Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 08:09

Fotowoltaika w Opolu - czy to się opłaca?

Chociaż Opole nie należy do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, to jakość powietrza nie jest w nim najlepsza. Świadomość zagrożeń, jakie są związane z tym problemem, rośnie wśród mieszkańców Opola, m.in. dzięki kampanii edukacyjno-informacyjnej. Coraz więcej Opolan inwestuje w termomodernizację swoich domów, a szczególnie popularna stała się fotowoltaika w Opolu.  
  • 23.05.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fotowoltaika w Opolu - czy to się opłaca?
  1. Fotowoltaika w Opolu - inwestycje w ogrzewanie przyjazne dla środowiska

  2. Ulga termomodernizacyjna - jak Opolanie mogą zyskać na inwestycji w termomodernizację?

 

Mieszkańcy Opola coraz częściej korzystają ze źródeł informacji udostępnianych przez miasto, takich jak Dynamiczna Mapa Jakości Powietrza. Dzięki temu nie tylko zwiększają swoją wiedzę, ale również mają dostęp do wiadomości o alternatywnych dla pieców węglowych sposobach na ogrzewanie domów i mieszkań.

 

Fotowoltaika w Opolu - inwestycje w ogrzewanie przyjazne dla środowiska

 

Instalacje fotowoltaiczne pojawiają się na dachach wielu opolskich domów. Opolanie, przy wsparciu miasta, dostrzegają w nich szansę na zwiększenie swojego komfortu życia oraz poprawę jakości powietrza w mieście, w którym na co dzień mieszkają, pracują i wychowują dzieci. Wiedzą też, że dzięki takiej inwestycji, uniezależniają się od zewnętrznych dostaw prądu oraz stwarzają sobie możliwość na znaczne oszczędności finansowe. Dzięki kampanii edukacyjno-informacyjnej przekonali się, że fotowoltaika w Opolu nie jest tylko dla bogatych, ale może sobie na nią pozwolić niemal każdy.

 

Ulga termomodernizacyjna - jak Opolanie mogą zyskać na inwestycji w termomodernizację?

 

Od początku tego roku istnieje możliwość odliczenia inwestycji w fotowoltaikę od podstawy podatku, zgodnie z ulgą termomodernizacyjną. Z ulgi tej może skorzystać każdy właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego, niezależnie od tego, czy rozlicza się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, według stawki liniowej 19% lub jednej ze stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ulga termomodernizacyjna przysługuje wszystkim inwestorom, którzy rozpoczęli inwestycję po 1 stycznia 2019 roku, a także w przypadku, kiedy inwestycja została rozpoczęta przed tą datą, ale inwestor poniósł wydatki na jej dokończenie w roku 2019. Maksymalna wysokość ulgi wynosi 53 000 zł i można ją rozliczać nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy Opola, którzy zamontowali na swoim domu instalację fotowoltaiczną i pierwszy wydatek ponieśli w 2019 roku, mogą jej koszt odliczyć od podstawy opodatkowania do końca 2025 roku.

--- Artykuł sponsorowany ---