Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 16:39

Jaka polisa na życie będzie najlepsza?

Zakup ubezpieczenia to dość poważna decyzja na przyszłość. Nie możemy przewidzieć tego, co nas spotka – większość z nas zakłada, że dożyje w zdrowiu późnej starości – jednak wypadki i choroby zdarzyć się mogą każdemu.
  • 15.02.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaka polisa na życie będzie najlepsza?

Właśnie dlatego ważne jest, byśmy wcześniej zabezpieczyli się w odpowiedni sposób. Ubezpieczenie na życie możemy dopasować do własnych możliwości finansowych oraz indywidualnych potrzeb, warto je więc uwzględnić. Trudno zatem odpowiedzieć na pytanie – jaka polisa na życie będzie najlepsza, ponieważ dla każdego – zupełnie inna.


 

Polisa na życie – na czym polega?

Ubezpieczenie na życie wbrew pozorom nie dla wszystkich jest zrozumiałe. Wpływ mają na to ubezpieczenia grupowe, które możemy nabywać w pracy – mają one w ramach jednej składki szeroki zakres ochrony zarówno zdrowotnej, jak i wypadkowej, przez co błędnie myślimy, że tak samo sprawa tyczy się ubezpieczeń indywidualnych.

Indywidualna polisa na życie zapewnia przede wszystkim ochronę życia osoby ubezpieczonej. Oznacza to, że jej podstawowa funkcja to odszkodowanie wypłacone z tytułu śmierci ubezpieczonego. Decydując się zatem na najtańszą, podstawową opcję – nie dostaniemy świadczenia z tytułu pobytu w szpitalu lub złamania. Podstawowa oferta może dodatkowo zapewnić ochronę na wypadek utraty zdolności do pracy.

Każda dodatkowa ochrona wymaga zakupienia odpowiednich umów dodatkowych. Możemy zatem zdecydować się na maksymalne rozbudowanie ochrony, jak również spersonalizować swoją ochronę i zdecydować się np. wyłącznie na ochronę na wypadek raka.

Ważna, o ile nie najważniejsza – jest suma ubezpieczenia. Od niej zależy to, jakie odszkodowanie otrzymamy. Jeśli zdecydujemy się na dodatkową ochronę – również odszkodowanie z tytułu zdarzeń objętych ochroną. Suma ubezpieczenia wpływa jednak również na cenę składki – gdy zależy nam na niewysokiej składce, wybierzmy polisę o umiarkowanej sumie ubezpieczenia i nie wybierajmy tych produktów, które oferują zawrotne kwoty.


 

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie na życie?

Ważne jest to, by szukać ofert w wiarygodnych źródłach. Należą do nich strony, które są w całości poświęcone tematyce ubezpieczeniowej – tam znaleźć możemy wszystkie potrzebne nam informacje o ubezpieczeniu.

Szukając polisy na stronie konkretnego ubezpieczyciela, nie dowiemy się zarówno o minusach danej oferty, jak również o możliwościach innych firm ubezpieczeniowych. Może się zdarzyć, że inne towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w podobnej cenie zdecydowanie lepszą ochronę.

Takie porównanie możliwe jest właśnie na stronach poświęconych ubezpieczeniom, jak np. polisa na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl. Porównanie przy zakupie jest kluczowe, ale nie ma w tym nic dziwnego – w końcu przy wszystkim zakupach, jakich dokonujemy, opieramy się na porównaniu – zarówno kosmetyków, ubrań, sprzętu AGD czy samochodu.

Jeśli zatem interesuje nas najtańsze ubezpieczenie na życie (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/ile-kosztuje-ubezpieczenie-na-zycie/44.html) – właśnie dzięki porównaniu mamy szansę takie znaleźć. Wielu z nas nie zdaje sobie do końca sprawy jakie firmy ubezpieczeniowe istnieją w Polsce, najczęściej znamy tylko kilka czołowych firm. Nie oznacza to, że towarzystwa, które nie są nam znane – dysponują gorszymi ofertami, wręcz przeciwnie – na polskim rynku coraz więcej pojawia się zagranicznych firm, które cieszą się długim doświadczeniem i sporym kapitałem, dzięki czemu pozwolić sobie mogą na konkurencyjne ceny, jak i nowoczesne rozwiązania.


 

Na co zwracać uwagę w ubezpieczeniu na życie?

Powinniśmy wiedzieć – na które punkty w umowie zwracać szczególną uwagę, by uniknąć rozczarowania na przyszłość. Są to przede wszystkim:

  • Suma ubezpieczenia;

  • Karencja;

  • Wyłączenie odpowiedzialności.

Suma ubezpieczenia jest niezwykle ważna – nie zawsze to, co znaleźliśmy w ofercie przez internet, będzie pokrywało się z rzeczywistością. W czasie podpisywania umowy może okazać się, że ubezpieczyciel zapewnia nam niższą sumę ubezpieczenia, niż tego oczekiwaliśmy. Ponadto nie dajmy się namówić na sumę wyższą, niż zakładaliśmy – wpłynie ona na cenę składki i przy pierwszych większych i nieplanowanych wydatkach, odczujemy ciężar takiej składki.

Karencja – nie każdy z nas wie o jej istnieniu, a polega ona na tym, że ochrona nad konkretnym zdarzeniem uruchamia się po upływie określonego czasu. Nie jest tak, że od chwili podpisania umowy mamy pełną ochronę w każdym wybranym przez nas zakresie, np. kobieta podpisując umowę w 1 miesiącu ciąży, może mieć pewność, że nie otrzyma świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, jeśli karencja zakłada na to zdarzenie rok czasu. Z karencją najlepiej dokładnie się zapoznać, jak również dokładnie wypytać o nią agenta przed podpisaniem umowy.

Wyłączenie odpowiedzialności – to punkt w umowie, o który również warto zapytać, jak również samemu sprawdzić. Oznacza on sytuacje, w których z określonych powodów ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Najczęściej wyłączenie odpowiedzialności dotyczy śmierci ubezpieczonego w wyniku samobójstwa (przed upływem 2 lat od zawarcia umowy) czy spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

--- Artykuł sponsorowany ---