Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 23:43
Reklama

Zmiana pokoleniowa na wsi i wsparcie młodych rolników

Pomimo wielu zmian w rolnictwie jakie dokonały się w ostatnich latach, sektor ten nadal nie jest wystarczająco atrakcyjny dla młodych ludzi jako wybór kariery zawodowej i sposobu na życie.
  • 09.11.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zmiana pokoleniowa na wsi i wsparcie młodych rolników

 

W przypadku Polski struktura wieku rolników jest nadal stosunkowo korzystna na tle innych państw Unii Europejskiej, jednak w ostatniej dekadzie udział młodych rolników w ogólnej liczbie kierowników gospodarstw zmniejszył się, podczas gdy udział rolników powyżej 55 roku życia wzrósł.

Dochody gospodarstw rolnych są jednym z głównych wyzwań, jeśli chodzi o przyciąganie do sektora młodych osób zajmujących się działalnością rolniczą. Równocześnie konieczne jest realizowanie działań, które poprawią standard życia i pracy na obszarach wiejskich poprzez m.in. modernizowanie i rozwijanie sieci infrastruktury technicznej, poprawę dostępu do usług publicznych, w tym do kultury a także zapewnienie odpowiednio wysokiej jakości usług dla rolników.

Dostęp do dobrej jakości podstawowych usług publicznych, a także profesjonalnych usług na rzecz rolnictwa umożliwiających realizację planów w zakresie produkcji czy wchodzenia w nowe sektory gospodarski (np. biogospodarka) jest z całą pewnością argumentem za wejściem, bądź pozostaniem młodej osoby w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

W obliczu starzejącej się populacji rolników, Unia Europejska intensyfikuje wysiłki na rzecz zachęcania młodych ludzi do zaangażowania się w prowadzenie działalności rolniczej, a Wspólna Polityka Rolna wychodzi naprzeciw powyższym potrzebom, oferując szereg instrumentów wsparcia. Młodzi rolnicy czyli osoby, które nie ukończyły 40 roku życia mogą uzyskać pomoc finansową, stanowiącą z jednej strony zachętę do podejmowania decyzji o prowadzeniu działalności związanej z rolnictwem, z drugiej – przyczyniającą się do zniesienia barier w prowadzeniu takiej działalności.

Wspólna Polityka Rolna wspierając następne pokolenia rolników, nie tylko przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności rolnictwa europejskiego w przyszłości, ale również pomaga zagwarantować dostawy żywności w nadchodzących latach.

W projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewidziano instrumenty wsparcia, które mają za zadnie zapewnić dostęp do kapitału i zachęcać do przeprowadzenia inwestycji w przejmowanym lub tworzonym gospodarstwie, tak aby poprawić jego pozycję konkurencyjną na rynku.

Jednym z takich instrumentów jest uzupełniające wsparcie dochodu dla młodych rolników, czyli płatność przyznawana do powierzchni, na której prowadzona jest działalność rolnicza. Jest to pewny elementem dochodu młodego rolnika i stanowi zachętę do rozpoczęcia działalności rolniczej lub jej utrzymania, jednocześnie ułatwiając prowadzenie tej działalności. Taki dodatkowy strumień wsparcia, oprócz podstawowych płatności, zmniejsza ryzyko związane z działalnością inwestycyjną i operacyjną w gospodarstwach.

Dodatkowo młodzi rolnicy mogą otrzymać premię, która wspiera rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, zapewniając dostęp do kapitału niezbędnego w początkowej fazie prowadzenia gospodarstwa.

 

Przykłady młodych ludzi, którzy decydują się zostać na wsi i kontynuować schedę po swoich rodzicach są coraz częstsze. O jednym z nich opowiada nasz film, który można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/tF64eg8z8QQ

 

Logo Tipmedia
Tipmedia

Źródła:

  • Projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, lipiec 2021 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  • Raport informacyjny, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego - Ocena Wpływu WPR na wymianę pokoleniową, 14.10.2019

  • fot. – www.canva.com

 

Logo UE
 

Projekt finansowany w ramach programu IMCAP Unii Europejskiej.

Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy jego autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.

Materiał Partnera


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Michon do zwolnieniaTreść komentarza: Mobbing w sp.10istnieje w stosunku do uczniów i tzw.trudnych rodziców.Im się tam najwyraźniej coś myli,bo żyją z pieniędzy podatnika wielu rodziców twierdzi, że już dawno powinna wejść tam prokuratura.I mam nadzieję, że poniosą ,na czele z Michon konsekwencje.Pozbawienie prawa wykonywania zawodu ,dla takich!!!!!Niech sobie założy miernota ,jedna z drugą działalność i mobinguje na własny rachunek.W 10 uchybienie godności zawodu nauczyciela,to norma.I ludzie tego,tak nie zostawią!!!!!!Data dodania komentarza: 12.05.2025, 00:31Źródło komentarza: Czy w SP10 w Nysie, doszło do mobbingu?Autor komentarza: MMTreść komentarza: A może Kolbiarz też się leczy u Miłara?Data dodania komentarza: 23.04.2025, 10:28Źródło komentarza: Nikt w to nie uwierzy. Miłar Kokoszka - Oddawał mocz na krzyżAutor komentarza: Wielki Joe.Treść komentarza: Czas najwyższy. Cham, prymityw, uczestnik jakichś dziwacznych historii z kobietą, którą rzekomo okradł.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:47Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: JJTreść komentarza: Jak zwykle, dowiemy się po czasie, jak już ktoś trafi do szpitala.Data dodania komentarza: 24.03.2025, 15:46Źródło komentarza: Woda w Nysie - może być skażona bakteriami coli - wynik 58 jtkAutor komentarza: GolemTreść komentarza: Pozbyto się bufona i nieroba , lasego na kasę , jeszcze go wyrzuca z basenu i będzie kumulacja , do łopaty gnojaData dodania komentarza: 25.02.2025, 14:52Źródło komentarza: Sołtys Goświnowic Kwiatkowski odwołany 116 do 106.Autor komentarza: KibicTreść komentarza: To się dziejeData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:16Źródło komentarza: Goświnowice chcą odwołać sołtysa Kwiatkowskiego.
Reklama
Reklama