Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 maja 2024 08:30
Reklama

Skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK S.A. za I kwartał 2023 roku

Komunikat prasowy Grupa Azoty ZAK S.A. zamknęła I kwartał 2023 roku przychodami ze sprzedaży w wysokości 663 mln zł, wynikiem netto na poziomie minus 169 mln zł i marżą EBITDA na poziomie minus 20,1%.
Skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Azoty ZAK S.A. za I kwartał 2023 roku

Decydujący wpływ na uzyskane wyniki finansowe miała w dalszym ciągu zakłócona równowaga popytowo-podażowa, będąca następstwem zbrojnej agresji Rosji wobec Ukrainy.

- Utrzymujący się poziom inflacji oraz wysokie ceny nośników energii doprowadziły do obniżenia popytu i aktywności zakupowej odbiorców produktów oferowanych przez naszą spółkę. Ponadto wzrost cen surowców energetycznych przełożył się na zwiększenie wydatków na koszty stałe przedsiębiorstwa - ocenia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.

Pozytywny wpływ na osiągnięte wyniki miały środki finansowe przyznane Spółce w ramach wsparcia dla sektorów energochłonnych związanego z nagłymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej. - W przypadku Grupy Azoty ZAK S.A. kwota wsparcia finansowego wyniosła 31 mln zł – mówi Filip Grzegorczyk.

Segment Oxoplast

Kluczowe czynniki wpływające na sytuację rynkową dla produktów Segmentu Oxoplast pozostają niezmienne od II połowy 2022 r. W I kwartale 2023 roku w dalszym ciągu obserwowany był niski popyt na produkty, spowodowany dużym spowolnieniem rynku oraz wyższymi, w stosunku do innych regionów, cenami surowców. Sytuację komplikował import tańszych produktów – plastyfikatorów i alkoholi OXO na rynki europejskie, wpływający na konkurencyjność cen. Z uwagi na niską aktywność odbiorców odnotowano spadek sprzedanych wolumenów, głównie w przypadku alkoholi OXO. Marża EBITDA Segmentu Oxoplast w I kwartale 2023 roku ukształtowała się na poziomie minus 14,4%.

Segment Agro

W I kwartale 2023 roku z uwagi na niską aktywność zakupową odbiorców nastąpił spadek sprzedaży nawozów. Na sytuację rynkową Segmentu znacząco wpłynął bezcłowy import produktów spoza Unii Europejskiej. Spadek cen r/r kluczowego surowca – gazu ziemnego nie zrekompensował spadku cen produktów i niższych wolumenów sprzedaży. Wypracowana w I kwartale 2023 roku marża EBITDA Segmentu Agro ukształtowała się na poziomie minus 15,9%.

* * *

Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największy projekt to Polimery Police, realizowany przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność surowcową kraju.

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. to producent nawozów azotowych odznaczających się doskonałymi parametrami wysiewnymi oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów, w tym pierwszego polskiego plastyfikatora nieftalanowego. Kędzierzyńskie produkty, takie jak ZAKsan®, Salmag®, RSM®, Oxoviflex™, Oxofine™ i NOXy®, znajdują zastosowanie w wielu sektorach gospodarki: rolnictwie, budownictwie, przetwórstwie chemicznym, przemyśle tworzywowym i motoryzacyjnym. Spółka posiada własną elektrociepłownię, port załadunkowy oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe. Świadczy usługi laboratoryjne, a także realizuje projekty innowacyjne oraz inwestycje zwiększające efektywność energetyczną, w tym wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jest właścicielem klubu siatkarskiego i głównym sponsorem drużyny Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DyplomistaTreść komentarza: Najlepsze jest to, że jeszcze przed chwilą (w 2023r.) CH wygrało proces z Newsweekiem w tej samej sprawie o zniesławienie: https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/488202/fatalna-passa-newsweeka-collegium-humanum-wygrywa-proces-za-procesem.html Sąd uznał, że Newsweek kłamał. O tym też media milczą. Co więcej podobny artykuł na ten temat z niknął z TVP Info (a był). A dosłownie w sekundzie zmiany władzy - afera wybuchła na nowo a rektor nie tylko sprzedawał dyplomy ale i okazał się - oczywiście - seksualnym przestępcą. Nie twierdzę, że wszystko było na CH w porządku, ale upolitycznienie tej sprawy aż kuje w oczy.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:58Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: JeandeneisseTreść komentarza: Polska stała się drugą Ukrainą. Tam jak nie dasz w łapę to nie zdasz matury. Nawet prawa jazdy...Data dodania komentarza: 03.04.2024, 23:23Źródło komentarza: Afera w Collegium Humanum. Kto z Nysy?Autor komentarza: JeandeneisseTreść komentarza: Wszędzie kradną...Data dodania komentarza: 03.04.2024, 23:11Źródło komentarza: Halę Nysa najlepiej posprząta rodzina za 20 tys./ miesiąc.Autor komentarza: Oj ta, Chu* tamTreść komentarza: Kolbiarzowi to nie przeszkadza, takie akcje jak z marciniakiem w ARN to pikuś przy tym co wyprawia herr prezes - nadworna firma budowlana MTM budownictwo mieli dziesiątki miionów. Zelent to drobne na waciki.Data dodania komentarza: 21.03.2024, 13:44Źródło komentarza: Adam Zelent - radny czy przedsiębiorca?Autor komentarza: jjTreść komentarza: Akurat Jasiu ma wykształcenie muzyczne: poza PSM ukończył wyższe studia z reżyserii dzwieku, zajmował sie zawodowo organizacją koncertów np Ewy Farny czy Haliny Młynkowej. Braky wykształcenia zarzucić mu nie mozna natomiast cała sprawa wyglada conajmniej nieelegancko.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 22:23Źródło komentarza: Czy sprzątanie Hali Nysa pod nadzorem radnego Zelenta, to dobry interes?Autor komentarza: nYSATreść komentarza: ALE WSTYDData dodania komentarza: 08.03.2024, 13:05Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...
Reklama
Reklama