Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 16:42
Reklama

Grupa Azoty ZAK utrzymuje wysoki poziom dbałości o środowisko – przedłużono Certyfikat Ramowego Systemu Zarządzania Responsible Care

23 listopada 2021 r. podczas konferencji TECHCO FORUM wręczono Certyfikaty Ramowego Systemu Zarządzania Responsible Care związanego z realizacją programu „Odpowiedzialność i Troska”®. Grupa Azoty ZAK otrzymała potwierdzenie zgodności z wytycznymi Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego oraz zasadami i kryteriami Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, dzięki czemu otrzymała przedłużenie certyfikacji do 2025 roku. Certyfikat dla spółki przyjął prezes zarządu Paweł Stańczyk.
Grupa Azoty ZAK utrzymuje wysoki poziom dbałości o środowisko – przedłużono Certyfikat Ramowego Systemu Zarządzania Responsible Care

Wręczenie certyfikatów odbyło się podczas konferencji organizowanej przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego TECHCO Forum w dniach 23-24 listopada 2021 roku w Bronisławowie (woj. łódzkie). Sympozjum łączy trzy kluczowe projekty PIPC w trzech blokach tematycznych – Program Bezpieczna Chemia, Forum Ekologiczne Branży Chemicznej, Projekt Chemia 4.0. Wydarzenie jest płaszczyzną dyskusji, prezentacji case studies i najnowszych rozwiązań produktowych dla całego polskiego przemysłu.

Po uroczystości wręczenia certyfikatów, prezes zarządu Paweł Stańczyk w rozmowie z prezesem zarządu PIPC Tomaszem Zielińskim przedstawił zadania wynikające z programu „Odpowiedzialność i Troska”®.

Jednym z podstawowych założeń inicjatywy jest zobowiązanie przedsiębiorstw do ciągłego rozwoju we wszystkich aspektach działalności, w szczególności w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa procesowego i ochrony zdrowia. Grupa Azoty ZAK realizuje program „Odpowiedzialność i Troska”® od 1994 roku. Od tego czasu diametralnie zmienił się zakres oddziaływania Grupy Azoty ZAK na środowisko, co potwierdzają cykliczne audyty i rozliczenia zadań.

- Zawdzięczamy to głównie budowie nowych instalacji oraz rezygnacji z nieefektywnych środowiskowo technologii. Wszystko to pozwoliło na ograniczenie w Grupie Azoty ZAK emisji zanieczyszczeń do powietrza, poziomu poboru wód oraz ilości odprowadzanych ścieków, jak również ograniczeniu ilości składowanych odpadów – wyjaśnia Paweł Stańczyk. - Ciągły rozwój stosowanych technologii jest niezbędny, aby sprostać wymaganiom rynku i klientów. Naszym priorytetem w tym procesie jest szacowanie w planowanych inwestycjach wpływu na środowisko, bezpieczeństwo procesowe i lokalną społeczność.

Wśród pozytywnych zmian, jakie nastąpiły od początku realizacji programu, można szczególnie wyróżnić:

          ograniczenie w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza – o ponad 80%,

          ograniczenie poziomu poboru wód – o ponad 50%,

          ograniczenie ilości odprowadzanych ścieków – o ponad 50%,

          najbardziej spektakularne - ograniczenie ilości składowanych odpadów - o 100% - w 2020 r. spółka nie zdeponowała w środowisku żadnych odpadów pochodzących z działalności produkcyjnej,

          ograniczenie ładunku związków organicznych odprowadzanych do rzeki Odry – o ponad  60%,

          ograniczenie ładunku azotu amonowego w odprowadzanych ściekach – o ponad 90%.

- Uzyskane wyniki dowodzą, że jesteśmy świadomym przedsiębiorstwem, dla którego troska o środowisko naturalne stała się priorytetem zgodnie z zasadą, że ekologia stanowi nie tylko kosztowny obowiązek, ale jest również szansą na dalszy rozwój – podkreśla Paweł Stańczyk.

- Program Responsible Care, przyjęty w Polsce w 1992r. pod nazwą „Odpowiedzialność i Troska”, to międzynarodowa inicjatywa przemysłu chemicznego w Polsce nadzorowana przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego. Dzięki programowi przedsiębiorstwa z branży chemicznej mogły zintegrować w jeszcze większym niż dotychczas stopniu wspólne działania w kierunku poprawy warunków w obszarze ochrony zdrowia, bezpieczeństwa procesowego oraz ochrony środowiska, jak również poprawić otwartość komunikowania w zakresie działań i osiągnięć w tych obszarach. Grupa Azoty ZAK wpisuje się z powodzeniem we współczesne trendy środowiskowe związane z prowadzeniem działalności w perspektywie ciągłego rozwoju, z zachowaniem zasad poszanowania ochrony środowiska we wszystkich aspektach oddziaływania i uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju – potwierdza prezes zarządu PIPC Tomasz Zieliński.

Potwierdzeniem zaangażowania Grupy Azoty ZAK w dodatkowe działania na rzecz środowiska i lokalnych społeczności jest fakt, że w 2020 r. zakład jako pierwsza firma w Polsce zdobył główną nagrodę w europejskim konkursie RC Awards organizowanym przez Europejską Radę ds. Przemysłu Chemicznego (CEFIC). Nagrodę w kategorii „Community Support” - Społeczność lokalna – przyznano za realizację inicjatyw związanych z ochroną zdrowia publicznego i środowiska.

 

* * *

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się wyjątkowymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex® i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy, świadczy specjalistyczne usługi laboratoryjne. Jest właścicielem i głównym sponsorem klubu siatkarskiego Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DyplomistaTreść komentarza: Najlepsze jest to, że jeszcze przed chwilą (w 2023r.) CH wygrało proces z Newsweekiem w tej samej sprawie o zniesławienie: https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/488202/fatalna-passa-newsweeka-collegium-humanum-wygrywa-proces-za-procesem.html Sąd uznał, że Newsweek kłamał. O tym też media milczą. Co więcej podobny artykuł na ten temat z niknął z TVP Info (a był). A dosłownie w sekundzie zmiany władzy - afera wybuchła na nowo a rektor nie tylko sprzedawał dyplomy ale i okazał się - oczywiście - seksualnym przestępcą. Nie twierdzę, że wszystko było na CH w porządku, ale upolitycznienie tej sprawy aż kuje w oczy.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:58Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: JeandeneisseTreść komentarza: Polska stała się drugą Ukrainą. Tam jak nie dasz w łapę to nie zdasz matury. Nawet prawa jazdy...Data dodania komentarza: 03.04.2024, 23:23Źródło komentarza: Afera w Collegium Humanum. Kto z Nysy?Autor komentarza: JeandeneisseTreść komentarza: Wszędzie kradną...Data dodania komentarza: 03.04.2024, 23:11Źródło komentarza: Halę Nysa najlepiej posprząta rodzina za 20 tys./ miesiąc.Autor komentarza: Oj ta, Chu* tamTreść komentarza: Kolbiarzowi to nie przeszkadza, takie akcje jak z marciniakiem w ARN to pikuś przy tym co wyprawia herr prezes - nadworna firma budowlana MTM budownictwo mieli dziesiątki miionów. Zelent to drobne na waciki.Data dodania komentarza: 21.03.2024, 13:44Źródło komentarza: Adam Zelent - radny czy przedsiębiorca?Autor komentarza: jjTreść komentarza: Akurat Jasiu ma wykształcenie muzyczne: poza PSM ukończył wyższe studia z reżyserii dzwieku, zajmował sie zawodowo organizacją koncertów np Ewy Farny czy Haliny Młynkowej. Braky wykształcenia zarzucić mu nie mozna natomiast cała sprawa wyglada conajmniej nieelegancko.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 22:23Źródło komentarza: Czy sprzątanie Hali Nysa pod nadzorem radnego Zelenta, to dobry interes?Autor komentarza: nYSATreść komentarza: ALE WSTYDData dodania komentarza: 08.03.2024, 13:05Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...
Reklama
Reklama