Radni pytają o przedszkole żony wiceministra.

  • 02.04.2017, 13:01 (aktualizacja 02.04.2017, 14:54)
  • redakcja RTO
Radni pytają o przedszkole żony wiceministra.
W ubiegłym tygodniu informowaliśmy Państwa o decyzji burmistrza Kolbiarza w sprawie przyznania 500- metrowego lokalu pod prywatne przedszkole dla żony wiec-ministra do spraw rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosza Marczuka. Lokal został przyznany na szczególnych warunkach w Inkubatorze Przedsiębiorczości kilka miesięcy przed jego otwarciem.  

Ostatnimi czasy nie brakuje kontrowersji związanych z poczynaniami burmistrza Kordiana Kolbiarza. Jedną z takich spraw jest przyznanie lokalu na prywatne przedszkole dla żony wice-ministra Marczuka. Lokal znajduje się w przyszłym Inkubatorze Przedsiębiorczości, którego oficjalne otwarcie nastąpi dopiero w kwietniu.

Umowa pomiędzy gminą została podpisana kila tygodni temu, a jej warunki były uzgodnione już w październiku ubiegłego roku. Trudno zrozumieć, jak to się ma do zasady funkcjonowania inkubatora przedsiębiorczości, który miał być dostępny dla wszystkich na równych zasadach.

Sprawa poruszyła mieszkańców miasta, którzy chcieliby wiedzieć, dlaczego żona wice-ministra ma pierwszeństwo przed lokalnymi przedsiębiorcami.

Inkubator Przedsiębiorczości, już częściowo wynajęty na przedszkole, znajdować się będzie w budynku po gimnazjum nr 3 przy ul. Kościuszki. Tuż obok niego znajdują się 2 istniejące w Nysie prywatne przedszkola- Bajkowy Świat Celiny Lichnowskiej oraz Smerf Danuty Kobyleckiej. Obydwie właścicielki musiały same sobie radzić z własnym biznesem.

 

Przedszkole Pani Marczuk powstanie na preferencyjnych warunkach - żona wice-ministra nie będzie płacić czynszu do końca roku, a samo przedszkole będzie w 100% finansowane przez budżet gminy. Podatki dochodowe natomiast w żaden sposób nie trafią do gminnej kasy.

Chociaż przedszkole żony wice-ministra będzie opłacane z gminy, nie oznacza to, że będzie bezpłatne. Rodzice będą dopłacać złotówkę za każdą dodatkową godzinę do 5 godzin podstawowych jak też opłacać dodatkowe zajęcia i posiłki. Burmistrz tłumaczy, że w nowym przedszkolu zostanie zatrudniony odpowiedni personel, co wpłynie na zmniejszenie bezrobocia.

Kordian Kolbiarz na swoim profilu facebookowym zachęca rodziców do zapisywania dzieci do przedszkola stanowiącego własność zony wice-ministra Marczuka, który niejednokrotnie okazywał wsparcie polityczne burmistrzowi Nysy. Niemniej jednak, sam Kolbiarz nie widzi w sowim zachowaniu niczego niestosownego.

Kordian Kolbiarz tłumaczy konieczność powstania nowego przedszkola zmianami w ustawie, które zobowiązują gminę do zapewnienia miejsc w przedszkolach dla dzieci 3-letnich od września tego roku i że miejsc w przedszkolach zabraknie. To stwierdzenie jednak raczej mija się z prawdą - obecnie istniejące oddziały przedszkolne mogą przyjąć dodatkowe grupy dzieci.

Dodatkowe miejsca dla przedszkolaków są w oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych, czy chociażby w budowanym od roku przedszkolu nr 10.

Celna Lichnowska, która również złożyła podanie o przyznanie lokalu w inkubatorze, otrzymała propozycję zajęcia lokalu na pierwszym lub drugim piętrze, co całkowicie wyklucza prowadzenie przedszkola czy żłobka. Z odmową burmistrza spotkali się również: inwestor, poszukujący lokalu pod dom dziennego pobytu oraz inicjatorzy utworzenia w Nysie katolickiej szkoły podstawowej.

 

 

 

redakcja RTO

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

cyrk nyski z kolbiarzem i marczukiem
cyrk nyski z kolbiarzem i marczukiem 06.04.2017, 11:41
Pani Marczuk rzekomo wycofała się z przedszkola w Inkubatorze. Rzekomo. bo nie złożyła żadnego pisma o rozwiązanie umowy. Teraz będzie kolejny etap cyrku - Kolbiarz PROSI panią Marczuk , aby zechciała to przedszkole jednak otworzyć. A pani Marczuk chcę się wycofać, ale nie będzie miała serca, aby odmówić takiemu fantastycznemu burmistrzowi, więc się ZGODZI. Dziękujemy pani Marczuk, dziękujemy panie Kolbiarz!

Pozostałe