Uważaj na oszustów aplikując o pożyczkę poza bankową

  • 03.11.2017, 08:33
  • Grupa Tipmedia
Uważaj na oszustów aplikując o pożyczkę poza bankową
Oszuści finansowi czyhają na każdym kroku, szczególnie na tych, którzy mają wręcz katastrofalną sytuację finansową i szybko potrzebują pieniędzy od ręki. Jak wiadomo banki nie pożyczają osobom z niestabilną sytuacją finansową i zawodową. Na żaden kredyt bankowy nie może liczyć również osoba zadłużona. Tacy ludzie są w szczególnych opałach, bowiem często są gotowi skorzystać z niesprawdzonych, bardzo niekorzystnych ofert zwyczajnych oszustów.

Wyłudzanie danych osobowych

W ostatnich latach pewne grupy do perfekcji opanowały metody wyłudzania danych osobowych. Co się z takimi danymi dzieje? Otóż, są one sprzedawane bankom, instytucjom pożyczkowym i innym, w celu prowadzenia marketingu telefonicznego czy mailowego. Wszystko może było by do przełknięcia gdyby nie fakt, że dane te mogą tak naprawdę znaleźć się w niepowołanych rękach, a do rzadkich przypadków takie zdarzenia nie należą. Co gorsze, nie są to jedynie nazwiska i numery telefonów, mowa o pełnych danych osobowych oraz teleadresowych, łącznie z kopiami dowodów tożsamości. To prowadzi do takich zdarzeń jak zaciąganie kredytów bankowych na wyłudzone dane, pożyczek poza bankowych czy zakładanie kont bankowych poza granicami kraju.

Jak wspomnieliśmy na samym początku, ofiarami często są osoby poszukujące pożyczek dla zadłużonych, bez weryfikacji w bazach dłużników, bez zbędnych papierów, zaświadczeń i formalności. Zdesperowani dłużnicy są w stanie sięgnąć po najbardziej podejrzane oferty, które są umieszczane na różnych portalach ogłoszeniowych. Zazwyczaj proces wyłudzenia polega na oferowaniu pożyczki, którą „otrzymać można” wypełniając formularz online i dołączając skany dokumentów potwierdzających tożsamość. W kilka chwil oszust jest posiadaczem wszystkich niezbędnych danych do założenia konta bankowego czy starania się o kredyt na nasze nazwisko.

Jak dochodzi do wyłudzenia pieniędzy?

Nierzadko po spełnieniu powyższych kroków, czyli wypełnienia formularza zgłoszeniowego i przesłania go pseudo pożyczkodawcy, klient proszony jest o opłatę weryfikacyjną. Każdy kto korzystał wcześniej z pożyczek poza bankowych online wie, że nie ma w tym procederze nic dziwnego. Czerwona lampka powinna zapalić się każdemu kto będzie poproszony o przelew 10 zł, 20 zł i więcej. Jeżeli ma się do czynienia z uczciwą firmą, to opłata weryfikacyjna nie przekroczy 1 zł. Wszelkie większe kwoty powinny dać sygnał aby zweryfikować uczciwość firmy, z którą ma się do czynienia.

Innymi metodami wyłudzenia pieniędzy są opłaty przygotowawcze, zaliczki i inne przedpłaty. Należy pamiętać – żadna firma poza bankowa legalnie zajmująca się udzielaniem internetowych pożyczek nie praktykuje takich zasad!

Gdzie nie szukać pożyczki poza bankowej?

Szerokim łukiem należy omijać wszelkie ogłoszenia zamieszczane na wirtualnych portalach ogłoszeniowych. To samo dotyczy słupów ogłoszeniowych. To są dwa miejsca, na których ogłaszają się przeważnie oszuści. Jeśli w ogłoszeniu nie ma pełnych danych firmy, na podstawie których da się zweryfikować jej istnienie, to jest już pewne, że należy porzucić plan pożyczania pieniędzy w takim miejscu!

Jak zweryfikować uczciwą firmę?

Rzetelnych pożyczkodawców poza bankowych w Polsce nie brakuje (szczegóły można znaleźć na E-Busines.Info.pl). Z uwagi na to, że sektor ten rozwija się wyjątkowo dynamicznie, dostępność do wiarygodnych i pomocnych źródeł wiedzy nie jest trudna.

Z inicjatywy solidnych pożyczkodawców powstał Związek Firm Pożyczkowych, który sprawuje pieczę nad wdrażaniem etycznych standardów w branży. ZFP jest również twórcą Rejestru Firm Pożyczkowych, który stanowi bazę danych pożyczkodawców zarejestrowanych w odpowiednich urzędach, co do których nie ma wątpliwości iż działają zgodnie z prawem. Posiadając REGON, NIP bądź po prostu nazwę firmy poza bankowej można prędko zweryfikować dane w RFP.

Dla tych, którzy mają wątpliwości odnośnie uczciwości firmy, zasad jej działania, warunków umowy itd., ZFP służy pomocą i gotowy jest odpowiedzieć na wszelkie pytania konsumentów.

Kopalnią wiedzy są również portale porównujące oferty pożyczkodawców. Na nich poza poradnikami, bezpłatnie można porównać oferty instytucji pożyczkowych pod kątem cen, warunków, okresu spłaty itd. mocną stroną takich portali jest również dział opinii. Tam klienci często wypowiadają się o firmach, z którymi mieli styczność. Warto jest zaczerpnąć doświadczenia od innych pożyczkobiorców i sprawdzić czy opinie firmy, która wydaje się interesująca, są pozytywne.

Ostatnim ważnym punktem, którego należy omówić jest umowa o pożyczkę. Obowiązkiem każdego klienta jest zapoznanie się z zestawem dokumentów, na których musi złożyć podpis. Istotnym jest aby zapoznać się z warunkami umowy, regulaminem firmy oraz tabelą opłat. Wszelkie  podejrzane zapisy należy zweryfikować. Jeśli to konieczne, podejrzane klauzule warto zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bowiem ta instytucja stoi na straży klientów. Warto również wiedzieć i pamiętać, że klauzule niedozwolone i wszelkie zapisy niezgodne z prawem nie wiążą konsumenta w żaden sposób!

 

Artykuł partnera

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe