poinformował sprzedawcę, że istnieją wady fizyczne nieruchomości. Sprzedawca ma 14 dni na ustosunkowanie się do żądania. Jeśli w tym czasie nie udzieli odpowiedzi na nasze zgłoszenie, to żądanie zostaje uznane za zasadne.

Sprzedaż nieruchomości a rękojmia — sprzedawca odpowiada za wady fizyczne z tytułu rękojmi przed 2 lata, a za wady nieruchomości przez 5 lat. Po upływie tych terminów rękojmia wygasa. Wyjątkiem jest podstępne zatajanie wady, wtedy rękojmia nie wygasa.

Wady nieruchomości na częściach wspólnych

Kupując lokal mieszkalny z rynku pierwotnego, uzyskujemy udziały na części wspólne inwestycji. Rękojmia na części wspólne trwa przez 5 lat od czasu nabycia nieruchomości. Po odkryciu wad na częściach wspólnych wszyscy nabywcy mają prawo do wnioskowania o naprawę usterki, obniżenie ceny lub odstąpienie od umowy.

W przypadku części wspólnych przeznaczonych do wyłączonego korzystania np. balkon czy taras, właściciel musi indywidualnie wystąpić z roszczeniami. Taki wniosek składamy bezpośrednio do sprzedającego lokal bez angażowania wspólnoty mieszkaniowej. Na zgłoszenie mamy rok od dnia stwierdzenia wady. Nie musimy robić tego od razu, możemy poczekać na ujawnienie innych wad i zgłosić je razem. Jednakże nigdy nie powinno się zwlekać z roszczeniami zbyt długo. Rękojmia obowiązuje 5 lat od zawarcia umowy przyrzeczonej i warto o tym pamiętać.

--- Artykuł sponsorowany ---