Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 11:11
Reklama

Dlaczego będziemy płacić drożej za prąd? Francuzi zaczynają rozumieć. Energetyka skłóci Paryż z Berlinem? „L’Express”.

Niemcy chcą osłabić francuski przemysł nuklearny, aby ograniczyć konkurencję.
Dlaczego będziemy płacić drożej za prąd? Francuzi zaczynają rozumieć. Energetyka skłóci Paryż z Berlinem? „L’Express”.

Według francuskiego tygodnika „L’Express”, Niemcy starają się osłabić francuski przemysł nuklearny, poprzez wykorzystanie fundacji politycznych, które tworzą antynuklearną narrację, organizują szkolenia i wyjazdy dla liderów opinii i ekspertów. Celem tych działań jest ograniczenie konkurencyjności Francji na rynku energetycznym. Niemcy dążą do tego, aby francuski przemysł nie mógł korzystać z taniej energii, co pozwoliłoby mu zdobyć znaczącą przewagę konkurencyjną. Według „L’Express”, Niemcy od 30 lat starają się dezintegrować EDF, a na szczeblach europejskich dążą do wykluczenia energii jądrowej z jakiegokolwiek mechanizmu wsparcia finansowego.

Tygodnik wymienia fundacje Róży Luksemburg oraz Heinricha Boella jako organizacje, które przygotowują dokumenty z narracją antynuklearną, przyznają stypendia studentom i doktorantom, oraz orientują elity na politykę przeciwko przemysłowi nuklearnemu. Fundacje te spotykają się z zagranicznymi przywódcami politycznymi i nawiązują sojusze z organizacjami pozarządowymi lub partiami ekologicznymi. Zdaniem „L’Express”, fundacje te korzystają ze znacznych środków finansowych, a wydatki Bundestagu na fundacje wzrosły z 295 mln euro w 2000 roku do ponad 466 mln w 2014 roku i 690 mln euro w 2023 roku.

Retoryczne pytanie:
Informacja o tym, że Francuzi po latach zaczynaja rozumieć cele niemieckiej polityki energetycznej, nie jest szczególnym odkryciem. Ważne jest to, że publikacja francuskiego tygodnika inicjuje szerszą debatę publiczną. Takie publikacje powinny wykreować debatę nie tylko w samej Francji, bowiem niemiecka ekspansywna polityka zagraniczna, jest niczym innym jak elementem bezpardonowej rywalizacji. Językiem współczesnej geopolityki należaoby ja nazwać wojną hybrydową na polu energetyki.

Mówiąc dosadnym językiem Internetu należałoby zadać pytanie: dlaczego "foliarze: ostrzegający przed niemieckim Energiewende okazują się prawdziwymi prorokami, a wielbiący idee "europejskie" pacyfiści z wszelkiej maści fundacji opłacanych z kasy koncernów i rządów agentami wpływu? Dlaczego mało kto zauważa tak oczywiste manipulacje nie tylko opinią publiczną, ale także elitami? Czyżby podobne wpływy istniały w każdej dziedzinie, od dyskusji o związkach partnerskich, po ocenę decyzji trybunałów konstytucyjnych w Polsce, Hiszpanii, na Węgrzech. Czy rzeczywiście Niemcy mają wyższą kulturę prawną i czy takie pytania powinny nas zastanawiać czy obrażać?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: DyplomistaTreść komentarza: Najlepsze jest to, że jeszcze przed chwilą (w 2023r.) CH wygrało proces z Newsweekiem w tej samej sprawie o zniesławienie: https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/488202/fatalna-passa-newsweeka-collegium-humanum-wygrywa-proces-za-procesem.html Sąd uznał, że Newsweek kłamał. O tym też media milczą. Co więcej podobny artykuł na ten temat z niknął z TVP Info (a był). A dosłownie w sekundzie zmiany władzy - afera wybuchła na nowo a rektor nie tylko sprzedawał dyplomy ale i okazał się - oczywiście - seksualnym przestępcą. Nie twierdzę, że wszystko było na CH w porządku, ale upolitycznienie tej sprawy aż kuje w oczy.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:58Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...Autor komentarza: JeandeneisseTreść komentarza: Polska stała się drugą Ukrainą. Tam jak nie dasz w łapę to nie zdasz matury. Nawet prawa jazdy...Data dodania komentarza: 03.04.2024, 23:23Źródło komentarza: Afera w Collegium Humanum. Kto z Nysy?Autor komentarza: JeandeneisseTreść komentarza: Wszędzie kradną...Data dodania komentarza: 03.04.2024, 23:11Źródło komentarza: Halę Nysa najlepiej posprząta rodzina za 20 tys./ miesiąc.Autor komentarza: Oj ta, Chu* tamTreść komentarza: Kolbiarzowi to nie przeszkadza, takie akcje jak z marciniakiem w ARN to pikuś przy tym co wyprawia herr prezes - nadworna firma budowlana MTM budownictwo mieli dziesiątki miionów. Zelent to drobne na waciki.Data dodania komentarza: 21.03.2024, 13:44Źródło komentarza: Adam Zelent - radny czy przedsiębiorca?Autor komentarza: jjTreść komentarza: Akurat Jasiu ma wykształcenie muzyczne: poza PSM ukończył wyższe studia z reżyserii dzwieku, zajmował sie zawodowo organizacją koncertów np Ewy Farny czy Haliny Młynkowej. Braky wykształcenia zarzucić mu nie mozna natomiast cała sprawa wyglada conajmniej nieelegancko.Data dodania komentarza: 19.03.2024, 22:23Źródło komentarza: Czy sprzątanie Hali Nysa pod nadzorem radnego Zelenta, to dobry interes?Autor komentarza: nYSATreść komentarza: ALE WSTYDData dodania komentarza: 08.03.2024, 13:05Źródło komentarza: Płeć piękna z tytułami MBA z Collegium Humanum - to dyrektor ds. Ekonomicznych w AKWA, księgowa w ARN...
Reklama
Reklama