Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 16:00

Problem z nadmiernym szczekaniem – jak sobie z nim poradzić?

Wielu właścicieli psów nie może sobie poradzić z nadmiernym szczekaniem u swoich pupili. Choć wiadomo jest, że szczekanie jest częścią psiej natury, to jednak jeżeli dzieje się tak zbyt często, to może doprowadzić np. do konfliktów z sąsiadami. Szczególnie mogą mieć z tym problem osoby, które mieszkają w bloku lub gęstej zabudowie. Dlatego tak ważne jest to, żeby znaleźć sposób na oduczenie psa częstego szczekania. Istnieje parę metod, zatem warto na nie zwrócić uwagę.
  • 14.12.2018 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Problem z nadmiernym szczekaniem – jak sobie z nim poradzić?

Jak możemy interpretować psie szczekanie?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że szczekanie jest nieodłączną częścią psiej mowy. W ten sposób mogą przekazać wiele rzeczy, dlatego nie powinniśmy się martwić, jeżeli następuje to sporadycznie lub w specjalnych okolicznością. Poza tym zwróćmy uwagę na to, by nauczyć się właściwie interpretować szczekania. W niektórych przypadkach jest to po prostu próba podjęcia zabawy lub chęć zwrócenia na siebie uwagi przez zwierzaka. Zazwyczaj jest to wykorzystywane przez szczeniaki, choć jeżeli będziemy na to reagować, to taki nawyk zastanie z psem już na zawsze.

Najczęstsze powody szczekania

  • Zagrożenie – warto zwrócić uwagę na to, że psy bardzo często poprzez szczekanie próbują nam przekazać poczucie zagrożenia. Wielokrotnie zdarzały się sytuacje, gdy takie zachowanie nie tylko ocaliło psa, ale też wszystkich członków jego rodziny. Dlatego w takim przypadku nie powinniśmy negatywnie reagować na psi odruch, ponieważ jest on zupełnie naturalny.
  • Tęsknota – zdarza się także tak, że szczekanie jest wyrazem tęsknoty, która może być spowodowana np. lękiem separacyjnym. W takim przypadku konieczna jest praca z behawiorystą, który pomoże nam przyzwyczaić psa do rozłąki.
  • Chwila radości lub znudzenia – wtedy zazwyczaj pies chce pokazać nam swoje zadowolenie lub próbuje zwrócić na siebie uwagę. Zwróćmy uwagę na to, że drugi przypadek może bardzo zakorzenić się w podświadomości psa. W konsekwencji szczekanie może stać się naprawdę częste i kłopotliwe. Dlatego bardzo ważne jest to, żebyśmy wiedzieli, jak należy się zachować.

Wykorzystanie obroży antyszczekowej

Największy problem z nadmiernym szczekaniem u psów mają osoby, które reagowały na takie odgłosy, gdy zwierzak był szczeniakiem. W przypadku dorosłych psów oduczenie tego nawyku jest trudniejsze, dlatego bardzo pomocna jest obroża antyszczekowa. Dzięki niej możemy skutecznie zlikwidować problem z uciążliwym szczekaniem, co na pewno przyniesie ulgę nie tylko nam, ale też sąsiadom.

Budowanie dobrych nawyków

Zwróćmy uwagę na to, że istnieje parę sposobów, dzięki którym skutecznie zminimalizujemy szczekania psa. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, jak ważne są zachowania względem szczeniaka. Jeżeli już wtedy nie będziemy reagowali na szczekanie, to z czasem będzie on coraz rzadszy. Szczególnie jest to istotne w przypadku próby wymuszenia zabawy. W końcu to człowiek, jako przewodnik stada powinien decydować o tym, kiedy jest czas zabawy.

--- Materiał Partnera ---