Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 4 maja 2025 17:14
Reklama

Magazyn energii – jak długo i ile energii może przechować?

Wraz z coraz większym zainteresowaniem instalacji fotowoltaicznych, również i magazyny energii zyskują na popularności. Zastanawiasz się, jak długo pozwalają przechowywać energię? Przeczytaj nasz artykuł!
  • 17.05.2024 11:37
  • Autor: Grupa tipmedia
Magazyn energii – jak długo i ile energii może przechować?

Czym jest magazyn energii?

Magazyn energii jest urządzeniem służącym do gromadzenia i przechowywania prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną. Świetnie sprawdza się w przypadku nadwyżek energii, którą następnie można wykorzystać w awaryjnych sytuacjach, np. podczas przerwy w dostawie prądu.

Posiadając magazyn energii, nie tracisz ani jednego kilowata prądu, co ma miejsce gdy nadwyżki oddajesz bezpośrednio do sieci. Wówczas możesz odzyskać 80% energii, bowiem 20% przepada.

Jeśli interesuje Cię fotowoltaika w Opolu lub już w nią zainwestowałeś, magazyn energii będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. To strzał w dziesiątkę zarówno dla gospodarstw domowych, firm, jak i wspólnot mieszkaniowych.

Jak długo prąd może być przechowywany w magazynie energii?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju magazyny energii. Specjaliści z Esoleo.pl zalecają urządzenia wykorzystujące technologię elektrochemiczną, a więc akumulatory. Pozwalają przechowywać prąd bez żadnych ograniczeń czasowych, jednak należy pamiętać, że nieużytkowane urządzenie ulega samorozładowaniu i tym samym traci zgromadzoną energię. Czas trwania tego procesu jest uzależniony od następujących czynników:

pojemności, wyrażanej w kWh,

technologii wykonania – najpopularniejsze są zdecydowanie akumulatory Li-lon,

żywotność urządzenia – mówi o tym, jak długo urządzenie może być wykorzystywane bez utraty swoich właściwości, żywotność najczęściej wyrażana jest w cyklach ładowania i rozładowywania,

mocy nominalnej, wyrażanej w MW – powinna być dopasowana do potrzeb domu lub firmy, wskazuje, przy jakiej mocy urządzenie będzie pracować zgodnie z zaleceniami producenta.

Podczas przechowywania prądu należy liczyć się z tym, że z czasem urządzenie się rozładowuje i tym samym traci prąd. Nie jest to jednak krótki proces. W ciągu 3 miesięcy magazyn energii może stracić około 10% zgromadzonej energii, a w ciągu 6 miesięcy – około 20%. Jeśli zgromadzony prąd zostanie zużyty szybciej, straty będą oczywiście mniejsze.

Największe korzyści z połączenia fotowoltaiki z magazynem energii uzyskuje się podczas ładowania akumulatora w trakcie dnia oraz zużywania prądu w nocy. Wówczas użytkownik nie musi obawiać się żadnych strat.

Ile energii może przechowywać magazyn energii?

Maksymalną ilość energii, jaką może przechowywać urządzenie, określa pojemność magazynu. To parametr wyrażany przy pomocy kWh, czyli kilowatogodzin. Pojemność powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb domu lub firmy. Przy jej doborze należy zadać sobie dwa podstawowe pytania:

Jaką ilość energii zużywa dom lub gospodarstwo oraz jakiej mocy są to urządzenia? Warto wziąć pod uwagę również przyszłe plany w tym zakresie.

Jaką moc ma lub będzie miała instalacja fotowoltaiczna?

Zakłada się, że pojemność magazynu energii powinna wynosić co najmniej 1,5 mocy instalacji fotowoltaicznej. Przykładowo, dla domowej instalacji PV o mocy 10 kWp odpowiedni będzie magazyn energii o pojemności 15 kWh. Czas, w jakim zostanie zużyta energia zgromadzona do pełna, wynosi około 20 godzin.

Dlaczego warto zakupić magazyn energii?

Zakup magazynu energii wiąże się z wieloma zaletami, które odczuje każdy użytkownik instalacji fotowoltaicznej. Podstawową zaletą tego urządzenia jest zapewnienie właścicielowi niezależności od sieci. Może przechowywać wyprodukowany prąd i tym samym nie martwić się o awarie sieciowe czy przerwy w dostawie.

Magazyn energii to całkowita swoboda. Dodatkowo korzystając ze wsparcia w ramach programu „Mój Prąd”, możesz liczyć na dofinansowanie, a to kolejny atut tego rozwiązania. Planując inwestycję w magazyn energii, skorzystaj ze wsparcia doradcy energetycznego, który poprowadzi Cię przez cały ten proces. Program ten cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak nie jest jedynym sposobem na uzyskanie wsparcia.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MMTreść komentarza: A może Kolbiarz też się leczy u Miłara?Data dodania komentarza: 23.04.2025, 10:28Źródło komentarza: Nikt w to nie uwierzy. Miłar Kokoszka - Oddawał mocz na krzyżAutor komentarza: Wielki Joe.Treść komentarza: Czas najwyższy. Cham, prymityw, uczestnik jakichś dziwacznych historii z kobietą, którą rzekomo okradł.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:47Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: JJTreść komentarza: Jak zwykle, dowiemy się po czasie, jak już ktoś trafi do szpitala.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:46Źródło komentarza: Woda w Nysie - może być skażona bakteriami coli - wynik 58 jtkAutor komentarza: GolemTreść komentarza: Pozbyto się bufona i nieroba , lasego na kasę , jeszcze go wyrzuca z basenu i będzie kumulacja , do łopaty gnojaData dodania komentarza: 25.02.2025, 14:52Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: KibicTreść komentarza: To się dziejeData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:16Źródło komentarza: Goświnowice chcą odwołać sołtysa Kwiatkowskiego.Autor komentarza: Ryszard BobekTreść komentarza: A ja czytelnik sugeruje Panu Piotrowi Bobakowi - roszadowemu sekretarzowi miasta, żeby pisząc posta na profilu burmistrza miasta bardziej uważał na słowa, bo poziom bardzo Pan zaniża. - w mojej subiektywnej ocenie Także w mojej subiektywnej ocenie wyjasnie dlaczego jest pan roszadowym sekretarzem - zmiana z wiceburistrza na sekretarza to kpina z ustawy o samorządzie gminnym i próba obejścia prawa, polegajaca na obejsciu zakazu łaczenia mandatu radnego powiatowego z funkcją wiceburmistrza. Zapytam, bo przyznam, że nie sprawdziłem, czy po tej zmianie schemat ogranizacyjny gminy uległ zmianie? Czy zmienono Panu faktyczny przydział czynności? Czy naprawde Elwira Slimak przejęła Pańskie obowiązki a Pan jej, czy raczej pozostaliście faktycznie przy tym samym wymieniając się tylko tabliczkami na drzwiach? Wie Pan co to jest w prawie czynnośc pozorna? NIe to prosze sie dokształcić.Data dodania komentarza: 8.02.2025, 11:04Źródło komentarza: Czy komitet Referendalny padł ofiarą prowokacji?
Reklama
Reklama