Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 lipca 2025 13:11
Reklama

Sadzenie irysów - praktyczne wskazówki

Irysy, znane też jako kosaćce, to jedne z najbardziej przyciągających uwagę kwiatów ogrodowych. Raz posadzone, na zawsze skradną serce ogrodników. Grupa liczy ponad 300 gatunków bylin kłączowych i cebulowych. Rośliny są zróżnicowane pod względem koloru, kształtu i wysokości, zaś kwiaty o gładkich lub pofalowanych płatkach przybierają rozmaite odcienie - od bieli aż po granat. Ich wielkim atutem jest to, że są bardzo łatwe w uprawie, tym samym nawet początkujący ogrodnicy mogą sobie pozwolić na posiadanie irysów w swoim własnym ogródku.
  • 27.08.2024 08:59
  • Autor: Grupa tipmedia
Sadzenie irysów - praktyczne wskazówki

Irysy cebulowe - jak i kiedy sadzić?

Odpowiednim czasem do sadzenia irysów jest sierpień i wrzesień, a gdy zapowiada się długa jesień, może być to nawet początek października. Najważniejsze, aby roślina zdążyła się zakorzenić jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów.

Warto też zadbać o odpowiednie stanowisko dla irysów cebulowych, których różne odmiany znajdziemy tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/cebulki-irysow-kosaccow/. Sadzimy je w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Stanowisko w pełnym słońcu zapewni roślinie szybszy rozrost, a kwiatom intensywne barwy, jednak czas kwitnienia będzie krótszy niż w cieniu.

Rośliny nie lubią konkurować o wodę z większymi od siebie krzewami i drzewami, dlatego unikamy ich towarzystwa. Idealnymi sąsiadami dla irysów są byliny.

Podłoże odpowiednie dla irysów

Większość irysów cebulowych lubi gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne i niezbyt wilgotne. Dobrze znoszą niskie temperatury i nie wymagają zimowego okrycia. Ich cebule mogą pozostać w gruncie kilka lat, potem zwykle giną. Można jednak przedłużyć ich żywot wykopując cebule po kwitnieniu co 2-3 lata i przechowując je w przewiewnym miejscu o temperaturze 17-20°C. W gruncie umieszczamy je ponownie we wrześniu.

Zanim posadzimy irysy musimy przekopać rabaty i spulchnić glebę. Cebule sadzimy w odległości około 40-50 cm od siebie, na głębokości 5-10 cm. Ziemia powinna zakrywać cebulkę do 2/3 jej wysokości tak, aby wierzchołek wystawał ponad ziemię. Zbyt głębokie sadzenie może doprowadzić do gnicia cebuli lub też słabego kwitnienia.

Jak pielęgnować irysy?

Świeżo posadzone irysy cebulowe należy regularnie podlewać, dzięki czemu roślina szybciej się zakorzeni. Nawadnianie w kolejnych sezonach nie musi być już tak intensywne, zwłaszcza że roślina nie toleruje zalewania.

Rabaty z irysami systematycznie odchwaszczamy celem zapewnienia większej ilości słońca. Nie zaleca się przy tym ściółkowania korą, ani innym materiałem organicznym. Ponieważ irysy są delikatnymi kwiatami, wszelkie prace pielęgnacyjne wykonujemy z dużą ostrożnością, bez stosowania ostrych narzędzi.

Przekwitnięte kwiaty od razu usuwamy, aby nie dopuścić do zawiązywania się nasion. Jesienią, gdy roślina już nie kwitnie, wycinamy całą łodygę tuż przy ziemi. Z kolei nowo posadzone irysy okrywamy słomą, suchymi liśćmi lub sosnowymi gałązkami.

Jakie rośliny sadzić obok irysów?

Ogromna różnorodność barw i kształtów w jakich występują irysy pozwala tworzyć na rabatach wyjątkowe połączenia z innymi roślinami, co dodatkowo podkreśli piękno naszych ogrodów. Pełne, kuliste odmiany irysów syberyjskich cudownie komponują się z trawami ozdobnymi głównie w ogrodach naturalistycznych. Irysy bródkowe doskonale wyglądają posadzone przed fasadami budynków, bądź też jako obrzeża ścieżek, z kolei do nasadzeń w pobliżu oczek wodnych polecają się irysy żółte.

Kosaćce często stanowią w ogrodzie tło dla innych roślin rabatowych, przykładowo dla odmian funkii o srebrzysto-niebieskich lub jasnozielonych liściach. Prawda jest taka, że można posadzić je niemal wszędzie, a każdy zakątek ogrodu dzięki nim stanie bajecznie kolorowy i radosny.

Irysy - wspaniała ozdoba każdego ogrodu

Dlaczego irysy są tak lubiane i cenione przez ogrodników? Ponieważ są piękne, dodają uroku każdej przestrzeni, a przy tym są stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Mnogość ich odmian zapewnia różnorodność barw i sprawia, że każdy znajdzie idealne odmiany do swojego ogrodu.

Materiał partnera


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Michon do zwolnieniaTreść komentarza: Mobbing w sp.10istnieje w stosunku do uczniów i tzw.trudnych rodziców.Im się tam najwyraźniej coś myli,bo żyją z pieniędzy podatnika wielu rodziców twierdzi, że już dawno powinna wejść tam prokuratura.I mam nadzieję, że poniosą ,na czele z Michon konsekwencje.Pozbawienie prawa wykonywania zawodu ,dla takich!!!!!Niech sobie założy miernota ,jedna z drugą działalność i mobinguje na własny rachunek.W 10 uchybienie godności zawodu nauczyciela,to norma.I ludzie tego,tak nie zostawią!!!!!!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 00:31Źródło komentarza: Czy w SP10 w Nysie, doszło do mobbingu?Autor komentarza: MMTreść komentarza: A może Kolbiarz też się leczy u Miłara?Data dodania komentarza: 23.04.2025, 10:28Źródło komentarza: Nikt w to nie uwierzy. Miłar Kokoszka - Oddawał mocz na krzyżAutor komentarza: Wielki Joe.Treść komentarza: Czas najwyższy. Cham, prymityw, uczestnik jakichś dziwacznych historii z kobietą, którą rzekomo okradł.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:47Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: JJTreść komentarza: Jak zwykle, dowiemy się po czasie, jak już ktoś trafi do szpitala.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:46Źródło komentarza: Woda w Nysie - może być skażona bakteriami coli - wynik 58 jtkAutor komentarza: GolemTreść komentarza: Pozbyto się bufona i nieroba , lasego na kasę , jeszcze go wyrzuca z basenu i będzie kumulacja , do łopaty gnojaData dodania komentarza: 25.02.2025, 14:52Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: KibicTreść komentarza: To się dziejeData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:16Źródło komentarza: Goświnowice chcą odwołać sołtysa Kwiatkowskiego.
Reklama
Reklama