Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 14 maja 2025 22:22
Reklama

Nowe technologie w rolnictwie

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
  • 08.02.2023 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowe technologie w rolnictwie

Nowoczesne technologie to nieodłączny element współczesnego świata. Coraz chętniej wykorzystywane są także w rolnictwie. W ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 przewidziano wsparcie inwestycji, które unowocześnią europejskie tereny wiejskie. Zwiększenie zastosowania technologii cyfrowych to szansa na wydajniejsze uprawianie ziemi i podniesienie jakości plonów. To także rozsądne gospodarowanie zasobami naturalnymi, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska, co jest kluczowym kierunkiem rozwoju dla Unii Europejskiej.

 

Rolnictwo precyzyjne

 

Potrzeba zwiększonej dbałości o środowisko bez wątpienia stymuluje rozwój nowych technik i technologii w rolnictwie, w tym coraz częstsze wykorzystywanie rozwiązań z obszaru IT i wprowadzenie innych rozwiązań wspierających rolnictwo precyzyjne.

 

Automatyzacja i cyfryzacja agrokultury doprowadziły m.in. do powszechnego tworzenia map topograficznych oraz dokładnego śledzenia stanu gleby i kondycji roślin w celu precyzyjnego siewu i dawkowania nawozów. Choć trudno w to uwierzyć, to, co dziś jest oczywiste, jeszcze kilkanaście lat temu pozostawało jedynie w sferze marzeń. Nowoczesne urządzenia i programy stale obserwują pole cyfrowo podzielone na wycinki. Następnie materiał przesyłają do oprogramowania. Następnie powadzona jest analiza zebranych informacji, a później wskazanie, jakie rozwiązania będą najlepsze dla każdego fragmentu.

 

Rolnictwo 4.0 to rolnictwo precyzyjne, w którym dostęp do danych w czasie rzeczywistym i możliwość optymalizacji warunków glebowych przekłada się na jak najwyższą jakość produktu. Kontrola pozwala kosztowo zoptymalizować uprawy, a tym samym prowadzi do ekonomicznego wzrostu gospodarstw. Rolnik wie, jak dużo nawozu czy środków ochrony roślin musi zastosować, dzięki czemu nie ponosi ryzyka niedoszacowania lub przeszacowania budżetu.

 

Skutkiem przetwarzania parametrów takich jak: poziom nawodnienia, odżywienie roślin czy prawdopodobieństwo wystąpienia szkodników i chorób, jest obniżenie ilości stosowanych pestycydów. Fundamentalne znaczenie ma także możliwość selektywnego rozpylenia środków chwastobójczych bezpośrednio na pasożyty i ograniczenia rozprzestrzeniania się skażenia na resztę upraw. Innowacje w gospodarstwach rolnych to droga do maksymalizacji produkcji, przy jak najmniejszej ingerencji w naturę.

 

O przykładowych zastosowaniach nowoczesnych technologii oświetleniowych w uprawach szklarniowych opowiada film, jaki można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=6oiS70ee5SA

 

Wsparcie innowacyjności

 

Wśród najważniejszych działań w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 należy wymienić Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność. Celem interwencji jest zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstw poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, w tym cyfrowych, technologii lub innowacji czy racjonalizację technologii produkcji.

Wsparcie dotyczące nowych technologii możliwe będzie także w ramach interwencji Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Jej celem jest ochrona zasobów naturalnych oraz klimatu poprzez wsparcie inwestycyjne. Doposażenie gospodarstw w nowoczesny sprzęt i technologie, w tym rozwiązania cyfrowe, pozwoli producentom rolnym skuteczniej realizować systemy na rzecz ochrony środowiska i klimatu, takie jak ekoschematy i zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne.

 

 

Szczegółowe informacje na temat wsparcia nowych technologii i innowacji w rolnictwie, znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

 

Fot. www.canva.com

 

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Michon do zwolnieniaTreść komentarza: Mobbing w sp.10istnieje w stosunku do uczniów i tzw.trudnych rodziców.Im się tam najwyraźniej coś myli,bo żyją z pieniędzy podatnika wielu rodziców twierdzi, że już dawno powinna wejść tam prokuratura.I mam nadzieję, że poniosą ,na czele z Michon konsekwencje.Pozbawienie prawa wykonywania zawodu ,dla takich!!!!!Niech sobie założy miernota ,jedna z drugą działalność i mobinguje na własny rachunek.W 10 uchybienie godności zawodu nauczyciela,to norma.I ludzie tego,tak nie zostawią!!!!!!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 00:31Źródło komentarza: Czy w SP10 w Nysie, doszło do mobbingu?Autor komentarza: MMTreść komentarza: A może Kolbiarz też się leczy u Miłara?Data dodania komentarza: 23.04.2025, 10:28Źródło komentarza: Nikt w to nie uwierzy. Miłar Kokoszka - Oddawał mocz na krzyżAutor komentarza: Wielki Joe.Treść komentarza: Czas najwyższy. Cham, prymityw, uczestnik jakichś dziwacznych historii z kobietą, którą rzekomo okradł.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:47Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: JJTreść komentarza: Jak zwykle, dowiemy się po czasie, jak już ktoś trafi do szpitala.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:46Źródło komentarza: Woda w Nysie - może być skażona bakteriami coli - wynik 58 jtkAutor komentarza: GolemTreść komentarza: Pozbyto się bufona i nieroba , lasego na kasę , jeszcze go wyrzuca z basenu i będzie kumulacja , do łopaty gnojaData dodania komentarza: 25.02.2025, 14:52Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: KibicTreść komentarza: To się dziejeData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:16Źródło komentarza: Goświnowice chcą odwołać sołtysa Kwiatkowskiego.
Reklama
Reklama