Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 07:28
Reklama

Dzień Flagi i Święto Konstytucji

2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP, a 3 maja Święta Konstytucji. Zachęcamy mieszkańców do wywieszenia flagi i pokazania po raz kolejny, że polskie serce jest biało-czerwone.
Dzień Flagi i Święto Konstytucji

W tym roku mija 17. rocznica formalnego uchwalenia Dnia Flagi. Mimo, że to jedno z najmłodszych świąt państwowych, już na stałe wpisało się nie tylko w kalendarz, ale przede wszystkim w świadomość Polaków. Tego dnia biało-czerwone dumnie załopotają na wielu polskich domach i instytucjach.  Zmienione w 2004 roku przepisy pozwoliły na wieszanie biało-czerwonej przy każdej ważnej dla nas uroczystości czy rocznicy, a nie tylko podczas oficjalnych świąt. 2 maja nasza flaga zostanie wciągnięta na maszt przed Urzędem Miejskim przez Straż Miejską w Nysie.

 

3 maja będziemy mieli kolejny powód do dumy, wspominając naszą Konstytucję 3 maja – pierwszą ustawę zasadniczą w Europie i drugą na świecie.  Uchwalona w 1791r. konstytucja była bardzo nowatorskim dokumentem jak na ówczesne czasy. Wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, znosiła wolną elekcję i liberum veto. Jej twórcami byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

O godz. 9.30 w Bazylice odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny.

Nyski Dom Kultury zaprasza na wystawę plenerową poświęconą symbolom narodowym oraz Konstytucji 3 Maja przygotowanej przez placówkę przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Będzie można ją oglądać na Placu św. Jana Pawła II od 29 kwietnia do 16 maja. 

Dodatkowo 3 maja zaprezentowane zostaną fragmenty Konstytucji (Nyski Dom Kultury przygotował krótki film).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MMTreść komentarza: A może Kolbiarz też się leczy u Miłara?Data dodania komentarza: 23.04.2025, 10:28Źródło komentarza: Nikt w to nie uwierzy. Miłar Kokoszka - Oddawał mocz na krzyżAutor komentarza: Wielki Joe.Treść komentarza: Czas najwyższy. Cham, prymityw, uczestnik jakichś dziwacznych historii z kobietą, którą rzekomo okradł.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:47Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: JJTreść komentarza: Jak zwykle, dowiemy się po czasie, jak już ktoś trafi do szpitala.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:46Źródło komentarza: Woda w Nysie - może być skażona bakteriami coli - wynik 58 jtkAutor komentarza: GolemTreść komentarza: Pozbyto się bufona i nieroba , lasego na kasę , jeszcze go wyrzuca z basenu i będzie kumulacja , do łopaty gnojaData dodania komentarza: 25.02.2025, 14:52Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: KibicTreść komentarza: To się dziejeData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:16Źródło komentarza: Goświnowice chcą odwołać sołtysa Kwiatkowskiego.Autor komentarza: Ryszard BobekTreść komentarza: A ja czytelnik sugeruje Panu Piotrowi Bobakowi - roszadowemu sekretarzowi miasta, żeby pisząc posta na profilu burmistrza miasta bardziej uważał na słowa, bo poziom bardzo Pan zaniża. - w mojej subiektywnej ocenie Także w mojej subiektywnej ocenie wyjasnie dlaczego jest pan roszadowym sekretarzem - zmiana z wiceburistrza na sekretarza to kpina z ustawy o samorządzie gminnym i próba obejścia prawa, polegajaca na obejsciu zakazu łaczenia mandatu radnego powiatowego z funkcją wiceburmistrza. Zapytam, bo przyznam, że nie sprawdziłem, czy po tej zmianie schemat ogranizacyjny gminy uległ zmianie? Czy zmienono Panu faktyczny przydział czynności? Czy naprawde Elwira Slimak przejęła Pańskie obowiązki a Pan jej, czy raczej pozostaliście faktycznie przy tym samym wymieniając się tylko tabliczkami na drzwiach? Wie Pan co to jest w prawie czynnośc pozorna? NIe to prosze sie dokształcić.Data dodania komentarza: 8.02.2025, 11:04Źródło komentarza: Czy komitet Referendalny padł ofiarą prowokacji?
Reklama
Reklama